KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENMEYE DİKKAT

-ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI AKMURAT:

-‘’BAYRAMDA ÖZELLİKLE ŞİŞMANLIK, YÜKSEK TANSİYON, KALP DAMAR, MİDE BAĞIRSAK VE ŞEKER HASTALIĞI OLAN KİŞİLERİN BESLENMELERİNE DAHA ÇOK DİKKAT ETMELERİ GEREKİR”

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ceren Akmurat, Kurban Bayramı’nda özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp damar, mide bağırsak ve şeker hastalarının beslenmelerine daha çok dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

Kurban Bayramı dolayısıyla beslenme uyarılarında bulunan Akmurat, bu bayramda şeker ve şekerli besin tüketiminin yanı sıra, et tüketiminin de arttığına dikkati çekti.

Bayram coşkusuyla yapılan ziyaretlere gölge düşürmemek için özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp damar, mide bağırsak ve diyabet (şeker) hastalığı olan kişilerin beslenmelerine her zamankinden daha çok dikkat etmeleri gerektiğini ifade eden Akmurat ‘’Beslenme sosyal bir ihtiyaç olduğu için, herhangi bir sağlık sorunu olmadığı sürece (diyabet, alerji vb.) besinlere yasak koymak mutsuzluk yaratır. Bu nedenle sınırlı tüketmemiz gereken besinlerin bilincinde ama yasakların yer almadığı bir beslenme sistemi kullanılmalıdır” dedi.

KURBAN ETİ NE ZAMAN TÜKETİLEBİLİR?

Kurban yeni kesildiğinde etin sertliğinin hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açacağını hatırlatan Akmurat herkesin, özellikle de mide bağırsak hastalığı olan kişilerin kurban etlerini, içindeki enzimlerin sindirilerek tüketime hazır hale gelmesi için buzdolabında 24-48 saat bekletildikten sonra pişirmelerini önerdi.

Saklama konusunda bilgi veren Akmurat kurban etlerinin birer tüketimlik küçük miktarlar halinde buzdolabı poşetine konularak,  0 - 2 santigrat derecede 3-5 gün, buzlukta -2 santigrat derecede birkaç hafta, -18 derecede ise 3 ay saklanabileceğine vurgu yaptı.

 

 “Et, potansiyel riskli yani, kolay bozulabilme riski taşıyan bir besindir” diyen Akmurat şöyle devam etti:

“Özellikle de büyük miktarlar halinde dolaba kaldırılan etler, çıkarılıp, buzdolabının sebzeliğin üzerindeki alt bölmesinde (dışarda, kalorifer, soba üzerinde veya başka bir ısı kaynağı yakınında çözdürme, mikroorganizmaların üremesine neden olabileceği için sağlık açısından tehlikelidir.) çözdürülmesinden sonra asla tekrar dondurulmamalıdır.”

 

ETİ PİŞİRME YÖNTEMİ

Kurban etlerinin çiğ veya az pişmiş halde tüketilmesinin, bağırsaklarda mikroorganizmaların ve çeşitli parazitlerin oluşmasına neden olduğunun altınıçizen Akmurat bu nedenle tüm bireylerde, düşüğe sebep olma ihtimali olabileceğinden özellikle hamileler, yaşlılar ve çocuklarda eti çiğ veya az olarak tüketmemeleri konusunda uyardı.

Etlerin pişirilmesi konusunda da önerilerde bulunan Akmurat, “Izgara ve fırınlama tercih edilmeli, ızgara yapılırken et ve ısı kaynağı arasındaki mesafe ette siyah renk ve acı tatla karakterize olan kömürleşme ve yanma olmasına neden olmayacak şekilde hazırlanmalıdır” uyarısını yaptı.

Ayrıca buğulama ve haşlama gibi yöntemlerin tercih edilmesi gerektiğini hatırlatan Akmurat, şunları anlattı:

‘’Çok yüksek ısıda çok uzun süre pişirmekten, kavurmalardan ve kızartmalardan kaçınılmalıdır. Etli yemeklerde yağ eklenmemeli, etin kendi yağı ile pişirme tercih edilmelidir (Et yağsız görünse bile bileşiminde yeterli yağ bulunmaktadır). Ayrıca kuyruk yağı, iç yağı veya tereyağı et yemeklerinde kullanılmamalıdır.”  

 

Bayramda sağlık için beslenme önerilerinde de bulunan Akmurat, şu açıklamalarda bulundu:

“Tüm bireyler, özellikle de kalp damar hastalığı, kolesterol yüksekliği, diyabet (şeker hastalığı), hipoglisemik yatkınlığı, yüksek tansiyonu ve mide rahatsızlığı olan kişiler, Kurban Bayramı'nda ‘Tıbbi Beslenme Tedavisi’ önemi taşıyan diyetlerini bozmamalı, doymuş yağ ve kolesterol alımını azaltmak için, yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli, sakatatlardan veya aşırı tüketimden kaçınmalıdırlar.”  

Etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya salatayla tüketilmesinin, besin çeşitliliği sayesinde dengeli beslenmeyi sağladığını, ayrıca domates, maydanoz, limon, biber vb. sebzeler C vitamini içerdiği için ette bulunan demirin emilimini artırdığına işaret eden Akmurat, “Sebze ve salatayla tüketim, posa alımını artırarak, tokluk hissini sağlar ve bağırsak faaliyetlerinin sağlığı için çok yararlıdır” dedi.

 

BAYRAMDA KİLO KONTROLÜ

Kilo kontrolü amacıyla belli bir program izleyenler için de tönerilerde bulunan Akmurat , “Ziyaretlerde, birbirinden güzel ve bayrama özel hazırlanmış yemekler ve misafirperverlik kültürümüzün uzantısı olan ısrar çok cezbedici olabilir. Sonradan kontrolü kaybetmemek, pişmanlık ve moral bozukluğu yaşamamak için baştan doğru stratejilere sahip olmanızı öneririz” tavsiyesinde bulundu.

Akmurat, diğer önerilerini şöyle sıraladı:

 “-Gününüze mutlaka kahvaltıyla başlayın. Ana ve ara öğünlerinizi atlamadan az ve sık besin tüketmeye lütfen dikkat edin.

-Yemekleri yavaş yemek de yine oldukça önemli bir taktiksel silahtır. Doygunluk (Ortalama 20 dakika süre gerektirir.) hissettiğinizde aşırı yememiş olursunuz.

-Masaya oturduğunuzda yiyeceğiniz besinleri dikkatli seçin. Masada olan tüm yiyecekleri yemek zorunda olmadığınızı bilin. Yemek istediklerinizi, sadece tadına bakmak istedikleriniz ve hiç yemeyeceklerinizi doğru belirleyin.

-Tabak büyüklüklerini ve porsiyonlar azaltmalısınız.

-Kızartmalardan, kavurmalardan, hazır meyve suları vb. şekerli içeceklerden, aşırı yağlı börek ve ağır hamur tatlılarından uzak durulmalıdır. Ağır, yağlı yiyecekler içermeyen öğünler planlanmalıdır.

-Fiziksel aktivitelerin bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığı önleyici, insülin duyarlılığını arttırarak kan şekeri dengeleyici ve iyi kolesterolü yükseltip, kötü kolesterolü azaltıcı ve kilo kaybetmeye yardımcı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, her gün en az 30-45 dakika yürüyüş yapılmalıdır.”

Bayramı tatilde geçirecek olanlar için açık büfenin alternatifinin sağlıklı beslenmek için bir avantaj olduğunu belirten Akmurat, herkese mutlu bayramlar dileyerek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 9/29/2014

DİĞER HABERLER
 • KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENMEYE DİKKAT

 • YILBAŞI AKŞAMI NE YEMELİ VE NASIL YENMELİ -SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI MAVİ: “YILBAŞI GECESİ İÇİN TEMEL KURAL AZAR AZAR VE SIK YEMEKTİR”

 • -SANKO PARK SAĞLIK KULÜBÜ ETKİNLİĞİ -BESLENME VE DİYET UZMANI GÜLEN MAVİ, RAMAZAN AYINDA SAĞLIKLI BESLENME İNCELİKLERİNİ ANLATACAK

 • RAMAZAN AYINDA BESLENME -DİYETİSYEN AYŞE CEREN AYALP

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ORGAN NAKLİ -NUH KAVUN: “KEŞKE HERKES ORGAN BAĞIŞINDA BULUNSA, BÜTÜN NAKİLLER KADAVRADAN YAPILABİLSE”

 • KARDEŞİNE BÖBREĞİNİ VERDİ -ŞANLIURFALI FATMA ATMACA, KARDEŞİ EMİNE’YE ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE BÖBREĞİNİ VERDİ -DOÇ. DR. YÜZBAŞIOĞLU “ORGAN NAKLİ BEKLEYEN HASTALAR İÇİN ÜMİT HİÇ BİTMEMELİ”

 • RAMAZAN BAYRAMI’NDA BESLENME UYARISI

 • KIZI BABASINA BÖBREĞİNİ VERDİ

 • SAĞLIK SPONSORLUĞU… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR’A SAĞLIK SPONSORU OLDU

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ORGAN NAKLİ -BAŞARILI BİR NAKİLLE YENİDEN SAĞLIĞINA KAVUŞAN BÖBREK HASTASI İBRAHİM OYALI: -“ORGAN NAKLİ BİR MUCİZE. TEKRAR DOĞDUM”

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GENİŞLETİYOR -NÖROLOJİ UZMANI DR. DENİZ YÜCEL HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARIN BESLENMESİNE DİKKAT -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI GÜLEN MAVİ: -‘’ÇOCUĞUN DOĞRU BESLENME ALIŞKANLIĞI KAZANMASINDA BÜYÜKLERİNİN TUTUMU ÇOK ÖNEMLİDİR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GENİŞLETİYOR -FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON UZMANI DR. RIDVAN SAMİ ACAR, HASTA KABUL ETMEYE BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE BÖBREK NAKLİ -KARDEŞİNE BÖBREĞİNİ VEREN HÜSEYİN YAKARYILMAZ: -‘’KARDEŞİMİ SAĞLIKLI GÖRMEK EN BÜYÜK MÜKAFAT OLDU”

 • HEMŞİRELİK HAFTASI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE VE SANKO ÜNİVERSİTESİ’NDE KARANFİL DAĞITILDI

 • FEDAKAR BABA OĞLUNA BÖBREĞİNİ VERDİ -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLEN BAŞARILI OPERASYONLA, 51 YAŞINDAKİ TURAN MARAKLI’NIN BÖBREĞİ OĞLUNA NAKLEDİLDİ

 • MENOPOZ DEĞERLENDİRMESİ -OPR. DR. ENGİN PALAZ: “MENOPOZ HASTALIK DEĞİL, GENEL KONTROL İÇİN ÖNEMLİ BİR DÖNEMEÇTİR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ ORGAN NAKLİ MERKEZİ BİR ANNE VE OĞLUNUN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ -DOÇ. DR. YÜZBAŞIOĞLU “BAŞARILI GEÇEN HER NAKİL BİZİM İÇİN GURUR KAYNAĞI OLURKEN, DİĞER HASTALAR İÇİN İSE BİR UMUT”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ OTM FUARI’NDA

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NE KADIN SAĞLIĞI KONFERANSI -SANKO ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ YRD. DOÇ. DR. ÖZKAPLAN: - “RAHMİ AĞZI KANSERİ, YUMURTALIK VE RAHİM KANSERİNDEN DAHA ERKEN YAŞTA GÖRÜLÜR”

 • ORGAN BAĞIŞI HAFTASI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ, SANKO PARK’TA AÇTIĞI STANTTA ZİYARETÇİLERİ ORGAN BAĞIŞLARI KONUSUNDA BİLGİLENDİRİYOR

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ORGAN NAKLİ -KADAVRADAN ORGAN NAKLİ YAPILAN KANİ ELMAS: -“YAŞADIKLARIMI DÜŞÜNÜNCE, BAŞTA ÇOCUKLARIM OLMAK ÜZERE, HERKESİ ORGAN BAĞIŞI YAPMAYA DAVET EDİYORUM”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ'NE TEŞEKKÜR PLAKETİ

 • ORGAN NAKLİNDE KARDEŞ DAYANIŞMASI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLEN BAŞARILI BİR OPERASYONLA AĞABEYİNDEN ALINAN BÖBREK, KARDEŞİNE NAKLEDİLDİ -AĞABEY İBRAHİM YILDIRIM: -“HAYAT KURTARMAK ÇOK GÜZEL BİR DUYGU”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GAPSHOES FUARI’NDA

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NİN PROJE ÇALIŞMALARI -TÜBİTAK TÜSSİDE UZMANLARI, HASTANENİN ÜNİVERSİTE EĞİTİM - ARAŞTIRMA HASTANESİ STANDARTLARINA ULAŞMASI İÇİN PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLATTI

 • ASİD BAŞKANINDAN YENİ YIL MESAJI -DR. YUSUF ZİYA YILDIRIM: -“TÜM İNSANLARIN SAĞLIKLI VE MUTLU YILLAR GEÇİRMESİNİ DİLİYORUZ”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “PROSTAT HASTALIKLARI VE TEDAVİSİ” ANLATILDI

 • 14 MART TIP BAYRAMI -GAZİANTEP – KİLİS TABİPLER ODASI YÖNETİMİ, ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

 • “SINAV KAYGISI VE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GENİŞLETİYOR -ÜROLOJİ UZMANI OPR. DR. MEHMET NECMETTİN MERCİMEK, HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ -DOÇ. DR. MEHMET FATİH YÜZBAŞIOĞLU, ORGAN NAKİL MERKEZİ SORUMLUSU OLARAK HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • YARIYIL TATİLİ İÇİN UYARILAR -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ UZMAN PSİKOLOG TÜMER: -‘’SÖMESTRDE MUTLAKA BİR TATİL PROGRAMI HAZIRLANMALI”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE BÖBREK NAKLİ -ÇOCUKLUĞUNDAN BERİ BÖBREK RAHATSIZLIĞI ÇEKEN VE 3 YILDIR DİYALİZE GİREN KAHRAMANMARAŞLI 18 YAŞINDAKİ MAHZUN KOZDİBİ, 16 YAŞINDAKİ EVLATLARINI KAYBEDEN BİR AİLENİN ORGAN BAĞIŞI SAYESİNDE SAĞLIĞINA KAVUŞTU

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE BÖBREK NAKLİ -60 YAŞINDAKİ MEHMET VURUCU, BAĞIŞLANAN BÖBREKLE HAYATA YENİDEN BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “MENOPOZ” ANLATILDI

 • İKİ KARDEŞ ORGAN NAKLİYLE HAYAT BULDU

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS -“EKLEM KIKIRDAĞI TEDAVİSİNE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR” ANLATILACAK

 • SINAV ÖNCESİNDE KAYGIYI AZALTMANIN YOLLARI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ PSİKİYATRİ UZMANI DR. ÇEKEM: -‘’PUANA ODAKLI DEĞİL YAPILAN ÇALIŞMANIN KARŞILIĞINI GÖRME BAKIŞ AÇISIYLA YAKLAŞMAK KAYGIYI AZALTIR’’

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU BÜYÜTÜYOR -UZMAN PSİKOLOG GÖKÇE TUĞSUZ DERTLİ, HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GAPSHOES FUARI’NDA

 • DÜNYA KADINLAR GÜNÜ -SANKO ÜNİVERSİTESİ VE ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI

 • BAŞARILI ORTOPEDİ AMELİYATIYLA SAĞLIĞINA KAVUŞTU

 • KIZINA İKİNCİ KEZ HAYAT VERDİ -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLEN BAŞARILI BİR OPERASYONLA, 78 YAŞINDAKİ FELEKNAZ ARI, 3 ÇOCUK SAHİBİ KIZINA BÖBREĞİNİ VERDİ

 • TIP BAYRAMI -ASİD BAŞKANI DR. YILDIRIM, ‘’14 MART TIP BAYRAMI’’NI KUTLADI

 • 14 MART TIP BAYRAMI GÜLLERLE KUTLANDI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GENEL MÜDÜRÜ DR. YILDIRIM: -‘’HEKİMLERİMİZİN TIP BAYRAMI KUTLU OLSUN”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ORGAN NAKLİYLE YÜZÜ GÜLDÜ -BÖBREK HASTASI 34 YAŞINDAKİ HABİBE FISTIK, YAPILAN BAŞARILI NAKİLLE SAĞLIĞINA KAVUŞTU -HASTANE GENEL MÜDÜRÜ DR. YILDIRIM: -‘’BAŞARILI NAKİLLERLE SEVİNCİMİZ VE GURURUMUZ ARTIYOR”

 • HEMŞİRELİK HAFTASI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BAŞHEMŞİRESİ ÖZYILMAZ: -“HEMŞİRELİK, İNSAN SEVGİSİ, ŞEFKAT VE SABIRLA YAPILAN MESLEKTİR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ ORGAN NAKLİYLE HAYATA BAĞLADI -İKİ GENÇ YAKINLARININ BAĞIŞLADIĞI ORGANLARLA SAĞLIKLARINA YENİDEN KAVUŞTU

 • KALP SAĞLIĞI İÇİN SİGARAYI BIRAKIN - ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ KARDİYOLOJİ UZMANI DR. SERÇELİK: -‘’ÜLKEMİZDE KALP DAMAR HASTALIKLARI, ÖLÜM NEDENLERİNİN BAŞINDA GELİYOR”

 • SANKO HOLDİNG, 23 NİSAN ÇOÇUKLARINI AĞIRLIYOR

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDA 4 ORGAN NAKLİ

 • ORGAN NAKLİ HAYAT KURTARIYOR -EŞİNİN BÖBREĞİ İLE SAĞLIĞINA KAVUŞAN HATİCE KORKMAZ: -“EŞİM BÖBREĞİMİ VERİRİM DEDİĞİNDE BENİ ÇOK SEVDİĞİNİ ANLADIM”

 • HEMŞİRELİK HAFTASI -ANADOLU SAĞLIK İŞLETMELERİ DERNEĞİ BAŞKANI DR. YILDIRIM: “HEMŞİRELİK TÜM İNSANLARIN SAYGI DUYMASI GEREKEN ONURLU BİR MESLEKTİR”

 • KIZINA İKİNCİ KEZ CAN VERDİ -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİNDE YAPILAN BAŞARILI OPERASYONLA 57 YAŞINDAKİ ANNE, DİYALİZE GİREN EVLİ KIZINA BÖBREĞİNİ VERDİ

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ ORGAN NAKLİ MERKEZİ UMUT OLMAYA DEVAM EDİYOR