AŞIRI ET TÜKETİMİNDEN KAÇININ -BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: “HERYEMEĞİN OLDUĞU GİBİ, ETİN DE AZI KARAR, ÇOĞU ZARARDIR”

(YEREL: Hakimiyet - Bulvar - Metropol - Zafer - Denge - Olay - Pusula - Telgraf - Ekspres - Haber - Gaziantep gap - Güncel - Artı Haber - Doğuş)Gaziantep Özel SaniKonukoğlu HastanesiBeslenme ve Diyet Uzmanı Gülen Alpaydın, Kurban Bayramı’nda, “azı karar, çoğu zarar” anlayışı ilehareket edilerek, aşırı et tüketiminden kaçınılmasını önerdi.

Alpaydın, Kurban Bayramı öncesiyaptığı değerlendirmede, bayram sürecinde şişmanlık, kalp-damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon, miderahatsızlığı ve benzerikronik rahatsızlığı olan bireylerin beslenmelerine özellikle özen göstermesive et ürünlerinde aşırı yağlı etler yerine az yağlıetleritercih etmeleri gerektiğini söyledi.

Kurban etitüketilirken etin niteliğiyanında nasıl pişirileceği, ne kadar ve hangibesinlerle birlikte tüketilmesigibiayrıntılara da dikkat edilmesigerektiğinibelirten Alpaydın, şöyle devam etti:

“Bu önlemlerin herkes için geçerliolduğu unutulmayıp, sağlıklı beslenmenin temel ilkelerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besingruplarının dengelidağılımına özen gösterilmeli. Bu bakımdan kurban etinin ne miktarda, nasıl ve ne ile birlikte tüketileceğinibilmek, sağlıklısaklama, hazırlama ve pişirme yöntemleriniuygulamak hastalıklı insanlar kadar, sağlıklı bireyler için de önemlidir.’’

DOYMUŞ YAĞLARA DİKKAT

“Et, iyikalite proteinin yanı sıra yağ, demir, çinko, fosfor, magnezyum gibimineraller, özellikle B12, B6, B1 ve A vitaminleride içerir” diyen Alpaydın,etin içeriğinde bulunan yüksek oranda doymuş yağların kan kolesterol düzeyiniyükseltip, koroner arter hastalıklarına zemin hazırlayabileceğinianımsattı.

Bu bakımdan bayram sürecinde etin tüketilen miktarında olağandışı artış olmamasına özen gösterilmesinin altını çizen Alpaydın, bir yetişkiningünlük tüketmesigereken et miktarının yaklaşık 90-120 gram olduğunu vurguladı.

ETİ BEKLETİN

Et ve et ürünlerinin özellikle C ve E vitaminiiçermediğinihatırlatan Alpaydın, şu değerlendirmeyiyaptı:

“Bu nedenle et sebzelerle birlikte tüketilerek etin içindekidemirin emiliminin artırılması sağlanmalı. Tahıllar B1, B6, B2 vitaminleri, amino asitler,doğal lifler ve yağ asitleri, magnezyum, çinko, potasyum gibiönemlimineralleriiçerdiğinden ekmek, pilav, börek, çorba ve benzeribesinler etbirlikte uygun miktarda alınmalı. Süt ve ürünleri, protein, kalsiyum, fosfor, B2 ve B12 vitaminiolmak üzere birçok besin öğesinden zengin olduğuiçin yoğurt, cacık, ayran gibisüt ve süt ürünleride etle birlikte alınması geren besin öğelerindendir.

Mide bağırsak rahatsızlıkları olanlar etlerihemen değil, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra tüketmeli. Et ile yapılan yemekler kendiyağı ilepişirilmeli, yağ eklenmemeli. Etin kızartılması ve ızgarada pişirilmesikanserojen maddelerin oluşmasına ve B1, B12, folik asit gibivitaminlerinkaybına sebep olmaktadır ve etiızgaraya fazla yaklaştırarak pişirmek, etin dış yüzeyin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açarak besinöğesikaybını artırmaktadır. Bu nedenle pişirme yöntemiolarak kızartma ve çok yüksek ısıda pişirme yerine haşlama ve ızgara yöntemlerikullanılmalı.”Alpaydın, etlerin bütün olarak değil, küçük parçalara bölünerek, yağlı kağıda veya buzdolabı poşetine sarılarak derin dondurucuda saklanmasıgerektiğinibildirdi.

Bu şekilde hazırlanan etlerin, buzlukta (-2 ºC) birkaç hafta, derin dondurucuda ise (-18 ºC) daha uzun süre ile saklanabileceğinianlatan Alpaydın,sözlerinişöyle tamamladı:

“Etler yemek içinde tamamen kullanılacak şekilde parçalara ayrılarak buzluğa konulmalı, çözdürülen et hemen pişirilmeli, tekrar dondurulmamalı.Derin dondurucuda saklanan etiçözdürürken oda ısısında değil, buzdolabının sebzelik kısmının üstüne konularak çözünmesibeklenmelidir.”

Güncelleme Tarihi: 11/13/2010

DİĞER HABERLER
 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONKUOĞLU HASTANESİ’NDE “KRONIK BÖBREKYETMEZLIĞI” KONUSU ANLATILDI

 • Botox Enjeksiyonu ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ NEFROLOJİ POLİKLİNİĞİ

 • Abdominoplasti ( Karın germe ameliyatı ) ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GÜÇLENDİRİYOR -ÜROLOJİ UZMANI OPR. DR. İRFAN KARABULUT GÖREVE BAŞLADI

 • BANNER RAMAZAN BAYRAMI BESLENMESİ -BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: -“ORUÇ TUTANLAR BAYRAMDA BESLENMELERİNE HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK DİKKAT ETMELİLER”

 • Yasal Uyarı ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ PSİKOLOGU PELİN ÖZUFACIK: -“ÇOCUĞUNUZA, OKULA BAŞLADIĞI İÇİN DUYDUĞUNUZ MUTLULUĞU, SAMİMİ, CESARETLENDİRİCİ VE GÜVEN VEREN ŞEKİLDE AKTARIN”

 • Uykuda Nefes Durmasının Nedeni Nedir? ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS

 • Uyku Merkezinde Tedavi Edilen Başlıca Hastalıklar: HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ROMATİZMA VEAĞRILI HASTALIKLAR ANLATILDI -DR. YETER: “ROMATİZMAL HASTALIKLAR YAŞA VECİNSİYETE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERMEKTEDİR”

 • Dermabrazyon BÖBREK HASTASINA AMCAOĞLUNDAN BÖBREK -MEHMET TOZ: “BEN ŞİFA BULDUM, 12 YILDIR DİYALİZE GİREN ABLAMIN DA BU HASTANEDE SAĞLIĞINA KAVUŞMASINI İSTİYORUM” -BÖBREĞİNİ AMCAOĞLUNA VEREN EMİN TOZ: “İNSAN TEK BÖBREKLE DE HAYATINI SÜRDÜREBİLİR”

 • Uyku Apne Sendromu Belirtileri Nelerdir? 7 AYLIK NİSA NUR'UN ORGANLARI UMUT OLACAK

 • YILBAŞINDA NASIL BESLENMELİ -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: -‘’YILBAŞI SOFRALARI, ABARTILMIŞLIĞIN EN İYİ ÖRNEKLERİNDEN BİRİSİDİR” -“ALKOLDEN UZAK DURULMALI. ALKOL ALANLAR TOK KARNINA, AÇIK RENKLİ İÇKİLER İÇİLMELİ”

 • AŞIRI ET TÜKETİMİNDEN KAÇININ -BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: “HERYEMEĞİN OLDUĞU GİBİ, ETİN DE AZI KARAR, ÇOĞU ZARARDIR”

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “ORGAN BAĞIŞIVE ORGAN NAKLİ” ANLATILDI -OPR. DR. GÜVENCE “ÜLKEMİZDE KADAVRADANORGAN BAĞIŞI SON DERECE YETERSİZ”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ATAMA -KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI OPR. DR.ÇİFTÇİ HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • KALP DAMAR CERRAHİSİ UZMANI OPR. DR. AKSOY ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE

 • Nöroloji Uzmanı Dr. Cem Dönmez, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi ’nde hasta kabulüne başladı.

 • HALKA AÇIK KONFERANS - ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “KALP KAPAK HASTALIKLARI VE CERRAHİSİ TEDAVİSİ” ANLATILDI

 • ANADOLU SAĞLIK İŞLETMELERİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI GÜRKAN TURAL: “AİLE HEKİMLİĞİNDE SEVK ZİNCİRİ YOK”

 • Uyku Apne Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur? HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “AĞRI TEDAVİSİ VE AĞRISIZ DOĞUM” ANLATILDI -“HER HASTA AĞRI ŞİKAYETLERİNİ KENDİ DİLİYLE TANIMLAR”