Uyku Apne Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur? HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “AĞRI TEDAVİSİ VE AĞRISIZ DOĞUM” ANLATILDI -“HER HASTA AĞRI ŞİKAYETLERİNİ KENDİ DİLİYLE TANIMLAR”

(ULUSAL: Zaman Gaziantep YEREL: Doğuş - Telgraf - Zafer - Olay - Gaziantep Gap - Haber - Pusula - Gaziantep Bulvar - Denge- Sabah -Hakimiyet - Pusula) Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde, “Ağrı Tedavisi ve Ağrısız Doğum” konulu halka açık konferans düzenlendi. Konferansta, her hastanın ağrı şikayetlerini “kendi diliyle” tanımlayacağı bildirildi.

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanları Dr. Rıza Asil ve Dr. Aykut Ak yılmaz, toplumda herkesin değişik zamanlarda ağrı deneyimleri yaşadığına dikkati çekerek, ağrı şikâyetlerini en iyi anlayanların ağrı tedavisinde uzmanlaşmış hekimler olduğunu anımsattılar.

Dr. Rıza Asil, akut (ani) ağrıda hasarın iyileşince (örneğin ameliyat yeri ağrısı veya burkulma) geçtiğini ancak kronik (müzmin) ağrının günümüzde bir hastalık olarak tanımlandığını ve ağrı polikliniklerinde tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Ağrı Polikliniği’nde, her hasta için en basit ve etkili uygulama ile yola çıkarak hastanın ağrısını geçirme ilkesiyle hareket ettiklerini anlatan Dr. Asil, “Ancak tedavide yanıt alınamadığı durumlarda ve hasta ihtiyaç duyduğunda tedavi şeklini ve planını değiştirerek ağrıyı yok ederiz” dedi.

TEDAVİ EDİLEBİLEN AĞRILAR

Dr. Asil, Ağrı Polikliniği’nde, baş ve boyun ağrıları, boyun ve kol ağrıları, bel (sırt) ve bacak ağrıları, Nöropatik ağrılar, bacaklarda damar tıkanıklığına bağlı ağrılar, ameliyat sonrası ağrı ve kanser ağrılarının tedavi edilebildiğini kaydetti.

Tedaviyöntemlerine de değinen Dr. Asil, “Tedavi yöntemlerimizi ilaç tedavisi, sinir blokları, tetik nokta enjeksiyonu, Epidural veya Foraminal steroid enjeksiyonları, Nörolitik bloklar, Radyofrekans Termokoagülasyon (sinir yakma yöntemi), Morfin pompası, Spinal Portlar ve ileri girişimsel yöntemler olarak sıralayabiliriz” diye konuştu.

AĞRISIZ DOĞUM

“Ağrısız Doğum” hakkında bilgiler veren Dr. Ak yılmaz ise normal doğum sırasında çekilen ağrının çok şiddetli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Öyle ki bu ağrı pek çok anne tarafından hayatları boyunca çekilen en şiddetli ağrı olarak tarif edilmiştir. Oysa doğum ağrısını annelerin düşüncelerinde olduğu gibi günümüzün tıbbi olanakları ile ortadan kaldırmak mümkün olabiliyor.

Epidural anestezinin amacı doğum ağrılarını tamamen ortadan kaldırmak veya en azından azaltmaktır. Diğer yandan annenin yorulmasını engelleyerek doğumun seyrini kolaylaştırmaktır. Anestezi Uzmanı tarafından gerçekleştirilen bu girişim rahim kasılmaları ve bebeğin doğum kanalında ilerlemesinden doğan ağrı duygusunu bloke eder.”

Dr. Ak yılmaz, doğum gibi anne için çok özel ve güzel bir olayın böylesine ağrılı bir tecrübe olarak hatırlanmaması için uygun kişilere ağrısız doğumun (epidural anestezi) doktorlar tarafından önerildiğin iifade etti.

Dr. Asil ve Dr. Ak yılmaz, sunumlarının ardından katılımcıların sorularını yanıtladılar.

Güncelleme Tarihi: 10/18/2010

DİĞER HABERLER
 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONKUOĞLU HASTANESİ’NDE “KRONIK BÖBREKYETMEZLIĞI” KONUSU ANLATILDI

 • Botox Enjeksiyonu ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ NEFROLOJİ POLİKLİNİĞİ

 • Abdominoplasti ( Karın germe ameliyatı ) ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GÜÇLENDİRİYOR -ÜROLOJİ UZMANI OPR. DR. İRFAN KARABULUT GÖREVE BAŞLADI

 • BANNER RAMAZAN BAYRAMI BESLENMESİ -BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: -“ORUÇ TUTANLAR BAYRAMDA BESLENMELERİNE HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK DİKKAT ETMELİLER”

 • Yasal Uyarı ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ PSİKOLOGU PELİN ÖZUFACIK: -“ÇOCUĞUNUZA, OKULA BAŞLADIĞI İÇİN DUYDUĞUNUZ MUTLULUĞU, SAMİMİ, CESARETLENDİRİCİ VE GÜVEN VEREN ŞEKİLDE AKTARIN”

 • Uykuda Nefes Durmasının Nedeni Nedir? ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS

 • Uyku Merkezinde Tedavi Edilen Başlıca Hastalıklar: HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ROMATİZMA VEAĞRILI HASTALIKLAR ANLATILDI -DR. YETER: “ROMATİZMAL HASTALIKLAR YAŞA VECİNSİYETE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERMEKTEDİR”

 • Dermabrazyon BÖBREK HASTASINA AMCAOĞLUNDAN BÖBREK -MEHMET TOZ: “BEN ŞİFA BULDUM, 12 YILDIR DİYALİZE GİREN ABLAMIN DA BU HASTANEDE SAĞLIĞINA KAVUŞMASINI İSTİYORUM” -BÖBREĞİNİ AMCAOĞLUNA VEREN EMİN TOZ: “İNSAN TEK BÖBREKLE DE HAYATINI SÜRDÜREBİLİR”

 • Uyku Apne Sendromu Belirtileri Nelerdir? 7 AYLIK NİSA NUR'UN ORGANLARI UMUT OLACAK

 • YILBAŞINDA NASIL BESLENMELİ -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: -‘’YILBAŞI SOFRALARI, ABARTILMIŞLIĞIN EN İYİ ÖRNEKLERİNDEN BİRİSİDİR” -“ALKOLDEN UZAK DURULMALI. ALKOL ALANLAR TOK KARNINA, AÇIK RENKLİ İÇKİLER İÇİLMELİ”

 • AŞIRI ET TÜKETİMİNDEN KAÇININ -BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: “HERYEMEĞİN OLDUĞU GİBİ, ETİN DE AZI KARAR, ÇOĞU ZARARDIR”

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “ORGAN BAĞIŞIVE ORGAN NAKLİ” ANLATILDI -OPR. DR. GÜVENCE “ÜLKEMİZDE KADAVRADANORGAN BAĞIŞI SON DERECE YETERSİZ”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ATAMA -KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI OPR. DR.ÇİFTÇİ HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • KALP DAMAR CERRAHİSİ UZMANI OPR. DR. AKSOY ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE

 • Nöroloji Uzmanı Dr. Cem Dönmez, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi ’nde hasta kabulüne başladı.

 • HALKA AÇIK KONFERANS - ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “KALP KAPAK HASTALIKLARI VE CERRAHİSİ TEDAVİSİ” ANLATILDI

 • ANADOLU SAĞLIK İŞLETMELERİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI GÜRKAN TURAL: “AİLE HEKİMLİĞİNDE SEVK ZİNCİRİ YOK”

 • Uyku Apne Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur? HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “AĞRI TEDAVİSİ VE AĞRISIZ DOĞUM” ANLATILDI -“HER HASTA AĞRI ŞİKAYETLERİNİ KENDİ DİLİYLE TANIMLAR”