ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ORGAN NAKLİ ANLATILDI

- PROF. DR. YÜZBAŞIOĞLU: “ORGAN NAKLİ UMUTSUZLUĞUN, HAYATA YENİ PENCEREDEN BAKABİLMENİN, BİLİMİN BİZE SAĞLADIĞI BİR ANAHTARDIR”

- DOÇ. DR. ÜNVERDİ: “SON DÖNEM BÖBREK YETMEZLİĞİ, DÜNYADA OLDUĞU GİBİ ÜLKEMİZDE DE OLDUKÇA ÖNEMLİ BİR SAĞLIK PROBLEMİDİR”

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde Halka Açık Konferanslar kapsamında, Organ Bağış Haftası nedeniyle, Organ Nakil Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Selman Ünverdi, “Organ Nakli: Yeni Bir Hayata İlk Adım” konusunu anlattı.

Prof. Dr. Yüzbaşıoğlu, organ naklini “umutsuzluğun, hayata yeni bir pencereden bakabilmenin, bilimin bize sağladığı bir anahtardır” diye tanımladı.

Teknolojiye, bilime verilen önem sonucunda tıpta da güncel tedavi şekillerinin “an be an” izlendiğini kaydeden Prof. Dr. Yüzbaşıoğlu, “Bu sayede de dünyada o konuda o anda ne yapılmaktaysa, şu an ülkemizde hastalarımız o tedavilerden faydalanabilmektedir. Bu tedavi şekillerinden en ulaşılmaz ve bilimselliği had safhada olan ise organ naklidir ve tıpta en üst sıralarda ayrıcalıklı bir konumdadır” dedi.

Türkiye’de her yeni şeyin İstanbul‘da olmasının alışılageldiğini belirten Prof. Dr. Yüzbaşıoğlu, “Ancak İstanbul gibi ülkemizin önemli başka bir şehri olan Gaziantep de, sanayisiyle ve turizmi ile günceli çok yakından takip etmektedir. Tıp konusunda ise Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nin öncülüğünde çok yakından takip edilip hatta aynı anda güncel tedaviler uygulanmaktadır” dedi.

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakil Merkezi’nin hizmet vermeye başlamasının 7. yılında, gerçekleştirilen nakil sayısının 300’lü rakamlara ulaştığını vurgulayan Prof. Dr. Yüzbaşıoğlu, çapraz nakil hazırlıkları, laparoskopik donör nefrektomi dahil olmak üzere tüm güncel işlemleri başarıyla gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

Kadavra vericili nakillerde, canlıdan canlıya yapılan böbrek naklindeki yüksek başarıya ulaştıklarını dile getiren Prof. Dr. Yüzbaşıoğlu, “Kadavra bekleme listesinde bulunan hastaların böbrek nakli olma şansı, diğer birçok merkezden daha yüksektir. Ancak bunu artırmak ancak organ bağışı ile mümkün olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Her yıl 10 bin yeni hastanın diyalize başladığını, 7 bin kadar hastanın ise kaybedildiğine dikkati çeken Prof. Dr. Yüzbaşıoğlu, “Şu an ise yaklaşık 23 bin hasta böbrek nakli bekleme listesinde kayıtlı. Bizim bu yeni hasta ve ölüm hızına yetişebilmemiz ancak organ bağışına gösterilecek duyarlılıkla mümkün olacaktır. Her bireyi organ bağışında bulunmasa dahi organ bağışına karşı duyarlı olmaya davet ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

DOÇ. DR. SELMAN ÜNVERDİ

Doç. Dr. Ünverdi, son dönem böbrek yetmezliğinin, dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça önemli bir sağlık sorunu olduğunu bildirdi.

“Ortalama olarak her bir milyon nüfusta, bin 665 hastanın kronik böbrek yetmezliğine sahip olduğu varsayılmaktadır. Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalardaki ölüm oranlarında günümüzde gelişen nitelikli diyaliz uygulamalarıyla 1990’lı yıllara göre belirgin azalma olmuştur” diyen Doç. Dr. Ünverdi, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Buna rağmen yıllık ölüm oranları hala yüzde 20 civarında seyretmektedir. Organ nakli yapılan hastalarda sağ kalım, her yaş grubunda diyaliz hastalarından iki kat daha yüksektir. Kadavradan yapılan nakillerde ilk yıl sağ kalımı yüzde 90’ın üzerinde, canlıdan nakillerde ise yüzde 95’in üzerinde seyretmektedir.

Ülkemizde, kronik böbrek yetmezliğinden dolayı 70 bin hasta diyaliz tedavisi görüyor. Türkiye organ nakli bekleme listesinde ise bu vakaların yaklaşık olarak sadece üçte biri yer almaktadır. Dünya verilerine göre renal replasman tedavisi ihtiyacı ortaya çıkan hastaların ise sadece yüzde 2’si diyalize başlamadan Pre-emptif böbrek nakli şansı yakalamaktadır.”

Doç. Dr. Ünverdi, organ bağışının ülkemizde, Avrupa’nın çok altında olduğu için kadavra nakil sayısının düşük kabul edilebilecek miktarda olduğunu ve 2010 yılı verilere göre, organ nakline uygun bin civarındaki beyin ölümü gerçekleşmiş hastadan, sadece yüzde 25’inin organ bağışına izin verildiğini ifade etti.

Bu durumda iki bin kronik böbrek yetmezliği hastasının diyalizden kurtulabilecekken sadece 500 hastanın kadavradan böbrek nakli olduğunu ve diyalizden kurtulduğunu anlatan Doç. Dr. Ünverdi, her yıl kadavra listesindeki iki bin hastanın nakil beklerken hayatını kaybettiğini belirtti.

“Nitelikli akraba ilişkileri sayesinde, ülkemizde canlıdan böbrek nakli sayısında son beş yılda belirgin artış görülmektedir. Bu konuda bilgilendirici çalışma ve çabaların büyük rolü vardır” diyen Doç. Dr. Ünverdi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son beş yılda ortalama iki bin 900 böbrek nakli yapılırken, 2015’te böbrek nakli sayısı üç bin 200’ü geçti. Bunun yüzde 80’e yakını canlı vericilerden yapıldı. Canlı vericiden yapılan nakillerdeki artış, böbrek nakli vericisi ile ilişkili bilgi ve farkındalığın artışı ile sağlandı. Canlı verici nakil için başvurduğunda, ayrıntılı bir incelemeye tabi tutulmaktadır. Ayrıntılı kan ve idrar tetkiklerinin yanında kronik hastalıkların taranması, 24 saatlik tansiyon takibi ile hipertansiyon hastalığı olmadığının kesinleştirilmesi, şeker hastalığı taraması yanında, tomografiden, sintigrafiye ayrıntılı bir incelemeye tabi tutulmaktadır.

Verici adayında böbrek hastalığı ya da ilerde böbrek hastalığına yol açacak herhangi bir risk faktörü saptandığında, adayın böbrek vericisi olmasına onay verilmiyor. Herhangi bir sorun tespit edilmeyen aday, böbrek vericisi olarak doku uyumu ve böbreğin reddedilme riskini belirleyen tetkiklerden geçmektedir. Bu aşamada da herhangi bir sorun saptanmaz ise hasta böbrek vericisi olarak kabul edilmektedir. Bütün tetkikleri normal çıktıktan sonra, böbreğini veren kişide yapılan çalışmalara göre 15 yıl içerisinde böbrek yetmezliğinden dolayı, son dönem böbrek yetmezliği gelişme riski binde 5 olarak saptanmıştır. Bu risk her iki böbreği olan kişiler için binde 4 olarak ifade edilmekte olup binde 1 fark vardır. Bu da bütün dünya için kabul edilebilir bir risk olarak görülmektedir.”

HATİCE GÜZEL

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakil Merkezi Koordinatörü Hatice Güzel de ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihlerinin, Organ ve Doku Bağışı Haftası olarak kutlandığını anımsattı. 

Güzel, “Yasal desteğe sahip olmasına rağmen, organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli husus; organ ve doku bağışının temini, bu bağışın artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi, halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesidir. Bu konuda bütün eğitim kurumlarına, basına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir” uyarısında bulundu.

Türkiye’de organ bağışı ve nakli sayılarının yetersizliğinin, son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olduğuna vurgu yapan Güzel, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sorun olarak gündemdeki yerini korumakta olup, organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması hedeflenmektedir. Hayata merhaba diyemezsiniz ama merhaba dedirtebilirsiniz.”

Sunumların sonunda diyaliz hastası olan Saliha Erözgür, kardeşine böbreğini bağışlayan Tuğba Göğdeniz ve böbreği alan Yasin Karadayı deneyimlerini paylaştılar.

Konferans konuşmacıların, katılımcıların sorularını yanıtlamasıyla sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 11/7/2016

DİĞER HABERLER
 • ASİD BAŞKANI DR. YILDIRIM’IN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

 • CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA MESAJI -ASİD GENEL BAŞKANI DR. YILDIRIM: “TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET YAŞAYACAKTIR”

 • ORGAN BAĞISI HAFTASI - SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ, SANKO PARK’TA BİLGİLENDİRME YAPIYOR

 • ASİD GENEL BAŞKANI DR. YUSUF ZİYA YILDIRIM: - “ATATÜRK DÜNYAYA SADECE KAHRAMANLIKLARIYLA DEĞİL, VATAN SEVGİSİ, MİLLETİNE VERDİĞİ DEĞER, İLİM VE AKLIN YOLUNU TAKİP EDİŞİYLE DE ÖRNEK OLAN BÜYÜK BİR LİDERDİR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ORGAN NAKLİ ANLATILDI

 • ASKERLERE ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİ ANLATILDI

 • 10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA PROGRAMI -BÜYÜK ÖNDER, SANKO ÜNİVERSİTESİ VE SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE TÖRNLE ANILDI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDEN SINAV KAYGISI UYARISI - UZMAN PSİKOLOG MELİS TÜMER SÜYÜR: “SINAV KAYGISI, KİŞİNİN SINAV SONUCUNDA ELDE EDECEĞİ AKADEMİK BAŞARISIZLIĞI GENELLEYEREK, BUNU KENDİ BAŞARISIZLIĞI OLARAK ALGILAMASINDAN KAYNAKLANIR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS -OPR. DR. SEYİT MEHMET CEYLAN “SİNÜZİTLER” KONUSUNU ANLATACAK

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “SİNÜZİTLER” ANLATILDI - OPR. DR. SEYİT MEHMET CEYLAN: “SİNÜZİTLER, VİRAL, BAKTERİYEL, FUNGAL, ALERJİK VE GRANÜLOMATÖZ KAYNAKLI OLABİLECEĞİ GİBİ, BURUN YA DA DİŞ ENFEKSİYONU KAYNAKLI OLABİLİR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GAPSHOES’TA STANT AÇTI

 • ASİD GENEL BAŞKANI DR. YUSUF ZİYA YILDIRIM’IN YENİ YIL MESAJI

 • YILBAŞI AKŞAMI NE YEMELİ VE NASIL YENMELİ? - BESLENME VE DİYET UZMANI GÜLEN MAVİ CANLI: - “YENİ YIL KUTLAMASI SIRASINDA NE KADAR YENİLDİĞİ KADAR, NELERİN YENİLDİĞİ DE ÇOK ÖNEMLİDİR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS -PROF. DR. YÜZBAŞIOĞLU VE DOÇ. DR. ÜNVERDİ, “ORGAN NAKLİ: YENİ BİR HAYATA İLK ADIM” KONUSUNU ANLATACAK

 • ABLADAN KARDEŞE HAYAT İÇİN YENİ BİR ŞANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ABLADAN ALINAN BÖBREK, KARDEŞE CAN VERDİ

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ATAMA -ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI UZMANI DR. DEMİRÇUBUK, HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • RAMAZAN BAYRAMI’NDA BESLENME

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GAPSHOES’TA STANT AÇTI

 • AMELİYATSIZ İPLE YÜZ GERME -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ CİLT HASTALIKLARI KLİNİĞİNDE AMELİYATSIZ İPLE YÜZ GERME İŞLEMİ YAPILIYOR

 • İÇ HASTALIKLARI I UZMANI DR. DAĞ, SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ORGAN NAKLİ -BABA OĞLUNA İSMİNİ, OĞLU BABASINA BÖBREĞİNİ VERDİ

 • 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI -ASİD GENEL BAŞKANI DR. YILDIRIM: -“30 AĞUSTOS, BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE KENETLENEN TÜRK MİLLETİ’NİN GÜCÜNÜN VE İNANCININ ZAFERİDİR”

 • ASİD BAŞKANI DR. YILDIRIM’IN KURBAN BAYRAMI MESAJI

 • KURBAN BAYRAMINDA BESLENME -BESLENME VE DİYET UZMANI GÜLEN MAVİ CANLI: -“ET TÜKETİMİNİN ARTISIYLA BİRLİKTE ŞEKERLİ BESİNLERİN TÜKETİMİ DE ARTIYOR” -“KURBAN ETİ BUZDOLABINDA BİRKAÇ GÜN BEKLETİLDİKTEN SONRA TÜKETİKMELİ”

 • MEVSİM GEÇİŞLERİ VE SAĞLIĞIN KORUNMASI -SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ İÇ HASTALIKLARI UZMANI DR. DAĞ: -“MEVSİMSEL DEĞİŞİKLİKLER DOĞRUDAN YA DA DOLAYLI OLARAK HASTALIKLARI ETKİLEYEBİLİR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HEKİM KADROSU GÜÇLENDİRİLİYOR -KBB HASTALIKLARI UZMANI OPR. DR. CEYLAN, HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ATAMA -BESLENME VE DİYET UZMANI ECE ERÖZGÜR GÖREVE BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ -FİZİKSEL TIP VE REHABİLİTASYON UZMANI DR. TÜRKAN TURGAY, HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • DR. KÜÇÜKTÜFEKÇİ, ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE -PSİKİYATRİ UZMANI DR. KÜÇÜKTÜFEKÇİ, HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE YENİ YIL KUTLAMASI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ -ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI UZMANI DR. MEHMET ALMACIOĞLU HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS - YRD. DOÇ. DR. NEVHİZ GÜNDOĞDU “ASTIM VE TEDAVİSİ”Nİ ANLATTI

 • SÖMESTR TATİLİ UYARILARI - UZMAN PSİKOLOG MELİS SÜYÜR: - “MUTLAKA AİLECE BİR TATİL PLANLANMALI” - “NOTLARIN İYİ OLMAMASI DURUMUNDA KIZMADAN KENDİNİZİ ANLATIN, BİRLİKTE ÇÖZÜM ARAYIN”

 • GAPFOOD VE GAPTARIM FUARLARI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GAPFOOD VE GAPTARIM’DA STANT AÇTI

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GENİŞLETİYOR -NÖROLOJİ UZMANI DR. GÖKHAN ÖZER HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • SINAV KAYGISINDAN KORUNMAK -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ UZMAN PSİKOLOĞU MELİS SÜYÜR: -“HEYECANI PANİĞE DÖNÜŞTÜRMEMEK GEREKİR. ‘BEN YAPABİLECEĞİMİ YAPTIM’ DEMEK, YAŞANAN GERGİNLİĞİ AZALTMANIN DOĞRU YOLUDUR”

 • ORGAN NAKLİ HAYAT KURTARIYOR -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE 17 YAŞINDAKİ AYDIN KURT, KADAVRADAN GERÇEKLEŞTİRİLEN NAKİLLE, HAYATA YENİDEN TUTUNDU

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS -NÖROLOJİ UZMANI DR. ÖZER “BAŞ AĞRILARINA YAKLAŞIM” KONUSUNU ANLATACAK

 • 14 MART TIP BAYRAMI -ASİD BAŞKANI DR. YILDIRIM: “İNSANİ DUYGULARIN ÖN PLANDA OLDUĞU TIP MESLEĞİNDE ÖZVERİ ESASTIR”

 • DÜNYA TUZA DİKKAT HAFTASI -SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ NEFROLOJİ UZMANI DOÇ. DR. ÜNVERDİ: -“YAŞAMIN TADINI ‘TUZ’LA BOZMAYIN”

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS -NÖROLOJİ UZMANI DR. GÖKHAN ÖZER: “HAYATIN HERHANGİ BİR DÖNEMİNDE BAŞ AĞRISIYLA KARŞILAŞMA OLASILIĞI YÜZDE 90’DIR”

 • 27 KARE İLE KENDİRCİLER -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE SERGİ -YRD. DOÇ. DR. ŞİNASİ ÖZKILIÇ FOTOĞRAF SERGİSİ AÇACAK

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE 14 MART TIP BAYRAMI KUTLANDI

 • ÖZEL SEÇKİN KOLEJİ KARİYER GÜNLERİ -SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI ERÖZGÜR: “DİYETİSYENLİK, SADECE ZAYIFLAMA DİYETLERİNDEN İBARET DEĞİLDİR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ -FİZİKSEL TIP VE REHABİLİTASYON UZMANI DR. TUNÇAY HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GENİŞLETİYOR -NEFROLOJİ UZMANI DOÇ. DR. ÜNVERDİ HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • KANSER HAFTASI -SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GENEL CERRAHİ UZMANI DR. BAKIR: -“SAĞLIK BAKANLIĞI İSTATİSTİKLERİNE GÖRE BİR YIL İÇİNDE YAKLAŞIK 175 BİN KİŞİYE KANSER TEŞHİSİ KONULMUŞTUR”

 • İLETİŞİMSİZLİK GÜNÜMÜZÜN EN BÜYÜK SORUNU

 • NARKOZ SAĞLIK DERGİSİ İKİNCİ SAĞLIK ÖDÜLLERİ -SANKO HOLDİNG ONURSAL BAŞKANI ABDULKADİR KONUKOĞLU, SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ VE YRD. DOÇ. DR. MURAT ULUTAŞ’A PLAKET VERİLDİ

 • ASİD GENEL BAŞKANI DR. YILDIRIM, HEMŞİRELİK HAFTASI’NI KUTLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ORGAN NAKLİ -BABA OĞLUNA İSMİNİ, OĞLU BABASINA BÖBREĞİNİ VERDİ

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ KADROSUNU GENİŞLETİYOR -KARDİYOLOJİ UZMANI DR. İLYAS GÖKŞEN HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS -YRD. DOÇ. DR. KAZIMOĞLU “PROSTAT HASTALIKLARI”, YRD. DOÇ. DR. MERCİMEK “BÖBREK VE İDRAR YOLU TAŞLARI” KONULARINI ANLATACAK

 • RAMAZAN AYINI SAĞLIKLI GEÇİRMENİN YOLLARI -BESLENME VE DİYET UZMANI GÖKÇE BAŞKÜLEKÇİ: -“BU YIL RAMAZAN AYI YILIN EN SICAK VE UZUN GÜNLERİNE DENK GELİYOR. BUNDAN DOLAYI ORUÇ TUTULMAYAN ZAMANDA SIVI ALIMI ÖNEM TAŞIYOR”

 • ABLADAN KARDEŞE HAYAT İÇİN YENİ BİR ŞANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ABLADAN ALINAN BÖBREK, KARDEŞE CAN VERDİ

 • KARNE HEYECANI VE EBEVEYN TUTUMLARI -SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ UZMAN PSİKOLOGU GÖKÇE DERTLİ: -“AİLELER, KARNESİ KÖTÜ OLAN ÇOCUĞA EKSİKLERİNİ TELAFİ EDEBİLECEĞİNİ VE BUNU YAPARKEN HER ZAMAN ONU DESTEKLEYECEKLERİNİ GÖSTEREBİLMELİLER”

 • GEÇMEYEN AĞRILARA NÖRALTERAPİ ÖNERİSİ FİZİKSEL TIP VE REHABİLİTASYON UZMANI DR. TUNÇAY: -“GEÇMEYEN HER TÜRLÜ AĞRIDAN İNTEGRATİF BİR TEDAVİ YÖNTEMİ OLAN NÖRALTERAPİ İLE KURTULABİLİRSİNİZ”

 • SINAV KAYGISINDAN KORUNMAK -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ UZMAN PSİKOLOĞU MELİS SÜYÜR: -“HEYECANI PANİĞE DÖNÜŞTÜRMEMEK GEREKİR. ‘BEN YAPABİLECEĞİMİ YAPTIM’ DEMEK, YAŞANAN GERGİNLİĞİ AZALTMANIN DOĞRU YOLUDUR”

 • MEME KANSERİ BİLİNÇLENDİRME AYI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GENEL CERRAHİ UZMANI YRD. DOÇ. DR. UYSAL: “MEME KANSERİNDE DE ERKEN TANI OLDUKÇA ÖNEMLİDİR”

 • 27 KARE İLE KENDİRCİLER -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE YRD. DOÇ. DR. ŞİNASİ ÖZKILIÇ FOTOĞRAF SERGİSİ AÇTI