BANNER RAMAZAN BAYRAMI BESLENMESİ -BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: -“ORUÇ TUTANLAR BAYRAMDA BESLENMELERİNE HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK DİKKAT ETMELİLER”

(ULUSAL: Hürriyet Çukurova - Türkiye YEREL: Denge - Gaziantep27 - Ekspres - Doğuş - Olay - Haber - Oluşum - Telgraf - Gaziantep Bulvar -Zafer - Güncel - Hakimiyet - Ayıntab - Metropol - Beyaz Sayfa - Gündem27 - Zafer - Adıyaman Kalem) Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Beslenmeve Diyet Uzmanı Gülen Alpaydın, oruç tutanların bayramda beslenmelerine her zamankinden daha çok dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Alpaydın, Ramazan Bayramı’nda sağlık açısından ölçülü beslenmenin büyük önem taşıdığını belirterek, “Bayramda ölçüsüzce tüketmek, sağlıklı bireyler için de çok büyük risktir” dedi.

Ramazan ayı boyunca dikkatli beslenilmemesi ve metabolizmanın da yavaşlamasıyla kilo alımında artış gözlendiğini anımsatan Alpaydın, şöyle devam etti:

“Bir aylık oruç sonrasında gelen Ramazan Bayramı ile yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak için beslenme alışkanlıklarında bazı değişiklikler yapılması gerekir. Ramazanda, ikiye indirdiğimiz öğün sayısı, bayramla birlikte değişmektedir. Gün içerisindeki beslenme şeklimiz 3 ana 3 ara öğün olmalıdır. Tüm ana öğünler karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralleriyle yeterli miktarda içermelidir. Özellikle bayram sırasında tatlı ve hamur işleri tüketimi yerine; sebze, meyve ve kuru baklagil tüketimi artırılmalıdır.

Bayramla birlikte, özellikle tatlı tüketiminde artış gözleniyor. Artan tatlı tüketimi, yağ ve kolesterolde ani yükselişlere neden olur. Ailesinde hipertansiyon, yüksek kolesterol ve diğer kalp-damar hastalıkları, mide-bağırsak hastalıkları ve yaşlı olanların bu konuda daha hassas davranmaları gerekir. Bu grupta yer alanların hamur işleri tüketimlerinde sınırlama yapmaları, diyabetlilerin şekerden uzak durmaları gerekmektedir.”

Alpaydın, diyabetlilerin, sağlık açısından güvenle ve rahatlıkla kullanılabilen toz tatlandırıcılarla hazırlanan sütlü, meyveli diyabetik tatlılar tüketmeye özen göstermesi gerektiğini ifade etti.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Güne hafif kahvaltı ile başlanılıp, az ve sık yemek yenilmesini öneren Alpaydın, yemeklerin çok hızlı değil, iyice çiğnenerek tüketilmesi gerektiğini bildirdi.

Alpaydın, “Güne mutlaka hafif bir kahvaltıyla başlanılmalı ve kesinlikle öğün atlanılmamalı. Öğünler arasında en az 2 - 4 saat bırakılmalı’’ diye konuştu.

Açık çay, ıhlamur veya bitki çaylarının tercih edilmesini öneren Alpaydın, şu önerilerde bulundu:

“Ramazan ayında su tüketiminin azalmasından dolayı vücutta oluşabilen su kaybının yerine konulabilmesi için su ve sulu gıdaların tüketimine önem verilmeli. Günlük 2- 2,5 litre su içilmeli.

İkram edilen hamur tatlılar tadımlık miktarlarda yenilmeli. Ağır hamur tatlıları, şekerler, aşırı yağlı, çok tuzlu, kalori açısından yoğun olan yiyecekler yerine kalorisi düşük sütlü tatlılar, sebze ve meyve tüketilmesi tercih edilmeli.

Daha hafif ve sağlıklı olması için yiyecekler haşlama, ızgara, buğulama veya fırında pişirme yöntemleri ile hazırlanmalı. Etlerin yanında salata ve sebze tüketmeye hatta yemeklere salata ile başlamaya özen gösterilmeli.”

ÇİKOLATA VE ŞEKER UYARISI

Bayramda bilinçsizce çikolata ve tatlı tüketiminden kaçınılması gerektiğini vurgulayan Alpaydın, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sağlıklı yaşamın unsurlarından biri olan fiziksel aktivitenin artırılması anlamında en az haftada 4 gün 45 dakika günlük yürüyüşler yapılmalı. Fiziksel aktivitenin, bağırsak hareketlerini artırmaya, kan şekeri ve kolesterolünü azaltmaya, kilo kaybetmeye yardımcı olduğunu unutulmamalı.

Güncelleme Tarihi: 9/4/2010 1

DİĞER HABERLER
 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONKUOĞLU HASTANESİ’NDE “KRONIK BÖBREKYETMEZLIĞI” KONUSU ANLATILDI

 • Botox Enjeksiyonu ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ NEFROLOJİ POLİKLİNİĞİ

 • Abdominoplasti ( Karın germe ameliyatı ) ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GÜÇLENDİRİYOR -ÜROLOJİ UZMANI OPR. DR. İRFAN KARABULUT GÖREVE BAŞLADI

 • BANNER RAMAZAN BAYRAMI BESLENMESİ -BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: -“ORUÇ TUTANLAR BAYRAMDA BESLENMELERİNE HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK DİKKAT ETMELİLER”

 • Yasal Uyarı ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ PSİKOLOGU PELİN ÖZUFACIK: -“ÇOCUĞUNUZA, OKULA BAŞLADIĞI İÇİN DUYDUĞUNUZ MUTLULUĞU, SAMİMİ, CESARETLENDİRİCİ VE GÜVEN VEREN ŞEKİLDE AKTARIN”

 • Uykuda Nefes Durmasının Nedeni Nedir? ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS

 • Uyku Merkezinde Tedavi Edilen Başlıca Hastalıklar: HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ROMATİZMA VEAĞRILI HASTALIKLAR ANLATILDI -DR. YETER: “ROMATİZMAL HASTALIKLAR YAŞA VECİNSİYETE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERMEKTEDİR”

 • Dermabrazyon BÖBREK HASTASINA AMCAOĞLUNDAN BÖBREK -MEHMET TOZ: “BEN ŞİFA BULDUM, 12 YILDIR DİYALİZE GİREN ABLAMIN DA BU HASTANEDE SAĞLIĞINA KAVUŞMASINI İSTİYORUM” -BÖBREĞİNİ AMCAOĞLUNA VEREN EMİN TOZ: “İNSAN TEK BÖBREKLE DE HAYATINI SÜRDÜREBİLİR”

 • Uyku Apne Sendromu Belirtileri Nelerdir? 7 AYLIK NİSA NUR'UN ORGANLARI UMUT OLACAK

 • YILBAŞINDA NASIL BESLENMELİ -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: -‘’YILBAŞI SOFRALARI, ABARTILMIŞLIĞIN EN İYİ ÖRNEKLERİNDEN BİRİSİDİR” -“ALKOLDEN UZAK DURULMALI. ALKOL ALANLAR TOK KARNINA, AÇIK RENKLİ İÇKİLER İÇİLMELİ”

 • AŞIRI ET TÜKETİMİNDEN KAÇININ -BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: “HERYEMEĞİN OLDUĞU GİBİ, ETİN DE AZI KARAR, ÇOĞU ZARARDIR”

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “ORGAN BAĞIŞIVE ORGAN NAKLİ” ANLATILDI -OPR. DR. GÜVENCE “ÜLKEMİZDE KADAVRADANORGAN BAĞIŞI SON DERECE YETERSİZ”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ATAMA -KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI OPR. DR.ÇİFTÇİ HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • KALP DAMAR CERRAHİSİ UZMANI OPR. DR. AKSOY ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE

 • Nöroloji Uzmanı Dr. Cem Dönmez, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi ’nde hasta kabulüne başladı.

 • HALKA AÇIK KONFERANS - ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “KALP KAPAK HASTALIKLARI VE CERRAHİSİ TEDAVİSİ” ANLATILDI

 • ANADOLU SAĞLIK İŞLETMELERİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI GÜRKAN TURAL: “AİLE HEKİMLİĞİNDE SEVK ZİNCİRİ YOK”

 • Uyku Apne Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur? HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “AĞRI TEDAVİSİ VE AĞRISIZ DOĞUM” ANLATILDI -“HER HASTA AĞRI ŞİKAYETLERİNİ KENDİ DİLİYLE TANIMLAR”