SANKO ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. KÜÇÜKDURMAZ: - “İDRARDA KAN GÖRÜLMESİ BİRÇOK HASTALIĞIN BELİRTİSİ OLABİLİR”

(YEREL: olaymedya.com - Maraş Ana Haber - megahaber27 - Kars Manşet - Malatya Güncel - Blok Haber - Güncel Gazete - maraspusula.com- Medya Gazetesi- İstanbul Haber - yazargazetesi.com - kalemlervekiliclar.com - Antalya Son Haber - Doğu Rehberi- Gaziantep Güneş Gazetesi- Gaziantep Ekspres Gazetesi- enguzelaskzorolandir.com - talasexpresshaber - tokattan.com - Memurlar.Net - gazeterize - turkiyegercekleri.com- yozgatcamlik - anadolupress - mansetturkiyem.com - anadolupress - objektifpress.com - Maraş Son Haber - YeniMemleket - Haber Gazetesi- gazianteppostasi.com - haberofisi.com - Referans Gazetesi- Akdeniz Postası - Medya Ege - Haber Alanya - Kent Haber 46 - Gaziantep Haberler- Gaziantep Sabah - Haber Merkezi46 - Bursa Sancak - Maraş Gündem - Gaziantep Doğuş - bombagazete.com - Bursa Hakimiyet – Telgraf - Beyaz Gündem - Adıyaman YeniYol - Denge (Gaziantep) - Gaziantep Çağdaş - Gaziantep Gerçek Haber - Gaziantep Güncel - Gaziantep teZafer Gazetesi- Hakimiyet (Gaziantep) - Metropol Gaziantep - 46 Haber - Akdeniz Postası - MaraşHaberler - Maraş Medya Merkezi- MaraşMedya - 02haberler.com - haberhanesi.com - artihaber27.com- memohaber.com - gaziantepegitimdunyası.com - gazikent27.com - GaziantepHaber - Gaziantep Pusula - Öz Diyarbakır Gazetesi- Güne Bakış - haberadiyaman - Havadis Maraş - Kimlik - My Gaziantep - KahramanmarasGazetesi- Tokat Gazetesi- Egemen Gazetesi- YeniDevir - Safranbolu da SonSöz

(ULUSAL: Sabah Gazetesi

(AJANS: İHA - memohaber.com - gazikent27 - gaziantepegitimdunyası.com

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Küçükdurmaz, idrarda kan görülmesinin birçok hastalığın belirtisi olabileceğine dikkat çekerek, “İdrarda kan saptanması durumunda, mutlaka araştırılması ve hangi sebepten kaynaklandığının ortaya konulması gerekir” dedi.

SANKO Üniversitesi Hastanesi Üroloji Uzmanı da olan Doç. Dr. Küçükdurmaz, hematüri denilen idrarda kanamanın, üriner sistemin herhangi bir yerinden kaynaklanan, makroskopik (gözle görülür) ya da mikroskobik (idrar tahlilinde görülür) karşılaşılan ve malign de (kötü huylu) olmak üzere birçok hastalığın işareti olabileceğini söyledi.   

Doç. Dr. Küçükdurmaz, bu önemli bulgunun olası sebepleri, tanı yöntemleri ve tedavi seçenekleri ile ilgili bilgiler verdi.


HEMATÜRİ NEDİR?

Doç. Dr. Küçükdurmaz “Hematüri, böbrekler, böbreklerden idrar kesesine idrarı taşıyan ve üreter adı verilen kanallar, idrar kesesi, idrar kesesinden dışarıya idrarı taşıyan ve üretra adı verilen idrar borusu ve erkeklerde prostat bezinden kaynaklanan çeşitli problemlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir bulgudur” diye konuştu.

İdrarda kanın iki şekilde saptanabileceğini kaydeden Doç. Dr. Küçükdurmaz, “Herhangi bir nedenle yapılan idrar tetkikinde mikroskop ile incelemede rastlanabilir. Buna ‘mikroskopik hematüri’ denir ve genellikle az miktarda kanın idrara karışması sonucu oluşur” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Küçükdurmaz “Hastaların hekime daha hızlı ve panik halde başvurmasına sebep olan makroskopik hematür ise kişinin idrarında kanı görebileceği düzeyde ve daha fazla kan hücresinin idrara karışmasıyla oluşmaktadır. Bu durumda idrar pembe, kırmızı, çay rengi veya kahverengi olabilir” uyarısını yaptı.

Genellikle altta yatan önemli bir patolojiyi işaret eden makroskopik hematüride hastaların en az yarısında önemli bir ürogenital sistem hastalığı bulunduğunu vurgulayan Doç. Dr. Küçükdurmaz, bu nedenle, makroskopik hematürinin altta yatan nedenini belirlemek için mutlaka ileri değerlendirme yapılması gerektiğini anımsattı.

Doç. Dr. Küçükdurmaz, idrarda kanamaya en sık yol açan nedenleri şöyle özetledi:

“İdrar yolu iltihabı hastalıkları, bunların başında en sık sistit; prostat iltihabı ve kanseri, prostatın iyi huylu büyümesi gibi erkeklerde prostat hastalıkları; böbrek iltihabı ve kanseri gibi böbrek hastalıkları; böbrek ve idrar yollarındaki taş hastalığı ve mesane kanseridir.

Kadınlarda adet döneminde idrara kanın karışması yanlışlıkla idrar kanaması olarak değerlendirilebilir, o yüzden bu konuda dikkatli olunmalıdır. Bu durum idrarda kanama olduğunu göstermez.

UYARILAR

Kan sulandırıcı ilaç kullanımının da (aspirin de dahil) idrara kan karışmasına yol açabileceğine vurgu yapan Doç. Dr. Küçükdurmaz, şöyle devam etti:

“Yoğun egzersiz sonrası idrarda kan saptanabilir, ağırlık kaldırmak veya aerobik egzersiz buna sebep olabilir. Böbrek ve idrar yollarının hasar gördüğü travmalarda (trafik kazası, spor yaralanmaları, vb.) idrara kan karışabilir.

İdrarda kan saptanması durumunda mutlaka araştırılmalı ve neden kaynaklandığı ortaya konulmalı. Hem idrar yolları sağlığı hem de genel sağlık açısından tedaviyi gerektiren bir durum varsa, zamanında teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir.”

Doç. Dr. Küçükdurmaz, idrarda kanamaya sebep olacak hastalıklarla ilgili şu temel bilgileri paylaştı:

“- Sistit (mesane enfeksiyonu): Bu olgularda genellikle idrar yaparken yanma, sık idrara gitme, gece idrara kalkma, tuvalete zor yetişme gibi bulgular görülür. Sistit özellikle kadınlarda sık karşılaşılan bir durumdur. Genellikle antibiyotik ile kolaylıkla tedavi edilebilir. Menopoz sonrası dönemde ve cinsel olarak yeni aktif olan kadınlarda tekrarlamalar görülebilir. Böyle durumlarda yinelemeleri önlemek için hekim bazı önlemler önerecektir. Yukarıdaki tabloya titreme, ateş ve yan ağrısının eklenmesi, olayın basit bir sistit olmaktan çıktığının ve böbreklerin de iltihabi olaya karıştığının bulgularıdır. Bu durumda kişinin acil olarak bir uzmana başvurması gerekir.


- Üriner sistem taş hastalığı: Karın yan tarafında bele vuran çok şiddetli ağrı, bulantı ve kusma ile birlikte olan idrar kanaması genellikle taş hastalığını düşündürür. Bu durumda taş hastalığını ortaya koymak için ultrasonografi yapılır ya da batın tomografisi çekilir. Taş saptanması durumunda taşın yerine ve boyutuna göre tedavi planlanır.

- Prostat hastalıkları: Prostat erkek üreme sisteminde yer alan bir salgı bezidir. İltihaplandığı durumlarda sık idrara çıkma, idrarda yanma ve ağrı, ateş ve bunlara eşlik eden idrarda kanama olabilir. Yaşla birlikte prostat büyüyebilir ve erkeklerde ileri yaşlarda sıkça rastlanan bazı işeme problemlerine yol açabilir. Bu durumda da idrarda kan görülebilir. Erkeklerin en sık saptanan kanseri olan prostat kanserinde de idrarda kanama saptanabilecek bulgulardan birisidir.

- Mesane kanseri: Kanamanın idrarda gözle görünecek kadar yoğun olması, özellikle de pıhtılar içermesi genellikle ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Böyle bir durumun bir kez yaşanması bile, asla ihmal edilmemelidir. Böbrek ve idrar yollarından kaynaklanan kötü huylu bir hastalığın belirtisi olabilir. Ülkemizdeki en sık kanserlerden biri olan mesane kanserinin en önemli belirtisi idrarda ağrısız kan görülmesidir. Özellikle sigara kullanımı olan bireylerde risk daha fazladır.

- Böbrek kanseri: Sık olmamakla birlikte idrarda kan görülmesi böbrek kanserinin bulguları arasında yer almaktadır. Yine sigara kullanımı olan, obez veya hipertansif bireylerde böbrek kanseri riski daha yüksektir.”

TEŞHİS İÇİN NELER YAPILIR, TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Hekimi teşhis konusunda yönlendiren en önemli unsurun, hastadan alacağı rahatsızlığa ait hikaye olduğunun altını çizen Doç. Dr. Küçükdurmaz, kanamanın süresinin, kanamaya eşlik eden bulguların varlığının tanıya giden yolda yol gösterici olduğunu kaydetti:

İkinci önemli aşamanın, kişinin fiziki muayenesi olduğunu, bunlardan sonra laboratuvar ve görüntüleme tetkiklerinden yararlanılacağını söyleyen Doç. Dr. Küçükdurmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tanıda İdrar ile ilgili ek bazı tetkikler, bazı kan testleri, idrar yolları ultrasonografisi – bilgisayarlı tomografisi veya manyetik rezonans görüntüleme (MR) gerekli durumlarda hekim tarafından istenebilir. İdrar kesesinin içine ışıklı bir kamerayla bakılan endoskopik işlem (sistoskopi) ve biyopsi bazı durumlarda gerekebilir.

Sonuç olarak idrarda kan saptanması önemli bir hastalığın belirtisi olabilecek ciddi bir bulgudur ve mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Neden saptandıktan sonra uygun tedavi seçenekleri ile hastalığın ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 9/30/2020

DİĞER HABERLER
 • 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE KAZA

 • KBB UZMANI DOÇ. DR. MUSTAFA ÇELİK SANKO’DA

 • SANKO HASTANESİ’NDEN DÜNYA MENOPOZ GÜNÜ AÇIKLAMASI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ DR. ÖĞR. ÜYESİ ALMACIOĞLU: “BEBEKLERİNDOĞUMDAN İTİBAREN İLK ALTI AY TEK BAŞINA ANNE SÜTÜ İLE BESLENMESİ GEREKİR”

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. KÜÇÜKDURMAZ: - “İDRARDA KAN GÖRÜLMESİ BİRÇOK HASTALIĞIN BELİRTİSİ OLABİLİR”

 • NEFROLOJİ UZMANI DOÇ. DR. MEHTAP AKDOĞAN SANKO HASTANESİ'NDE

 • DOÇ. DR. YILDIRIM, SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE SAĞLIKLI SAÇ EKİMİ

 • ORGAN BAĞIŞI HAFTASI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDEN PLAZMA TEDAVİSİNE KATKI

 • DÜNYA HEPATİT GÜNÜ

 • KURBAN BAYRAMI MESAJI

 • DR. MUSTAFA TANRIVERDİ SANKO’DA HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • PROF. DR. HAKKI KAZAZ SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE

 • KORONAVİRÜSÜN GÖZ SAĞLIĞINA ETKİSİ

 • COVID-19 DÖNEMİ VE YENİ EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI

 • ULUSLARARASI AKCİĞER KANSERİ FARKINDALIK GÜNÜ

 • TORUNDAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR

 • TİROİT BEZİ HASTALIKLARI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİNDE AKADEMİK YÜKSELMELER

 • ROZA HASTALIĞI

 • PSİKİYATRİ UZMANI DR. ÖĞR. ÜYESİ YILBAŞ, SANKO HASTANESİ’NDE

 • 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

 • 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

 • DÜNYA KOAH GÜNÜ

 • 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

 • DÜNYA DİYABET GÜNÜ

 • BÜYÜK ÖNDER SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE ANILDI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ BİR İLKE DAHA İMZA ATTI

 • 10 KASIM ATATÜRK’ÜANMA GÜNÜ

 • OPR. DR. NESRİN GÜMÜŞ ÖZTÜRKMEN SANKO HASTANESİ’NDE

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ'NDEN KAMUOYUNA AÇIKLAMA

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE, COVID- 19 TEDAVİSİ BAŞARISI

 • KBB UZMANI OPR. DR. KORAY TÜMÜKLÜ DE SANKO’DA

 • BÖLGENİN İLK ÖZEL OBEZİTE MERKEZİ AÇILDI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ, GAPTARIM VE GAPFOOD FUARLARINDA STANT AÇTI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ELİF YILDIRIM: -“KIŞIN ANİ HAVA DEĞİŞİMİ KILCAL DAMAR ÇATLAMASINA YOL AÇIYOR”

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE EĞİTİM PROGRAMI

 • -SANKO ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ GÜNDOĞDU: “BRONŞİTTE TEŞHİS VE TEDAVİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ, PENTEX 2020’DE STANT AÇTI

 • RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. KÜÇÜKDURMAZ: “İYİ HUYLU PROSTAT BÜYÜMESİ YAŞAM KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR”

 • SANKO’DA 14 MART TIP BAYRAMI KUTLAMALARI

 • ANESTEZİYOLOJİ VE REANİMASYON UZMANI DR. ELİF ÖNGEL, SANKO’DA

 • KARNE HEYECANI

 • BÖBREK TAŞI RAHATSIZLIKLARI

 • MİNİMAL İNVAZİV CERRAHİSİNDE BÖLGEDE BİR İLK

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE KORNEA NAKLİ

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE BİYONİK KULAK AMELİYATI

 • DÜNYA KANSER GÜNÜ

 • PROF. DR. YESARİ KARTER SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE

 • SINAV KAYGISIYLA NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİZ?

 • HEMŞİRELİK HAFTASI KUTLAMALARI

 • 12-18 MAYIS HEMŞİRELİK HAFTASI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GENEL MÜDÜRÜ DR. KİLECİ'DEN ANNELER GÜNÜ MESAJI

 • İMMÜN PLAZMA TEDAVİSİ

 • 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

 • 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

 • “KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ CİDDİYE ALINMALI, ZAMAN KAYBETMEDEN SAĞLIK KURULUŞUNA BAŞVURMALI”

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GENEL MÜDÜRÜ DR. KİLECİ: - “HEKİMLİK MESLEĞİ, YAŞAM BOYU ÖĞRENMEYİ VE ÖĞRENDİKLERİNİ HASSASİYETLE UYGULAYABİLMEYİ GEREKTİRİR”

 • POLİS TEŞKİLATI 175 YAŞINDA

 • YENİ KORONAVİRÜS SALGININDA BİLGİ KİRLİLİĞİ

 • NABIZ’IN “KORONAVİRÜS” KONULU ÖZEL SAYISI ÇIKTI

 • ULUSAL KANSER HAFTASI

 • PROF. DR. LEVENT ELBEYLİ SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE

 • -SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE “ANTEP HARBİNDE SAĞLIK HİZMETLERİ” KONULU FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

 • 17 MAYIS DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

 • MST TARAFINDAN ÜRETİLEN BİYOLOJİK ÖRNEK ALMA VE ENTÜBASYON KABİNLERİ SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE KULLANILMAYA BAŞLANDI