ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS

- KALP VE DAMAR VERRAHİSİ UZMANI YRD. DOÇ. DR. MURAT YARDIMCI:

- “ÇOK SICAK SUYLA BANYO YAPMAK VARİSLERİN İLERLEMESİNİ HIZLANDIRIR. BU NEDENLE KAPLICA, SAUNA GİBİ SICAK ORTAMLARDAN UZAK DURMAK BÜYÜK ÖNEM TAŞIR”

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi AD Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Yardımcı, çok sıcak suyla banyo yapmanın varislerin ilerlemesini hızlandıracağını, bu nedenle kaplıca, sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durulmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

Doç. Dr. Yardımcı, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde düzenlenen “Varis ve Tedavisi” konulu halka açık konferansta, toplardamarların (ven) temel görevinin, kanın oksijenlenmesi ve dolaşıma yeniden katılması için kalbe taşınması olduğunu belirterek, “Bacaklardaki kan, toplardamarlar içindeki kapakçıkların yardımıyla kalbe doğru itilir. Bu kapakçıkların çalışması bozulduğunda, kan yukarıya taşınamaz, damar içinde birikerek varis görüntüsünü oluşturur” dedi.

Varisli bacaklarda şişlik, ağrı, yorgunluk, gece krampları ve karıncalanma olduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Yardımcı, “Ciddi varisli toplardamarlar, bacakların cildinde dolaşım bozukluğu ile cildin beslenmesini bozar, egzema türü şikayetlere yol açarken, bazen de yaraların açılmasına ve iltihaplanmalara neden olabilir" şeklinde konuştu.

Vücudun diğer bölgelerinin aksine, bacaklardaki toplardamarların kanı akciğere gönderirken yer çekimine ters yönde çalışmak zorunda olduğunu, bunun da, venöz dolaşım konusunda bacakların bir şanssızlığı olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Yardımcı, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: 

“Bu, iki mekanizma ile sağlanır: Birincisi günlük aktivitelerimiz sırasında bacak kaslarımızın kasılmasıyla toplardamarlar komprese olur ve ‘muskulovenöz pompa’ adı verilen bu mekanizma ile kan akciğerlere doğru gönderilir.

İkincisi ise bacak toplardamarlarında bulunan çok sayıda kapakçık (venöz valv) kaslarımız gevşediğinde kanın geriye dönmesine engel olur. Bu kapakçıklar, kan yukarı giderken açılır, geri dönerken kapanarak, kanın akciğerlere doğru tek yönde akmasını sağlarlar.

Ancak bu mekanizma, bazı bireylerde çeşitli nedenlere bağlı olarak zamanla bozulabilir. Bu bozulmada en önemli faktör yapısal-genetik yatkınlıktır. Buna, uzun süre ayakta kalma/oturma, sıcak iklimde yaşama ve hamilelik gibi edinsel faktörler de eklenince kapakçıklarda yetmezlik gelişebilir.”

Yrd. Doç. Dr. Yardımcı, venöz yetmezlik olarak adlandırılan bu bozuklukta, bacak kaslarının kasıldığında kanın akciğerlere doğru gittiğini, ancak kaslar gevşediğinde kanın tekrar ayağa doğru aktığını söyledi.

Reflü adı verilen geri akımın, tutulan damarlarda basınç artışına (venöz hipertansiyon) yol açarak, bu damarlarda zaman içinde genişleme meydana geldiğini anımsatan Yrd. Doç. Dr. Yardımcı, “Genişleme en çok cilt altındaki gevşek yağ dokusu içinde yer alan yüzeyel toplardamar dallarında oluşur ve genişleyerek ciltten kolayca görülebilen varis adı verilen genişlemiş damarlar ortaya çıkar” ifadelerini kullandı.

Yrd. Doç. Dr. Yardımcı, varislerin aslında bir hastalık değil, venöz yetmezlik adı verilen bir hastalığın sonucu ve en “göze çarpan” belirtisi olduğunun altını çizerek, “Maalesef bir çok merkezde doppler ultrason yapılmadan yüzeyel varislere müdahale edildiğinden altta yatan asıl hastalık devam eder. Bu da halk arasında ‘’varis tedavi edilse bile tekrar eder’’ düşüncesinin yerleşmesine neden olmuştur” uyarısını yaptı.

NEDENLERİ:

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı da olan Yrd. Doç. Dr. Yardımcı, varisin nedenlerini şöyle sıraladı:

“Yaş: Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar.

Cinsiyet: Kadınlarda varis oranı yüzde 1 – 71, erkeklerde yüzde 2-56.

Doğum sayısı fazla olan bayanlarda görülme sıklığı daha yüksek.

Meslek: Doktor, hemşire, berber, öğretmen gibi ayakta uzun süre sabit kalan kişilerde daha sık izlenir.

Genetik: Aile hikayesi olanlarda yüzde 70 oranında çocuklarda da izlenir.

Vücut kitle indeksi: Kilo artışı ile görülme sıklığı artar.

Sedanter yaşam: Hareketsiz yaşam şekli, gelişmesini kolaylaştırır.”

Varisin bulgularını “Ağırlık hissi, ağrı, şişlik, uyuşukluk, gece krampları, yorgunluk, kaşıntı ve huzursuz bacak” olarak özetleyen Yrd. Doç. Dr. Yardımcı, varis tiplerini şu alt başlıklarda açıkladı: 

“Telenjiektazi (damar çatlaması): 0,1-1 mm genişliğinde, parlak kırmızı, cilde yakın yerleşimli, ele gelmeyen damarlardır.

Kılcal varisler (spider venler): Ciltten çıkıntı yapmayan, çapları 1-3 mm olan kırmızı-mor renkli varislerdir. Çok sayıdaki bu varisler, genellikle küçük çaplı bir ya da birkaç yüzeyel toplardamardaki kapak yetmezliği sonucu oluşurlar.

Orta boy varisler (retiküler venler): Ciltten hafif çıkıntı yapan, yeşil renkli, çapları 3-4 mm arasında değişen varislerdir. Genellikle daha küçük bir yüzeyel toplardamardaki kapak yetmezliği sonucu oluşurlar.

Büyük varisler (variköz venler): Ciltten bariz çıkıntı yapan, çapları 4-15 mm arasında değişen  varislerdir. Olayın nedeni genellikle büyük bir ana yüzeyel toplardamarlardaki kapak yetmezliğidir.

TEDAVİ

Varis tanısı konmasında doppler ultrasonografinin kolay, ağrısız ve güvenilirliği yüksek bir test olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Yardımcı, şöyle devam etti:

“Venöz yetmezlikte tedavi prensibi, hastalarda olayın nedeni olan venöz yetmezliğin (reflü) giderilmesi, sonra da olayın sonucu olan varislerin tedavi edilmesidir. Venöz yetmezlik tedavi edilmeden direkt olarak varislerin tedavi edilmesi, hastalığın kendisinin değil sonucunun ya da belirtisinin tedavi edilmesi demektir.

Bu durumda, varisler ya yeterince tedavi edilemeyecek ya da tedavi edilse bile kısa sürede nüks edecektir. Tedavi seçimi hastaya, damar durumuna göre planlanır. Cerrahi, lazer, radyo frekans, skleroterapi, köpük tedavisi kliniğimizde uygulanan tedavi yöntemleridir.”

NELER YAPILMALI, NELER YAPILMAMALI

Varise karşı yapılması ve yapılmaması gerekenlere değinen Yrd. Doç. Dr. Yardımcı, şu önerilerde bulundu:

“Uzun süre ayakta durmayı ya da oturmayı gerektiren işlerde çalışan kişilerin (özellikle kadınların), fırsat buldukları her an ayaklarını yukarı kaldırarak dolaşımlarını rahatlatmaları önerilir. Bunu yapamadıkları zamanlarda ise ayaklarını ileri-geri hareket ettirerek baldır kaslarını çalıştırmaları gerekir.

Varisten korunmak için uzun süre hareketsiz oturmaktan ve ayakta kalmaktan kaçınılması, düzenli olarak egzersiz yapılması, kilo almamaya dikkat edilmesi, sigara ve alkol tüketiminden kaçınılması ya da azaltılması varisi önlemede büyük rol oynar. Çok sıcak suyla banyo yapmak da varislerin ilerlemesini hızlandırır. Bu nedenle kaplıca, sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durmak büyük önem taşır.”

Yrd. Doç. Dr. Yardımcı, sunumunun ardından, SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanları olan Doç. Dr. Gökhan Gökaslan ve Doç. Dr. Erkan Kaya ile birlikte katılımcıların sorularını yanıtladı.

Güncelleme Tarihi: 10/30/2017

DİĞER HABERLER
 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GENİŞLETİYOR - GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANI DOÇ. DR. MERAL UYAR GÖREVE BAŞLADI

 • ASİD GENEL BAŞKANI DR. YUSUF ZİYA YILDIRIM’IN YENİ YIL MESAJI

 • LYS ÖNCESİ ÖNERİLER -UZMAN PSİKOLOG GÖKÇE DERTLİ: -“SINAVA GÜNLER KALA YORGUNLUĞA BAĞLI KAYGIYI AZALTMAK İÇİN SINAVI GÖZÜNÜZDE BÜYÜTMEMEK, YORGUNLUĞU AZALTMAK GEREKİR”

 • ASİD BAŞKANI DR. YILDIRIM’IN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

 • GAPSHOES FUARI - SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GAPSHOES’TE STANT AÇTI

 • OPR. DR. GÖKHAN SEVER YENİDEN SANİ KONUKOĞLU HASTANESİNDE

 • ULUSLARARASI ANTEPFISTIĞI KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ FESTİVAL ALANINDA STANT AÇTI

 • 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI -ASİD GENEL BAŞKANI DR. YILDIRIM: “KENETLENMİŞ, BÜYÜK VE GÜÇLÜ BİR MİLLET OLMANIN ONURUNU YAŞIYORUZ”

 • ASİD BAŞKANI DR. YILDIRIM’IN KURBAN BAYRAMI MESAJI

 • OKULA UYUM İÇİN ÖNERİLER -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ UZMAN PSİKOLOĞU SÜYÜR: -“OKULLARIN AÇILMASI ANNE VE BABALAR İÇİN YENİ BİR DÜZENE GEÇİLECEĞİNİN, ÇOCUKLAR İÇİN SORUMLULUK DÖNEMİNİN BAŞLANGICIDIR”

 • RAMAZAN AYINDA NASIL BESLENMELİYİZ? -SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI ERÖZGÜR: -“GÜNLÜK ALINMASI GEREKEN ENERJİ, PROTEİN, VİTAMİN VE MİNERAL ORANLARI DEĞİŞMEZ”

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GAPPLAST 2017 FUAR’INDA STANT AÇTI

 • SAĞLIKLI BESLEN, HAREKET ET - ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ, TÜRKİYE SAĞLIKLI BESLENME VE HAREKETLİ HAYAT PROGRAMI KAPSAMINDA MASAL PARK’TA STANT AÇTI

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ KADROSUNU GÜÇLENDİRİYOR - KALP VE DAMAR CERRAHİSİ UZMANLARI DOÇ. DR. GÖKASLAN VE DOÇ. DR. KAYA SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • 18 EKİM DÜNYA MENOPOZ GÜNÜ - ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ KADIN SAĞLIĞI HASTALIKLARI UZMANI YRD. DOÇ. DR. ÖZKAPLAN: “MENOPOZ BİR SON DEĞİLDİR”

 • ASİD GENEL BAŞKANI DR. YILDIRIM: “CUMHURİYET BİR YÖNETİM ŞEKLİNDEN ÖTE, BİR YAŞAM BİÇİMİDİR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS

 • ASİD GENEL BAŞKANI DR. YUSUF ZİYA YILDIRIM’IN 10 KASIM MESAJI

 • ORGAN NAKLİ ANLATILACAK - ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “ORGAN NAKLİ” KONULU HALKA AÇIK KONFERANS VERİLECEK

 • OPR. DR. AHMET ORHAN GÜRER: “ORGAN BAĞIŞINDA BULUNARAK, YAŞAMA KATKIYI BİRLİKTE SAĞLAYALIM”

 • PROF. DR. KEMAL BAKIR, ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE

 • DÜNYA DİYABET GÜNÜ - PROF. DR. MEHMET BAŞTEMİR: “DİYABET GÖRÜLME SIKLIĞIYLA BİRLİKTE, SONUÇLARI İTİBARIYLA ÜLKEMİZDE DE ÖNEMİ ARTAN BİR HASTALIKTIR"

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GAPSHOES’TE STANT AÇTI

 • GRİP VE GRİP AŞISI

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE 14 MART TIP BAYRAMI KUTLANIYOR

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE BABADAN OĞLUNA İKİNCİ ŞANS -BABASININ BÖBREĞİ NAKLEDİLEN ALİ ÇAKMAK: “ORGAN BAĞIŞI KONUSUNDA HERKESİ DUYARLI OLMAYA DAVET EDİYORUM”

 • KÖTÜ KARNE GETİREN ÇOCUĞA NASIL YAKLAŞILMALI

 • GAPTARIM VE GAPFOOD FUARLARINDA SAĞLIK HİZMETİ -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ, FUAR SÜRESİNCE ZİYARETÇİLERE VE KATILIMCILARA SAĞLIK HİZMETİ SUNUYOR

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS -YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL ÖZDURAK, “TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE GÜNCEL GELİŞMELER” KONUSUNU ANLATACAK

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ PENTEX FUARI’NDA

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS -“TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE GÜNCEL GELİŞMELER” KONUSU ANLATILDI

 • OBSESİF- KOMPULSİF BOZUKLUK VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ -UZMAN PSİKOLOG SÜYÜR: “TAKINTILI DÜŞÜNCELERİN GÜNLÜK YAŞAMIMIZI ETKİLEYECEK, GÜNLÜK AKTİVİTELERİMİZİ KISITLAYACAK DÜZEYE GELMESİ DURUMUNDA OBSESİF-KOMPULSİF BOZUKLUK AKLA GELMELİDİR”

 • ANNEDEN OĞLUNA İKİNCİ HAYAT -SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ANNESİNİN BÖBREĞİ İLE HAYATA TUTUNAN BÜLENT YAKARYILMAZ: “ANNEM BANA YENİDEN HAYAT VERDİ”

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI

 • “OHSAS 18001 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ” - ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BELGE ALDI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ -ÜROLOJİ UZMANI OPR. DR. GÖKHAN ÇİL HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE GÖREVLENDİRME - HÜSEYİN SÖYLEMEZ, İDARİ DİREKTÖR OLARAK ATANDI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS -PSİKİYATRİ UZMANI DR. KÜÇÜKTÜFEKÇİ DEPRESYONU ANLATACAK

 • YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM HEMŞİRELİĞİ KURSU

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE TOPLANTI -“DİZ ÇEVRESİ SPOR YARALANMALARI” KONUSU ANLATILDI

 • OPR. DR. FARUK AYKANAT HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • “31. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ FUARI” - ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ FUARDA STANT AÇTI

 • HEMŞİRELİK HAFTASI -ANADOLU SAĞLIK İŞLETMELERİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI DR. YILDIRIM: -“HEMŞİRELER İÇİN İNSANİ DEĞERLER ÖN PLANDADIR”

 • İŞ VE İSTİHDAM GÜVENLİĞİ FORUMU -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ FORUMDA STANT AÇTI

 • HEMŞİRELİK HAFTASI - ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BAŞHEMŞİRESİ ÖZYILMAZ: -“HEMŞİRELER SAĞLIK BAKIMI SUNUMUNUN AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR”

 • HEMŞİRELİK HAFTASI -SANKO ÜNİVESİTESİ VE SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE GÖREVLİ HEMŞİRELER ADINA SANMED ORMANI’NA AĞAÇ DİKİLDİ

 • HEMŞİRELER KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ - SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “HEMŞİRELİK HAFTASI” KUTLANDI

 • 14 MART TIP BAYRAMI -ASİD GENEL BAŞKANI DR. YILDIRIM: -“TIP MESLEĞİ SEVGİ, FEDAKARLIK VE YOĞUN BİR ÇABA GEREKTİR”