Dermabrazyon BÖBREK HASTASINA AMCAOĞLUNDAN BÖBREK -MEHMET TOZ: “BEN ŞİFA BULDUM, 12 YILDIR DİYALİZE GİREN ABLAMIN DA BU HASTANEDE SAĞLIĞINA KAVUŞMASINI İSTİYORUM” -BÖBREĞİNİ AMCAOĞLUNA VEREN EMİN TOZ: “İNSAN TEK BÖBREKLE DE HAYATINI SÜRDÜREBİLİR”

Böbreğinden 5 yıldan beri rahatsız olan Kahramanmaraşlı Mehmet Toz, amcasının oğlu Emin Toz’un böbreğiyle hayata yeniden umutla bakıyor.

Serbest meslek yaparak hayatını kazanan 47 yaşındaki Mehmet Toz, 8 kardeşin dördüncüsü olduğunu belirterek, “Ben ve 5 kardeşimde genetik polikistik böbrek rahatsızlığı var. Ankara ve Adana’da gittiğim sağlık kuruluşlarında diyalize girmem gerektiği söylendi” dedi.

Günde 20 hap yutmayı göze alarak diyalize girmediğini, ancak rahatsızlık dayanılamayacak hale gelince nakil yaptırmaya karar verdiğini anlatan Mehmet Toz, şöyle devam etti:

“Eşim Cennet, böbreğini vermek istedi. Basından Gaziantep Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde Doç. Dr. Necmettin Güvence başkanlığında Organ Nakli Merkezi’nin hizmet vermeye başladığını öğrenmiştim, hiç tereddüt etmeden gelip hastaneye kaydımı yaptırdım. Eşimin böbreğiyle yaşadığım tüm sıkıntılardan kurtulacağımı düşündüm. Ancak dokularımızın tutmasına rağmen eşimde gizli şeker hastalığı olduğu belirlenince nakil yapılamadı.

Bunun üzerine amcamın oğlu olan ve şoförlük yaparak geçimini sağlayan Emin Toz (46) hiç düşünmeden böbreğini vermek istedi. Amca oğlumun böbreğini vermesine demek? Allah kimsenin başına böyle bir rahatsızlığı vermesin. Başka hiçbir hastaneye başvurmadan doğrudan buraya geldik. Yaşadığımız rahatsızlık dayanılır gibi değildi. Böbrek nakli sonrası rahatladım. Hastanedeki ilgi, doktorun babacan yaklaşımı, hemşirelerin bakımı olağanüstü.”

Mehmet Toz, ablasının da 2 böbreğinin çalışmadığını ve 12 yıldır diyalize girdiğini anımsatarak, “Onu da bu hastaneye getirmek istiyoruz. İnşallah en kısa zamanda ablam da böbrek nakli olarak, sağlığına kavuşur” diyerek umudunu dile getirdi.

Amcasının oğluna böbreğini veren Emin Toz ise Mehmet’in nakil yaptırmak istediğini, ancak eşinden alamadığını duyunca çok üzüldüğünü kaydetti.

“Bizim köyde bir böbrek hastası vardı. 2 yıl diyalize girdikten sonra hayatını kaybetti” diyen Emin Toz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mehmet’le çocukluğumuz beraber geçti, amcaoğlu kardeş gibidir. Aynı şeyin Mehmet’in başına gelmemesi için böbreğimi vermek istedim. İnsan tek böbrekle yaşayamaz mı? Tabi ki yaşar. Tek böbrekle doğan insanlar yaşıyorlar. İnsanların birbirine yardım etmesi gerek. Ben daha önce safrakesesinden ameliyat oldum. Şu anda böbreğim de bir tane ve hiçbir eksiklik hissetmiyorum. Eğer mümkünse kalan organlarımı da bağışlamak istiyorum. Özellikle akrabaların bu gibi durumlarda daha duyarlı olması gerekir. Ben herkese organlarını bağışlamasını öneririm.”

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Necmettin Güvence, organ nakli hastalarının tedavisi kadar, moral desteğinin de çok önemli olduğunu ifade ederek, “Sani Konukoğlu Hastanesi olarak hastalarımızın sadece nakillerini gerçekleştirmekle kalmıyor, onları evlerini aratmayacak bir ortamda tedavi ediyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 4/27/2010

DİĞER HABERLER
 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONKUOĞLU HASTANESİ’NDE “KRONIK BÖBREKYETMEZLIĞI” KONUSU ANLATILDI

 • Botox Enjeksiyonu ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ NEFROLOJİ POLİKLİNİĞİ

 • Abdominoplasti ( Karın germe ameliyatı ) ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GÜÇLENDİRİYOR -ÜROLOJİ UZMANI OPR. DR. İRFAN KARABULUT GÖREVE BAŞLADI

 • BANNER RAMAZAN BAYRAMI BESLENMESİ -BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: -“ORUÇ TUTANLAR BAYRAMDA BESLENMELERİNE HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK DİKKAT ETMELİLER”

 • Yasal Uyarı ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ PSİKOLOGU PELİN ÖZUFACIK: -“ÇOCUĞUNUZA, OKULA BAŞLADIĞI İÇİN DUYDUĞUNUZ MUTLULUĞU, SAMİMİ, CESARETLENDİRİCİ VE GÜVEN VEREN ŞEKİLDE AKTARIN”

 • Uykuda Nefes Durmasının Nedeni Nedir? ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS

 • Uyku Merkezinde Tedavi Edilen Başlıca Hastalıklar: HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ROMATİZMA VEAĞRILI HASTALIKLAR ANLATILDI -DR. YETER: “ROMATİZMAL HASTALIKLAR YAŞA VECİNSİYETE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERMEKTEDİR”

 • Dermabrazyon BÖBREK HASTASINA AMCAOĞLUNDAN BÖBREK -MEHMET TOZ: “BEN ŞİFA BULDUM, 12 YILDIR DİYALİZE GİREN ABLAMIN DA BU HASTANEDE SAĞLIĞINA KAVUŞMASINI İSTİYORUM” -BÖBREĞİNİ AMCAOĞLUNA VEREN EMİN TOZ: “İNSAN TEK BÖBREKLE DE HAYATINI SÜRDÜREBİLİR”

 • Uyku Apne Sendromu Belirtileri Nelerdir? 7 AYLIK NİSA NUR'UN ORGANLARI UMUT OLACAK

 • YILBAŞINDA NASIL BESLENMELİ -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: -‘’YILBAŞI SOFRALARI, ABARTILMIŞLIĞIN EN İYİ ÖRNEKLERİNDEN BİRİSİDİR” -“ALKOLDEN UZAK DURULMALI. ALKOL ALANLAR TOK KARNINA, AÇIK RENKLİ İÇKİLER İÇİLMELİ”

 • AŞIRI ET TÜKETİMİNDEN KAÇININ -BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: “HERYEMEĞİN OLDUĞU GİBİ, ETİN DE AZI KARAR, ÇOĞU ZARARDIR”

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “ORGAN BAĞIŞIVE ORGAN NAKLİ” ANLATILDI -OPR. DR. GÜVENCE “ÜLKEMİZDE KADAVRADANORGAN BAĞIŞI SON DERECE YETERSİZ”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ATAMA -KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI OPR. DR.ÇİFTÇİ HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • KALP DAMAR CERRAHİSİ UZMANI OPR. DR. AKSOY ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE

 • Nöroloji Uzmanı Dr. Cem Dönmez, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi ’nde hasta kabulüne başladı.

 • HALKA AÇIK KONFERANS - ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “KALP KAPAK HASTALIKLARI VE CERRAHİSİ TEDAVİSİ” ANLATILDI

 • ANADOLU SAĞLIK İŞLETMELERİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI GÜRKAN TURAL: “AİLE HEKİMLİĞİNDE SEVK ZİNCİRİ YOK”

 • Uyku Apne Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur? HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “AĞRI TEDAVİSİ VE AĞRISIZ DOĞUM” ANLATILDI -“HER HASTA AĞRI ŞİKAYETLERİNİ KENDİ DİLİYLE TANIMLAR”