DÜNYA DİYABET GÜNÜ

 (YEREL: Medya Gazetesi- Gazikent 27 - İstiklal Gazetesi- Telgraf - My Gaziantep - 02nethaber - adiyamananaliz.com - gazeterize- megahaber27 - tokattan.com - haber16 - ege.net - Bursa Haber - Beyaz Gündem - Antalya Son Haber - YeniMemleket - İstanbul Haber- NeHaber 24 - Aksiyon Haber - turkiyegercekleri.com - talasexpresshaber - Malatya Güncel - Kars Manşet - Hatay İnternet Tv - yazargazetesi.com- detayhaberler.com - spor.beyazgazete - bombagazete.com - Haber Gazetesi- 01haberci.com - kamu3.com - Haber 342 - maraspusula.com- Referans Gazetesi- haberofisi.com - Maraş Gündem - anadolupress - Kimlik - HaberAnkara - Gaziantep Doğuş - HaberMarmara - GaziantepPusula - gazianteppostasi.com - Haber Alanya - Gaziantep Sabah Gazetesi- Gaziantep Ekspres Gazetesi- Güne Bakış Gazetesi- yeniyolgazetesi- Gaziantep Doğuş - Gaziantep Denge - Kent Haber 46 - Gölbaşı Güncel - damar67.com - Gaziantep YeniÇizgi- adiyamanilkhaber.com - Ekovitrin- memohaber.com - gaziantepegitimdunyası.com - gazikent27.com - Gaziantep Güneş Gazetesi- Tokat Hürsöz Gazetesi- YeniMalatya Gazetesi- Metropol Gaziantep - Adıyamanlılar - haberhanesi.com - marasnews - Gaziantep Haberler - Gaziantep 27 - Çukurova Posta - Maraş Ana Haber

(ULUSAL: Sabah Gazetesi

(AJANS: İHA

- SANKO ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. BAŞTEMİR:

- “DİYABETLİ KİŞİLERİN COVID-19 HASTALIĞINA DAHA DUYARLI OLDUĞU İYİ BİLİNMEKTEDİR”

SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Baştemir, “Diyabetli kişilerin COVID -19 hastalığına daha duyarlı olduğu iyi bilinmektedir” dedi.

SANKO Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı da olan Prof. Dr. Baştemir, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Diyabet hastaları yeni koronavirüse (COVID-19) bağlı şiddetli hastalık ve komplikasyonlar için en yüksek risk gruplardan biridir. Ancak bu virüsü diğerlerinden daha fazla veya daha az kapacaklar anlamına gelmiyor” ifadelerini kullandı.

Ömür boyu diyabetle yaşamanın glikoz problemlerine, böbrek, kalp ve damarlarda, karaciğerde ve ayrıca sinirlerde yaygın hasara neden olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Baştemir, şöyle devam etti:

“İnme, kalp krizi, böbrek yetmezliği, göz hastalığı ve bacak ampütasyonları, zayıf glikoz kontrolünün mirası olabilir. Vücudun her tarafındaki kan damarlarının iç kısımları o kadar kırılgan hale gelir ki, ihtiyaç duyulan besinleri organlara gerektiği gibi taşıyamazlar. Enflamasyon (yangı veya halk arasında bilinen adı ile iltihaplanma) artar ve bağışıklık sistemi iyi performans göstermez. Tip 2 diyabette daha sık görülen ancak Tip 1'de de görülebilen obezite, tüm bu durumları daha da kötüleştirir.”

“Artan sayıda kanıt, COVID-19 ve diyabetin iki yönlü patolojik bir yol olabileceğini gösteriyor. Yani, COVID-19'a yakalanan hastalar, risk faktörleri arasında bulunan aşırı kilo ve ileri yaş olmasa bile diyabet gelişme riski ile karşılaşabilirler” diyen Prof. Dr. Baştemir, bilim insanlarının hala bu tuhaf tıbbi gizemin cevaplarını bulmaya çalıştıklarını anımsattı.

ÇİFT YÖNLÜ İLİŞKİ TANIMLAMASI

Diyabetin metabolik bir hastalık olduğunu, bu nedenle de virüsün bir şekilde insülin üreten pankreası (kan şekeri seviyelerini düzenleyen salgı organı) etkilemesi veya kandaki glikoz seviyesini yükseltebileceğini belirten Prof. Dr. Baştemir, COVID-19'u ve diyabeti "çift yönlü bir ilişki" olarak tanımlamanın mümkün olduğunu söyledi.

Şu andaki verilere dayanarak Tip 2 diyabet, Tip 1 diyabet veya gebelik diyabetine sahip olmanın, COVID-19'da ciddi hastalık riskini artıracağının altını çizen Prof. Dr. Baştemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yapılan araştırmalar diyabet öyküsü olmayanlarda bile yüksek kan şekeri seviyeleri, daha yüksek COVID-19 ölüm oranı ile güçlü bir şekilde ilişkili bulunmuştur. Diyabetli kişilerin, COVID -19'a yakalanırlarsa çok daha yüksek ağır hastalık veya ölüm riskiyle karşı karşıya oldukları zaten belgelenmiştir.

COVİD -19 hastalarında yapılan analizlerde diyabet durumu, ortalama açlık plazma glikozu ve glikoz değişkenliği artmış, mortalite (ölüm oranı) ve yoğun bakıma yatma ile bağımsız olarak ilişkili bulunmuştur. Artmış kan glikoz seviyelerinin diyabetik olmayan kişilerde bile kötü prognoz (hastalığın seyriyle ilgili) öngördüğüne dair kanıtlar gösterilmiştir.

Bir yandan diyabet, COVID-19 riskinin artmasıyla ilişkili iken, öte yandan, diyabetik ketoasidoz (komplikasyon) ve aşırı yüksek insülin dozlarının gerekli olduğu hiperozmolarite (kan şekeri konsantrasyonunun aşırı derecede artışı) dahil olmak üzere ciddi metabolik komplikasyonlar, COVID-19’lu yeni başlangıçlı diyabet hastalarında ve bilinen diyabetli hastalarda gözlemlenmiştir.”

DİYABETİN DİĞER KRONİK HASTALIKLARLA İLİŞKİSİ

Prof. Dr. Baştemir, diyabetin diğer kronik hastalıklarla ilişkisi konusunda şu bilgileri paylaştı: 

“Obez olan kişilerde kalp-solunum sistemi zindeliğinin daha düşük olduğu bilinen bir gerçektir. Zayıf akciğer fonksiyonu, muhtemelen şiddetli uyku apnesi ve kan damarı hastalığı nedeniyle obezlerin yeteri kadar hareket edemedikleri bilinmektedir. Bütün bunlar hastalık durumunda daha da önem kazanmaktadır.

İyi nefes alabilmeniz ve optimal dolaşım fonksiyonuna sahip olmanız gereklidir. Obezler, koronavirüs enfeksiyonuna yakalandığında uygun bir bağışıklık tepkisi oluşturamamaktadırlar. Obezite yanında, hipertansiyon ve diğer kardiyovasküler hastalıklar da önemli risk oluşturmaktadır. Bu hastalıklar, COVID-19 hastalığının iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir. 

Virüsün yol açtığı iltihaplanma ya da altta yatan diyabetli veya COVID-19 nedeniyle yeni oluşan diyabetli bireyde, diyabetik acil durum yaşanması, yorgunluğa, kas ağrısına, aşırı susuzluğa, sık idrara çıkma, nefes almada zorluk, mide bulantısı, zihinsel yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğuna neden olarak, acil bakım gerektirebilir.” 

COVID-19’UN DAHA ETKİN OLDUĞU HASTALIKLAR

Tip 2 diyabet için risk faktörleri olmayan (yaşlı veya fazla kilolu olma gibi) bazı hastalarda COVID -19'a maruz kaldıktan sonra diyabetik bir acil durum görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Baştemir, şunları kaydetti: 

“Diyabet hastaları kronik enflamatuvar bir durumda yaşama eğilimindedir ve onları COVID -19'a karşı hayatı tehdit eden bir sitokin (protein grubu) fırtınasıyla sonuçlanabilecek daha şiddetli bir enflamatuvar yanıtla karşı karşıya bırakabilir. Bu aşırı bağışıklık tepkisinin viral enfeksiyondan daha çok organ hasarı yoluyla bazı hastalara zarar verdiği düşünülüyor. Ancak diyabet, bağışıklık sistemini virüslerle savaşını da zayıflatabilir.

Sosyoekonomik yetersizlik, etnik köken ve diğer kronik tıbbi durumlar gibi potansiyel olarak ilgili risk faktörlerini hesaba kattıktan sonra, COVID -19'dan hastaların hayatını kaybetme riski, diyabeti olmayanlara göre Tip 1 diyabetli hastalarda yaklaşık üç kat, tip 2 diyabetli hastalarda ise yaklaşık iki kat daha yüksek saptanmıştır.”

Yeni araştırma bulgularının ne diyabet ne de hiperglisemi SARS-CoV-2'ye karşı antikor yanıtını bozuyor gibi görünmediğini, bunun da bir COVID-19 aşısının diyabetli olmayanlarda olduğu kadar diyabetli kişilerde de etkili olacağını gösterdiğini anlatan Prof. Dr. Baştemir, şu uyarılarda bulundu:

“Diyabetli hastalarda ilk ve en iyi yol olarak virüsün bulaşmasını önlemeye yönelik tedbirlerin alınması gerekir. Diyabetli kişilerin kan şekerlerini kontrol altına almadıkça, COVID -19'un onlar için diğer insanlardan çok daha fazla tehlike oluşturacağına dair hiçbir şüphe yok.” 

YAPILACAK EYLEMLER

Prof. Dr. Baştemir, yapılacak eylemleri şu şekilde sıraladı:

“Diyabet haplarınızı ve insülininizi her zamanki gibi almaya devam edin.

Sağlık uzmanınızın belirttiği şekilde kan şekerinizi test edin ve sonuçları takip edin.

İnsülin dahil diyabet ilaçlarınızı en az 30 günlük tedarik ettiğinizden emin olun.

Kendinizi hasta hissediyorsanız sağlık uzmanınızın talimatlarının izleyin.

Durumunuz hakkında endişeleriniz varsa veya kendinizi hasta hissediyorsanız, sağlık uzmanınızı arayın.

Gerekirse en yakın sağlık merkezi ile iletişime geçin.” 

Gerçekten kötü kontrol edilen diyabete sahip insanların ister grip ister tüberküloz olsun şiddetli enfeksiyonlara karşı daha duyarlı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Baştemir; sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Yüksek kan şekeri, bağışıklık fonksiyonumuzu doğrudan bozar. Yaş ve zayıf glikoz kontrolü, COVID -19'daki kötü sonuçların iki ana nedenidir. 65 yaşın altındaki, obez olmayan ve glikoz kontrolü iyi olan birinin riski daha azdır.

Diyabet ve COVID -19'u olan herkesin hastaneye yatırılması gerekmez, ancak bu düzeyde bir bakıma ihtiyaç duyarlarsa, glikoz seviyelerini kontrol etmek ve izlemek çok önemlidir.”   

Güncelleme Tarihi: 11/13/2020

DİĞER HABERLER
 • 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE KAZA

 • KBB UZMANI DOÇ. DR. MUSTAFA ÇELİK SANKO’DA

 • SANKO HASTANESİ’NDEN DÜNYA MENOPOZ GÜNÜ AÇIKLAMASI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ DR. ÖĞR. ÜYESİ ALMACIOĞLU: “BEBEKLERİNDOĞUMDAN İTİBAREN İLK ALTI AY TEK BAŞINA ANNE SÜTÜ İLE BESLENMESİ GEREKİR”

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. KÜÇÜKDURMAZ: - “İDRARDA KAN GÖRÜLMESİ BİRÇOK HASTALIĞIN BELİRTİSİ OLABİLİR”

 • NEFROLOJİ UZMANI DOÇ. DR. MEHTAP AKDOĞAN SANKO HASTANESİ'NDE

 • DOÇ. DR. YILDIRIM, SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE SAĞLIKLI SAÇ EKİMİ

 • ORGAN BAĞIŞI HAFTASI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDEN PLAZMA TEDAVİSİNE KATKI

 • DÜNYA HEPATİT GÜNÜ

 • KURBAN BAYRAMI MESAJI

 • DR. MUSTAFA TANRIVERDİ SANKO’DA HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • PROF. DR. HAKKI KAZAZ SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE

 • KORONAVİRÜSÜN GÖZ SAĞLIĞINA ETKİSİ

 • COVID-19 DÖNEMİ VE YENİ EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI

 • ULUSLARARASI AKCİĞER KANSERİ FARKINDALIK GÜNÜ

 • TORUNDAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR

 • TİROİT BEZİ HASTALIKLARI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİNDE AKADEMİK YÜKSELMELER

 • ROZA HASTALIĞI

 • PSİKİYATRİ UZMANI DR. ÖĞR. ÜYESİ YILBAŞ, SANKO HASTANESİ’NDE

 • 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

 • 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

 • DÜNYA KOAH GÜNÜ

 • 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

 • DÜNYA DİYABET GÜNÜ

 • BÜYÜK ÖNDER SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE ANILDI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ BİR İLKE DAHA İMZA ATTI

 • 10 KASIM ATATÜRK’ÜANMA GÜNÜ

 • OPR. DR. NESRİN GÜMÜŞ ÖZTÜRKMEN SANKO HASTANESİ’NDE

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ'NDEN KAMUOYUNA AÇIKLAMA

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE, COVID- 19 TEDAVİSİ BAŞARISI

 • KBB UZMANI OPR. DR. KORAY TÜMÜKLÜ DE SANKO’DA

 • BÖLGENİN İLK ÖZEL OBEZİTE MERKEZİ AÇILDI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ, GAPTARIM VE GAPFOOD FUARLARINDA STANT AÇTI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ELİF YILDIRIM: -“KIŞIN ANİ HAVA DEĞİŞİMİ KILCAL DAMAR ÇATLAMASINA YOL AÇIYOR”

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE EĞİTİM PROGRAMI

 • -SANKO ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ GÜNDOĞDU: “BRONŞİTTE TEŞHİS VE TEDAVİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ, PENTEX 2020’DE STANT AÇTI

 • RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. KÜÇÜKDURMAZ: “İYİ HUYLU PROSTAT BÜYÜMESİ YAŞAM KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR”

 • SANKO’DA 14 MART TIP BAYRAMI KUTLAMALARI

 • ANESTEZİYOLOJİ VE REANİMASYON UZMANI DR. ELİF ÖNGEL, SANKO’DA

 • KARNE HEYECANI

 • BÖBREK TAŞI RAHATSIZLIKLARI

 • MİNİMAL İNVAZİV CERRAHİSİNDE BÖLGEDE BİR İLK

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE KORNEA NAKLİ

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE BİYONİK KULAK AMELİYATI

 • DÜNYA KANSER GÜNÜ

 • PROF. DR. YESARİ KARTER SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE

 • SINAV KAYGISIYLA NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİZ?

 • HEMŞİRELİK HAFTASI KUTLAMALARI

 • 12-18 MAYIS HEMŞİRELİK HAFTASI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GENEL MÜDÜRÜ DR. KİLECİ'DEN ANNELER GÜNÜ MESAJI

 • İMMÜN PLAZMA TEDAVİSİ

 • 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

 • 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

 • “KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ CİDDİYE ALINMALI, ZAMAN KAYBETMEDEN SAĞLIK KURULUŞUNA BAŞVURMALI”

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GENEL MÜDÜRÜ DR. KİLECİ: - “HEKİMLİK MESLEĞİ, YAŞAM BOYU ÖĞRENMEYİ VE ÖĞRENDİKLERİNİ HASSASİYETLE UYGULAYABİLMEYİ GEREKTİRİR”

 • POLİS TEŞKİLATI 175 YAŞINDA

 • YENİ KORONAVİRÜS SALGININDA BİLGİ KİRLİLİĞİ

 • NABIZ’IN “KORONAVİRÜS” KONULU ÖZEL SAYISI ÇIKTI

 • ULUSAL KANSER HAFTASI

 • PROF. DR. LEVENT ELBEYLİ SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE

 • -SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE “ANTEP HARBİNDE SAĞLIK HİZMETLERİ” KONULU FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

 • 17 MAYIS DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

 • MST TARAFINDAN ÜRETİLEN BİYOLOJİK ÖRNEK ALMA VE ENTÜBASYON KABİNLERİ SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE KULLANILMAYA BAŞLANDI