ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “PROSTAT HASTALIKLARI VE TEDAVİSİ” ANLATILDI

-ÜROLOJİ UZMANI OPR. DR. MERCİMEK:

-‘’ERKEKLERİN HİÇBİR ŞİKAYETİ OLMASA BİLE 50 YAŞINDAN İTİBAREN YILDA BİR KEZ PROSTAT KANSERİ DEĞERLENDİRİLMESİ AÇISINDAN DOKTORA BAŞVURMASI ÖNERİLMEKTEDİR”

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde Halka Açık Konferanslar kapsamında Üroloji Uzmanı Opr. Dr. M. Necmettin Mercimek tarafından “Prostat Hastalıkları ve Tedavisi” konusu anlatıldı.

Opr. Dr. M. Necmettin Mercimek, konferansta “prostat nedir”, “prostat iltihabı”, “iyi huylu prostat büyümesi”, “prostat kanseri”, “tanı ve tedavi yöntemleri” konularında bilgiler verdi. Opr. Dr. Mercimek, erkeklerin hiçbir şikayeti olmasa bile 50 yaşından itibaren yılda bir kez prostat kanseri değerlendirilmesi açısından doktora başvurmasını önerdi.

Erkek üretrasının (idrarı,  idrar kesesinden dışarı taşıyan kanal) başlangıç kısmını oluşturan prostatın, erkek üreme sisteminin bir parçası olup, salgı görevi olan bez yapısında bir organ olduğunu belirten Opr. Dr. Mercimek, “Salgıladığı bazı özel maddelerle meninin sıvılaşması ve spermin canlı kalmasını sağlar” dedi.

Prostatın;  iri bir kestane veya ceviz büyüklüğünde, yaklaşık 18-20 gram ağırlığında olduğunu ve 40 yaşına kadar bu boyutta kaldığını, bu yaşlardan itibaren büyümeye başladığını anlatan Opr. Dr. Mercimek, prostat ile ilgili hastalıkların; iyi huylu prostat büyümesi, prostat iltihapları ve prostat kanseri olmak üzere 3 grupta incelenebileceğini ifade etti

“Prostatın iyi huylu büyümesi, en sık görülen prostat hastalığıdır. Sıklığı yaşla birlikte artmaktadır” diyen Opr. Dr. Mercimek, 60 yaş üzeri erkeklerde yüzde 50’nin üzerinde, 85 yaş üzerinde ise yüzde 90 oranında görüldüğünü anımsattı.

PROSTAT BÜYÜMESİ

Prostat büyümesi hakkında bilgiler veren Opr. Dr. Mercimek, şöyle devam etti:

‘’Mesane (idrar kesesi)  çıkışında tıkanıklığa neden olarak idrar akımını zorlaştırır ve hastalarda idrar yapmaya başlamada zorlanma, kesik kesik idrar yapma, tam idrar yapamama, gece sık idrara çıkma, yeniden idrar yapma hissi, idrarın sonunda damlama ve idrar kaçırma gibi işeme ile ilgili şikayetlere yol açarak, hayat kalitesini olumsuz etkiler.

Bu şikayetlere ek olarak idrarda kanama, sık idrar yolu enfeksiyonu, tam tıkanma, idrar kesesi içerisinde taş oluşumu ve böbrek fonksiyon bozukluklarına yol açarak hayatı tehdit edici durumlara sebep olabilir. Ayrıca prostat büyümesi, cinsel fonksiyonlarda bozulmalara da neden olabilir. Hastalığın tedavisi, cinsel fonksiyonun geri dönüşüne ciddi katkı sağlamaktadır.”

Bu hastaların tedavisindeki amacın şikayetleri azaltmak, hayat kalitesini arttırmak ve hastalığa bağlı komplikasyonların oluşmasını engellemek olarak açıklayan Opr. Dr. Mercimek, şunları kaydetti:

“Tedavide gözlem, medikal (ilaç) veya cerrahi (ameliyat) gibi seçenekler mevcuttur. Tedavi seçenekleri hastanın yakınmalarının şiddeti, hastanın tercihi, eşlik eden diğer hastalıkların varlığı ve yan etkiler göz önüne alınarak belirlenir. Son yıllarda medikal (ilaç) tedaviler ve minimal invaziv cerrahi yöntemler (kapalı ameliyatlar) ilk tercih olarak karşımıza çıkmaktadır.”

PROSTAT İLTİHAPLARI

Hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen prostatın diğer bir hastalığı prostat iltihapları (prostatit) ile ilgili bilgiler veren Opr. Dr. Mercimek, prostatitin her yaş grubunda gözlenebileceğini anımsatarak, “Ancak daha çok genç erkeklerde ortaya çıkar. Akut ve kronik bakteriyel enfeksiyon, kronik pelvik ağrı sendromu ve asemptomatik inflamatuar prostatit olmak üzere prostat iltihabı dört şekilde görülebilir” diye konuştu.

Opr. Dr. Mercimek, hastaların yakınmaların prostatit tipine göre değişiklik göstermekle birlikte sıklıkla görülenlerini “Ateş-titreme (akut prostatitte), idrar yaparken yanma ve zor idrar yapma, sık idrara gitme, akıntı, kasıklarda ve anal bölgeye doğru yayılan ağrı, orgazm sonrası ağrı” olarak sıraladı.

Prostat iltihabının bulaşıcı bir hastalık olmadığını, yakınmaların şiddetine göre hastalarda belli dönemlerde peniste sertleşme bozuklukları görülebildiği ve tedavi sonrası bu yakınmaların düzeldiğini ifade eden Opr. Dr. Mercimek, “Akut ve kronik enfeksiyonlara bakteriler neden olur, bu nedenle de antibiyotiklerle tedavi edilmelidir” diyerek tedavi konusunda bilgi verdi.

Antibiyotiklerin prostat bezine ulaşmalarının zor olduğu için hastalığın hemen düzelmeyebileceğinin altını çizen Opr. Dr. Mercimek, prostat bezine ulaşan antibiyotiklerin seçilmesinin tedavinin başarısında çok önemli olduğuna dikkati çekti.

PROSTAT KANSERİ

Genelde 50 yaş sonrası erkeklerde görülen prostat kanserinin, erkeklerde akciğer kanserinden sonra en çok tespit edilen habis tümör türü olduğunu vurgulayan Opr. Dr. Mercimek, erken dönemde belirti vermeyen prostat kanserinin, prostat bezinin dış kesimlerinde oluştuğunu belirtti.

Tümörün çok büyüdükten sonra idrar kanalını daraltarak belirtilere yol açtığını anımsatan Opr. Dr. Mercimek, “Bölgesel ağrılar, kemik ağrıları, idrarda veya menide kanama olması gibi durumlarda ilerlemiş hastalıkta tespit edilebilir. Bu belirtiler, genellikle tümörün artık prostatın yakınındaki diğer dokulara yayıldığının belirtisidir” ifadelerini kullandı.

Hastalığın prostat içerisinde sınırlı iken, yani hiçbir belirtisinin olmadığı dönemde tespit edilmesinin ancak 50 yaşından itibaren yapılacak rutin tetkiklerle tespit edildiğine vurgu yapan Opr. Dr. Mercimek, “Bu aşamada prostat muayenesi ile birlikte kanda PSA (Prostat Spesifik Antijen) denilen bir maddenin ölçümü yapılır. PSA’nın düşük olması o kişide kesin olarak prostat kanseri olmadığını göstermeyeceği gibi, yüksek olması da kesin bir şekilde kanser varlığının habercisi değildir. Ancak PSA değeri prostat kanseri konusunda bize parmakla prostat muayenesini birlikte hastayı değerlendirmemizi ve prostat kanseri olasılığını göstermesi açısından önemlidir” diyerek sözlerini bitirdi.

Güncelleme Tarihi: 9/22/2014

DİĞER HABERLER
 • KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENMEYE DİKKAT

 • YILBAŞI AKŞAMI NE YEMELİ VE NASIL YENMELİ -SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI MAVİ: “YILBAŞI GECESİ İÇİN TEMEL KURAL AZAR AZAR VE SIK YEMEKTİR”

 • -SANKO PARK SAĞLIK KULÜBÜ ETKİNLİĞİ -BESLENME VE DİYET UZMANI GÜLEN MAVİ, RAMAZAN AYINDA SAĞLIKLI BESLENME İNCELİKLERİNİ ANLATACAK

 • RAMAZAN AYINDA BESLENME -DİYETİSYEN AYŞE CEREN AYALP

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ORGAN NAKLİ -NUH KAVUN: “KEŞKE HERKES ORGAN BAĞIŞINDA BULUNSA, BÜTÜN NAKİLLER KADAVRADAN YAPILABİLSE”

 • KARDEŞİNE BÖBREĞİNİ VERDİ -ŞANLIURFALI FATMA ATMACA, KARDEŞİ EMİNE’YE ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE BÖBREĞİNİ VERDİ -DOÇ. DR. YÜZBAŞIOĞLU “ORGAN NAKLİ BEKLEYEN HASTALAR İÇİN ÜMİT HİÇ BİTMEMELİ”

 • RAMAZAN BAYRAMI’NDA BESLENME UYARISI

 • KIZI BABASINA BÖBREĞİNİ VERDİ

 • SAĞLIK SPONSORLUĞU… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR’A SAĞLIK SPONSORU OLDU

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ORGAN NAKLİ -BAŞARILI BİR NAKİLLE YENİDEN SAĞLIĞINA KAVUŞAN BÖBREK HASTASI İBRAHİM OYALI: -“ORGAN NAKLİ BİR MUCİZE. TEKRAR DOĞDUM”

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GENİŞLETİYOR -NÖROLOJİ UZMANI DR. DENİZ YÜCEL HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARIN BESLENMESİNE DİKKAT -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI GÜLEN MAVİ: -‘’ÇOCUĞUN DOĞRU BESLENME ALIŞKANLIĞI KAZANMASINDA BÜYÜKLERİNİN TUTUMU ÇOK ÖNEMLİDİR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GENİŞLETİYOR -FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON UZMANI DR. RIDVAN SAMİ ACAR, HASTA KABUL ETMEYE BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE BÖBREK NAKLİ -KARDEŞİNE BÖBREĞİNİ VEREN HÜSEYİN YAKARYILMAZ: -‘’KARDEŞİMİ SAĞLIKLI GÖRMEK EN BÜYÜK MÜKAFAT OLDU”

 • HEMŞİRELİK HAFTASI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE VE SANKO ÜNİVERSİTESİ’NDE KARANFİL DAĞITILDI

 • FEDAKAR BABA OĞLUNA BÖBREĞİNİ VERDİ -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLEN BAŞARILI OPERASYONLA, 51 YAŞINDAKİ TURAN MARAKLI’NIN BÖBREĞİ OĞLUNA NAKLEDİLDİ

 • MENOPOZ DEĞERLENDİRMESİ -OPR. DR. ENGİN PALAZ: “MENOPOZ HASTALIK DEĞİL, GENEL KONTROL İÇİN ÖNEMLİ BİR DÖNEMEÇTİR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ ORGAN NAKLİ MERKEZİ BİR ANNE VE OĞLUNUN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ -DOÇ. DR. YÜZBAŞIOĞLU “BAŞARILI GEÇEN HER NAKİL BİZİM İÇİN GURUR KAYNAĞI OLURKEN, DİĞER HASTALAR İÇİN İSE BİR UMUT”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ OTM FUARI’NDA

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NE KADIN SAĞLIĞI KONFERANSI -SANKO ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ YRD. DOÇ. DR. ÖZKAPLAN: - “RAHMİ AĞZI KANSERİ, YUMURTALIK VE RAHİM KANSERİNDEN DAHA ERKEN YAŞTA GÖRÜLÜR”

 • ORGAN BAĞIŞI HAFTASI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ, SANKO PARK’TA AÇTIĞI STANTTA ZİYARETÇİLERİ ORGAN BAĞIŞLARI KONUSUNDA BİLGİLENDİRİYOR

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ORGAN NAKLİ -KADAVRADAN ORGAN NAKLİ YAPILAN KANİ ELMAS: -“YAŞADIKLARIMI DÜŞÜNÜNCE, BAŞTA ÇOCUKLARIM OLMAK ÜZERE, HERKESİ ORGAN BAĞIŞI YAPMAYA DAVET EDİYORUM”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ'NE TEŞEKKÜR PLAKETİ

 • ORGAN NAKLİNDE KARDEŞ DAYANIŞMASI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLEN BAŞARILI BİR OPERASYONLA AĞABEYİNDEN ALINAN BÖBREK, KARDEŞİNE NAKLEDİLDİ -AĞABEY İBRAHİM YILDIRIM: -“HAYAT KURTARMAK ÇOK GÜZEL BİR DUYGU”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GAPSHOES FUARI’NDA

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NİN PROJE ÇALIŞMALARI -TÜBİTAK TÜSSİDE UZMANLARI, HASTANENİN ÜNİVERSİTE EĞİTİM - ARAŞTIRMA HASTANESİ STANDARTLARINA ULAŞMASI İÇİN PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLATTI

 • ASİD BAŞKANINDAN YENİ YIL MESAJI -DR. YUSUF ZİYA YILDIRIM: -“TÜM İNSANLARIN SAĞLIKLI VE MUTLU YILLAR GEÇİRMESİNİ DİLİYORUZ”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “PROSTAT HASTALIKLARI VE TEDAVİSİ” ANLATILDI

 • 14 MART TIP BAYRAMI -GAZİANTEP – KİLİS TABİPLER ODASI YÖNETİMİ, ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

 • “SINAV KAYGISI VE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GENİŞLETİYOR -ÜROLOJİ UZMANI OPR. DR. MEHMET NECMETTİN MERCİMEK, HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ -DOÇ. DR. MEHMET FATİH YÜZBAŞIOĞLU, ORGAN NAKİL MERKEZİ SORUMLUSU OLARAK HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • YARIYIL TATİLİ İÇİN UYARILAR -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ UZMAN PSİKOLOG TÜMER: -‘’SÖMESTRDE MUTLAKA BİR TATİL PROGRAMI HAZIRLANMALI”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE BÖBREK NAKLİ -ÇOCUKLUĞUNDAN BERİ BÖBREK RAHATSIZLIĞI ÇEKEN VE 3 YILDIR DİYALİZE GİREN KAHRAMANMARAŞLI 18 YAŞINDAKİ MAHZUN KOZDİBİ, 16 YAŞINDAKİ EVLATLARINI KAYBEDEN BİR AİLENİN ORGAN BAĞIŞI SAYESİNDE SAĞLIĞINA KAVUŞTU

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE BÖBREK NAKLİ -60 YAŞINDAKİ MEHMET VURUCU, BAĞIŞLANAN BÖBREKLE HAYATA YENİDEN BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “MENOPOZ” ANLATILDI

 • İKİ KARDEŞ ORGAN NAKLİYLE HAYAT BULDU

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS -“EKLEM KIKIRDAĞI TEDAVİSİNE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR” ANLATILACAK

 • SINAV ÖNCESİNDE KAYGIYI AZALTMANIN YOLLARI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ PSİKİYATRİ UZMANI DR. ÇEKEM: -‘’PUANA ODAKLI DEĞİL YAPILAN ÇALIŞMANIN KARŞILIĞINI GÖRME BAKIŞ AÇISIYLA YAKLAŞMAK KAYGIYI AZALTIR’’

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU BÜYÜTÜYOR -UZMAN PSİKOLOG GÖKÇE TUĞSUZ DERTLİ, HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GAPSHOES FUARI’NDA

 • DÜNYA KADINLAR GÜNÜ -SANKO ÜNİVERSİTESİ VE ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI

 • BAŞARILI ORTOPEDİ AMELİYATIYLA SAĞLIĞINA KAVUŞTU

 • KIZINA İKİNCİ KEZ HAYAT VERDİ -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLEN BAŞARILI BİR OPERASYONLA, 78 YAŞINDAKİ FELEKNAZ ARI, 3 ÇOCUK SAHİBİ KIZINA BÖBREĞİNİ VERDİ

 • TIP BAYRAMI -ASİD BAŞKANI DR. YILDIRIM, ‘’14 MART TIP BAYRAMI’’NI KUTLADI

 • 14 MART TIP BAYRAMI GÜLLERLE KUTLANDI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GENEL MÜDÜRÜ DR. YILDIRIM: -‘’HEKİMLERİMİZİN TIP BAYRAMI KUTLU OLSUN”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ORGAN NAKLİYLE YÜZÜ GÜLDÜ -BÖBREK HASTASI 34 YAŞINDAKİ HABİBE FISTIK, YAPILAN BAŞARILI NAKİLLE SAĞLIĞINA KAVUŞTU -HASTANE GENEL MÜDÜRÜ DR. YILDIRIM: -‘’BAŞARILI NAKİLLERLE SEVİNCİMİZ VE GURURUMUZ ARTIYOR”

 • HEMŞİRELİK HAFTASI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BAŞHEMŞİRESİ ÖZYILMAZ: -“HEMŞİRELİK, İNSAN SEVGİSİ, ŞEFKAT VE SABIRLA YAPILAN MESLEKTİR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ ORGAN NAKLİYLE HAYATA BAĞLADI -İKİ GENÇ YAKINLARININ BAĞIŞLADIĞI ORGANLARLA SAĞLIKLARINA YENİDEN KAVUŞTU

 • KALP SAĞLIĞI İÇİN SİGARAYI BIRAKIN - ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ KARDİYOLOJİ UZMANI DR. SERÇELİK: -‘’ÜLKEMİZDE KALP DAMAR HASTALIKLARI, ÖLÜM NEDENLERİNİN BAŞINDA GELİYOR”

 • SANKO HOLDİNG, 23 NİSAN ÇOÇUKLARINI AĞIRLIYOR

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDA 4 ORGAN NAKLİ

 • ORGAN NAKLİ HAYAT KURTARIYOR -EŞİNİN BÖBREĞİ İLE SAĞLIĞINA KAVUŞAN HATİCE KORKMAZ: -“EŞİM BÖBREĞİMİ VERİRİM DEDİĞİNDE BENİ ÇOK SEVDİĞİNİ ANLADIM”

 • HEMŞİRELİK HAFTASI -ANADOLU SAĞLIK İŞLETMELERİ DERNEĞİ BAŞKANI DR. YILDIRIM: “HEMŞİRELİK TÜM İNSANLARIN SAYGI DUYMASI GEREKEN ONURLU BİR MESLEKTİR”

 • KIZINA İKİNCİ KEZ CAN VERDİ -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİNDE YAPILAN BAŞARILI OPERASYONLA 57 YAŞINDAKİ ANNE, DİYALİZE GİREN EVLİ KIZINA BÖBREĞİNİ VERDİ

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ ORGAN NAKLİ MERKEZİ UMUT OLMAYA DEVAM EDİYOR