HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “ORGAN BAĞIŞIVE ORGAN NAKLİ” ANLATILDI -OPR. DR. GÜVENCE “ÜLKEMİZDE KADAVRADANORGAN BAĞIŞI SON DERECE YETERSİZ”

(ULUSAL: Hürriyet Çukurova - Cumhuriyet Bölge EkiYEREL: Beyaz Sayfa - Zafer - Ekspres - Oluşum - Pusula - Gaziantep Gap - Hakimiyet -Telgraf - Artı Haber - Manşet - Sağlık Dünyası - Olay - Umut - Sabah - Ekspres - Gaziantep Gap - Haber - Gaziantep27 - Ayıntab - Hakimiyet -Denge - Gaziantep Bulvar - Kilis Çağdaş - Amatörce - Kimlik - Kilis Kent) Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Opr. Dr. Necmettin Güvence, Türkiye’de organ bekleyen hasta sayısının hızla artmasına rağmen, kadavradan organ bağışının, gelişmiş ülkelere göre henüz son derece yetersiz olduğunu söyledi.

Opr. Dr. Güvence, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde halka açık konferanslar kapsamında “Organ Bağışı ve Organ Nakli” konusunu anlattı.

Türkiye’de diyalize giren hasta sayısının 60.000’e ulaştığını ve bu sayının 2015 yılına kadar 120.000 ila 150.000 arasında olacağının tahmin edildiğini belirten Opr. Dr. Güvence, “Bu tabloya rağmen ülkemizde her yıl ortalama 2.000 dolayında böbrek nakli gerçekleştirilmektedir” dedi.

“Bunun da yüzde 85’icanlıdan (birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü derecede kan bağı olanlardan ve eşler arasından) yapılmaktadır” diyen Opr. Dr. Güvence, şöyle devam etti:

“Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, kadavra bağışı konusunda dinen bir sakınca olmadığına yönelik kararı bulunuyor. Kadavradan organ bağışının artırılması konusunda halkımızın, sağlık çalışanlarının, özellikle yazılı ve görsel basının yakın işbirliğine ihtiyacı vardır. Kadavradan organ bağışının kaynağı kamu ve özel hastanelerin yoğun bakım üniteleridir. Dolayısıyla bu ünitelerin teknik donanımları ve sayıları bölge nüfusu göz önüne alınarak artırılmalıdır.”

Bölgemizde kadavradan organ bağışının Türkiye ortalamasının altında olduğuna dikkati çeken Opr. Dr. Güvence, sözlerini şöyle tamamladı:

“Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde Organ Nakil Merkezi’nin kurulmasıyla kadavradan organ bağışının artırılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu konferans ile de halkımızı kadavradan organ bağışının önemi ve gerekliliği konusunda bilinçlendirme amaçlanmıştır.”

Opr. Dr. Güvence, sunumunun ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

Güncelleme Tarihi: 11/28/2010

DİĞER HABERLER
 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONKUOĞLU HASTANESİ’NDE “KRONIK BÖBREKYETMEZLIĞI” KONUSU ANLATILDI

 • Botox Enjeksiyonu ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ NEFROLOJİ POLİKLİNİĞİ

 • Abdominoplasti ( Karın germe ameliyatı ) ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GÜÇLENDİRİYOR -ÜROLOJİ UZMANI OPR. DR. İRFAN KARABULUT GÖREVE BAŞLADI

 • BANNER RAMAZAN BAYRAMI BESLENMESİ -BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: -“ORUÇ TUTANLAR BAYRAMDA BESLENMELERİNE HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK DİKKAT ETMELİLER”

 • Yasal Uyarı ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ PSİKOLOGU PELİN ÖZUFACIK: -“ÇOCUĞUNUZA, OKULA BAŞLADIĞI İÇİN DUYDUĞUNUZ MUTLULUĞU, SAMİMİ, CESARETLENDİRİCİ VE GÜVEN VEREN ŞEKİLDE AKTARIN”

 • Uykuda Nefes Durmasının Nedeni Nedir? ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS

 • Uyku Merkezinde Tedavi Edilen Başlıca Hastalıklar: HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ROMATİZMA VEAĞRILI HASTALIKLAR ANLATILDI -DR. YETER: “ROMATİZMAL HASTALIKLAR YAŞA VECİNSİYETE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERMEKTEDİR”

 • Dermabrazyon BÖBREK HASTASINA AMCAOĞLUNDAN BÖBREK -MEHMET TOZ: “BEN ŞİFA BULDUM, 12 YILDIR DİYALİZE GİREN ABLAMIN DA BU HASTANEDE SAĞLIĞINA KAVUŞMASINI İSTİYORUM” -BÖBREĞİNİ AMCAOĞLUNA VEREN EMİN TOZ: “İNSAN TEK BÖBREKLE DE HAYATINI SÜRDÜREBİLİR”

 • Uyku Apne Sendromu Belirtileri Nelerdir? 7 AYLIK NİSA NUR'UN ORGANLARI UMUT OLACAK

 • YILBAŞINDA NASIL BESLENMELİ -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: -‘’YILBAŞI SOFRALARI, ABARTILMIŞLIĞIN EN İYİ ÖRNEKLERİNDEN BİRİSİDİR” -“ALKOLDEN UZAK DURULMALI. ALKOL ALANLAR TOK KARNINA, AÇIK RENKLİ İÇKİLER İÇİLMELİ”

 • AŞIRI ET TÜKETİMİNDEN KAÇININ -BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: “HERYEMEĞİN OLDUĞU GİBİ, ETİN DE AZI KARAR, ÇOĞU ZARARDIR”

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “ORGAN BAĞIŞIVE ORGAN NAKLİ” ANLATILDI -OPR. DR. GÜVENCE “ÜLKEMİZDE KADAVRADANORGAN BAĞIŞI SON DERECE YETERSİZ”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ATAMA -KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI OPR. DR.ÇİFTÇİ HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • KALP DAMAR CERRAHİSİ UZMANI OPR. DR. AKSOY ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE

 • Nöroloji Uzmanı Dr. Cem Dönmez, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi ’nde hasta kabulüne başladı.

 • HALKA AÇIK KONFERANS - ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “KALP KAPAK HASTALIKLARI VE CERRAHİSİ TEDAVİSİ” ANLATILDI

 • ANADOLU SAĞLIK İŞLETMELERİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI GÜRKAN TURAL: “AİLE HEKİMLİĞİNDE SEVK ZİNCİRİ YOK”

 • Uyku Apne Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur? HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “AĞRI TEDAVİSİ VE AĞRISIZ DOĞUM” ANLATILDI -“HER HASTA AĞRI ŞİKAYETLERİNİ KENDİ DİLİYLE TANIMLAR”