KALP SAĞLIĞI İÇİN SİGARAYI BIRAKIN - ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ KARDİYOLOJİ UZMANI DR. SERÇELİK: -‘’ÜLKEMİZDE KALP DAMAR HASTALIKLARI, ÖLÜM NEDENLERİNİN BAŞINDA GELİYOR”

-‘’ÖZELLİKLE SİGARA İÇENLERDE KALP VE DAMAR HASTALIĞI GÖRÜLME RİSKİ, SİGARA İÇMEYENLERE ORANLA 2-3 KAT DAHA FAZLA. SİGARAYI

BIRAKMAKLA KALP KRİZİ RİSKİ SÜRATLE DÜŞER’’

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Alper Serçelik, ülkemizde kalp damar hastalıklarının ölüm nedenlerin başında geldiğini belirterek, ‘’Sigarayı bırakmakla kalp krizi riski süratle düşer’’ dedi.

Kalp Sağlığı Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Dr. Serçelik, ülkemizde ve tüm dünyada kalp sağlığının öneminin gün geçtikçe arttığını ifade ederek, kalp sağlığının daha iyi anlaşılması, tanı ve tedavi yöntemlerindeki baş döndürücü gelişmelere rağmen ne yazık ki ölüm nedenlerinin başında hala kalp ve damar hastalıklarının geldiğini söyledi.

Kalp hastalıklarının en sık görülen, en çok öldüren ve en çok sakat bırakan hastalıkların başında geldiğini bildiren Dr. Alper Serçelik, tüm bu faktörler nedeniyle kalp hastalıklarının dünyada en önemli hastalık olarak nitelendirildiğini kaydetti.

GENETİK FAKTÖRLER RİSKİ ARTTIRIR

Kalp ve damar hastalıklarında en önemli faktörün genetik faktörler olduğunu dile getiren Dr. Serçelik, genetik faktörlerin değiştirilemeyeceğini, bu risk grubundaki kişilerin kontrolden geçmelerinin büyük önem taşıdığını anlattı.

Kalp hastalıklarından korunmak için dikkat edilmesi gereken hususlara da değinen Dr. Serçelik, şu uyarıları yaptı:

“Bazı genetik faktörler var ve biz bu faktörleri değiştiremeyiz. Ailesinde kalp hastalığı, yüksek tansiyonu olanlar da bu hastalıkların olma riski diğerlerinden çok daha yüksektir. Onun dışında kalp hastalıklarından korunma adına alınabilecek pek çok önlem var. Burada yeme içme alışkanlıkları büyük önem taşıyor.  Hayvansal katı yağlardan zengin diyet, fazla tuzlu diyet, hamur işlerinden zengin diyet, kızartmalar ve asitli gıdalar, faset fotoda tarzı gıdalar sağlıksız gıdalardır. Bölgesel olarak baktığımızda maalesef bu tip bir beslenme alışkanlığı var. Hareketsiz bir yaşam da kalp ve damar hastalığı riskini arttırır. Düzenli spor yapanlarda kalp ve damar hastalığına yakalanma riski daha düşüktür.”

YÜKSEK TANSİYON ÖNEMLİ BİR RİSK FAKTÖRÜ

Erişkin yaşta yüzde 30 oranında görülen yüksek tansiyonun, kalp ve damar hastalıklarını tetikleyen en ciddi risk faktörlerinden biri olduğunu anımsatan Dr. Serçelik, her 3 kişiden birinde görülen tansiyonun kalp sağlığı açısından tehdit oluşturduğunu kaydetti.

Yüksek tansiyonun pek çok hastalığı tetikleyen ölümcül bir hastalık olduğunu anlatan Dr. Serçelik, şöyle devam etti:

“Toplumun yüzde 25’inde yüksek tansiyon görülüyor. Bu çok önemli bir oran. Yüksek tansiyon çok sık görülmesi yanında kalp krizi, beyin kanaması, beyinde damar tıkanması riskini artırması, böbrek yetmezliğine, görme kaybına neden olması gibi önemli sağlık sorunlarına yol açmasından dolayı çok önemlidir.”

SİGARANIN ZARARLARI

Özellikle sigara içenlerde kalp ve damar hastalığı görülme riskinin sigara içmeyenlere oranla 2 – 3 kat daha fazla olduğuna işaret eden Dr. Serçelik, sigara bırakmakla kalp krizi riskinin süratle düştüğüne dikkati çekti.

Sigara içiminin kalp ve damar hastalıklarının oluşumunda bağımsız bir etken olduğunu bildiren Dr. Serçelik, sigaranın kalp başta olmak üzere insan sağlığına çok büyük zararları olduğuna vurgu yaptı.

Sigara kullanımının topluma açık yerlerde yasaklanmasının olumlu bir gelişme olduğunu vurgulayan Dr. Serçelik, sigaranın zararlarını şöyle özetledi:

“Ülke olarak son zamanlarda biraz iyileştirme olsa da sigara tüketiminde yeterince gerileme sağlanamadı. İstenilen hedeflere ulaşılamadı. Sigara tüketimi gerek kalp damar sistemi gerek beyin damar tıkanmasında büyük bir risk faktörü. Hem kalp krizi riskini, hem beyinde emboli sonucunda beyin damar tıkanıklıklarını artırır. Akciğer ve kanserle ilgili sıkıntıları da ayrı bir boyutta.”

BELLİ PERİYOTLARDA KONTROLLER YAPILMALI

Sigara içen, tansiyonu ve kandaki yağ oranları yüksek olan, hareketsiz bir yaşam süren, strese maruz kalan kişilerin kalp sağlığı açısından yıllık kontrollere girmesi gerektiğini kaydeden Dr. Serçelik, belli periyotlarla yapılan kontrollerin ortaya çıkabilecek riskleri minimuma indirebileceğini ifade etti.

Kalp ve damar sağlığı açısından belli periyotlarda kontroller yapılması gerektiğini bildiren Dr. Serçelik, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Periyodik kontrollerde doktorun bakacağı şeker, kolesterol, tansiyon, ürik asit gibi faktörler var. Bunlar erken tespit edilirse tedavisine başlanır. Kilolu insanlarda şeker hastalığı daha çok görülür ama kilosuz insanlarda da görülebilir. Şeker hastalığı olan kişi fark etmeyebilir. Fark ettiğinde de vücut çok zarar görmüş olabilir. Bu nedenle belli periyotlarla kontrollerle risklerin önüne geçilebilir. Kontrolsüz kişilerde bazı şeker hastaları ancak komaya girdiğinde farkına varabiliyor. Hâlbuki bu kişi hiç olmazsa yıllık kontrol yapmış olsa şeker hastalığının ilk aşamalarında teşhis konulmuş olur ve vücudunun çok fazla zarar görmeden hastalık seyri yavaşlatılabilir. Düzenli kontroller burada büyük önem taşıyor.”

BELİRTİLER ÖNEMSENMELİ

Dr. Serçelik, kalp hastalıklarını düşündürecek belirtileri ise şöyle sıraladı:

“Göğüs ağrısı, nefes daralması, aşırı halsizlik, ayaklarda şişkinlik, öksürme, sebepsiz kilo alma, göz kararması, baş dönmesi, geçici veya uzun süreli şuur kayıplarının hepsi kalp damar sistemiyle ilgili olabilecek şikâyetlerdir. Bu şikayetleri olan kişilerin hemen doktora başvurmaları gerekmektedir. Herhangi bir şikayeti olmayanların da her yıl düzenli olarak kontrole gitmeleri gerekir.”

Güncelleme Tarihi: 4/14/2014

DİĞER HABERLER
 • KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENMEYE DİKKAT

 • YILBAŞI AKŞAMI NE YEMELİ VE NASIL YENMELİ -SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI MAVİ: “YILBAŞI GECESİ İÇİN TEMEL KURAL AZAR AZAR VE SIK YEMEKTİR”

 • -SANKO PARK SAĞLIK KULÜBÜ ETKİNLİĞİ -BESLENME VE DİYET UZMANI GÜLEN MAVİ, RAMAZAN AYINDA SAĞLIKLI BESLENME İNCELİKLERİNİ ANLATACAK

 • RAMAZAN AYINDA BESLENME -DİYETİSYEN AYŞE CEREN AYALP

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ORGAN NAKLİ -NUH KAVUN: “KEŞKE HERKES ORGAN BAĞIŞINDA BULUNSA, BÜTÜN NAKİLLER KADAVRADAN YAPILABİLSE”

 • KARDEŞİNE BÖBREĞİNİ VERDİ -ŞANLIURFALI FATMA ATMACA, KARDEŞİ EMİNE’YE ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE BÖBREĞİNİ VERDİ -DOÇ. DR. YÜZBAŞIOĞLU “ORGAN NAKLİ BEKLEYEN HASTALAR İÇİN ÜMİT HİÇ BİTMEMELİ”

 • RAMAZAN BAYRAMI’NDA BESLENME UYARISI

 • KIZI BABASINA BÖBREĞİNİ VERDİ

 • SAĞLIK SPONSORLUĞU… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR’A SAĞLIK SPONSORU OLDU

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ORGAN NAKLİ -BAŞARILI BİR NAKİLLE YENİDEN SAĞLIĞINA KAVUŞAN BÖBREK HASTASI İBRAHİM OYALI: -“ORGAN NAKLİ BİR MUCİZE. TEKRAR DOĞDUM”

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GENİŞLETİYOR -NÖROLOJİ UZMANI DR. DENİZ YÜCEL HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARIN BESLENMESİNE DİKKAT -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI GÜLEN MAVİ: -‘’ÇOCUĞUN DOĞRU BESLENME ALIŞKANLIĞI KAZANMASINDA BÜYÜKLERİNİN TUTUMU ÇOK ÖNEMLİDİR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GENİŞLETİYOR -FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON UZMANI DR. RIDVAN SAMİ ACAR, HASTA KABUL ETMEYE BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE BÖBREK NAKLİ -KARDEŞİNE BÖBREĞİNİ VEREN HÜSEYİN YAKARYILMAZ: -‘’KARDEŞİMİ SAĞLIKLI GÖRMEK EN BÜYÜK MÜKAFAT OLDU”

 • HEMŞİRELİK HAFTASI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE VE SANKO ÜNİVERSİTESİ’NDE KARANFİL DAĞITILDI

 • FEDAKAR BABA OĞLUNA BÖBREĞİNİ VERDİ -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLEN BAŞARILI OPERASYONLA, 51 YAŞINDAKİ TURAN MARAKLI’NIN BÖBREĞİ OĞLUNA NAKLEDİLDİ

 • MENOPOZ DEĞERLENDİRMESİ -OPR. DR. ENGİN PALAZ: “MENOPOZ HASTALIK DEĞİL, GENEL KONTROL İÇİN ÖNEMLİ BİR DÖNEMEÇTİR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ ORGAN NAKLİ MERKEZİ BİR ANNE VE OĞLUNUN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ -DOÇ. DR. YÜZBAŞIOĞLU “BAŞARILI GEÇEN HER NAKİL BİZİM İÇİN GURUR KAYNAĞI OLURKEN, DİĞER HASTALAR İÇİN İSE BİR UMUT”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ OTM FUARI’NDA

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NE KADIN SAĞLIĞI KONFERANSI -SANKO ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ YRD. DOÇ. DR. ÖZKAPLAN: - “RAHMİ AĞZI KANSERİ, YUMURTALIK VE RAHİM KANSERİNDEN DAHA ERKEN YAŞTA GÖRÜLÜR”

 • ORGAN BAĞIŞI HAFTASI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ, SANKO PARK’TA AÇTIĞI STANTTA ZİYARETÇİLERİ ORGAN BAĞIŞLARI KONUSUNDA BİLGİLENDİRİYOR

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ORGAN NAKLİ -KADAVRADAN ORGAN NAKLİ YAPILAN KANİ ELMAS: -“YAŞADIKLARIMI DÜŞÜNÜNCE, BAŞTA ÇOCUKLARIM OLMAK ÜZERE, HERKESİ ORGAN BAĞIŞI YAPMAYA DAVET EDİYORUM”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ'NE TEŞEKKÜR PLAKETİ

 • ORGAN NAKLİNDE KARDEŞ DAYANIŞMASI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLEN BAŞARILI BİR OPERASYONLA AĞABEYİNDEN ALINAN BÖBREK, KARDEŞİNE NAKLEDİLDİ -AĞABEY İBRAHİM YILDIRIM: -“HAYAT KURTARMAK ÇOK GÜZEL BİR DUYGU”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GAPSHOES FUARI’NDA

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NİN PROJE ÇALIŞMALARI -TÜBİTAK TÜSSİDE UZMANLARI, HASTANENİN ÜNİVERSİTE EĞİTİM - ARAŞTIRMA HASTANESİ STANDARTLARINA ULAŞMASI İÇİN PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLATTI

 • ASİD BAŞKANINDAN YENİ YIL MESAJI -DR. YUSUF ZİYA YILDIRIM: -“TÜM İNSANLARIN SAĞLIKLI VE MUTLU YILLAR GEÇİRMESİNİ DİLİYORUZ”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “PROSTAT HASTALIKLARI VE TEDAVİSİ” ANLATILDI

 • 14 MART TIP BAYRAMI -GAZİANTEP – KİLİS TABİPLER ODASI YÖNETİMİ, ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

 • “SINAV KAYGISI VE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GENİŞLETİYOR -ÜROLOJİ UZMANI OPR. DR. MEHMET NECMETTİN MERCİMEK, HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ -DOÇ. DR. MEHMET FATİH YÜZBAŞIOĞLU, ORGAN NAKİL MERKEZİ SORUMLUSU OLARAK HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • YARIYIL TATİLİ İÇİN UYARILAR -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ UZMAN PSİKOLOG TÜMER: -‘’SÖMESTRDE MUTLAKA BİR TATİL PROGRAMI HAZIRLANMALI”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE BÖBREK NAKLİ -ÇOCUKLUĞUNDAN BERİ BÖBREK RAHATSIZLIĞI ÇEKEN VE 3 YILDIR DİYALİZE GİREN KAHRAMANMARAŞLI 18 YAŞINDAKİ MAHZUN KOZDİBİ, 16 YAŞINDAKİ EVLATLARINI KAYBEDEN BİR AİLENİN ORGAN BAĞIŞI SAYESİNDE SAĞLIĞINA KAVUŞTU

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE BÖBREK NAKLİ -60 YAŞINDAKİ MEHMET VURUCU, BAĞIŞLANAN BÖBREKLE HAYATA YENİDEN BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “MENOPOZ” ANLATILDI

 • İKİ KARDEŞ ORGAN NAKLİYLE HAYAT BULDU

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS -“EKLEM KIKIRDAĞI TEDAVİSİNE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR” ANLATILACAK

 • SINAV ÖNCESİNDE KAYGIYI AZALTMANIN YOLLARI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ PSİKİYATRİ UZMANI DR. ÇEKEM: -‘’PUANA ODAKLI DEĞİL YAPILAN ÇALIŞMANIN KARŞILIĞINI GÖRME BAKIŞ AÇISIYLA YAKLAŞMAK KAYGIYI AZALTIR’’

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU BÜYÜTÜYOR -UZMAN PSİKOLOG GÖKÇE TUĞSUZ DERTLİ, HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GAPSHOES FUARI’NDA

 • DÜNYA KADINLAR GÜNÜ -SANKO ÜNİVERSİTESİ VE ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI

 • BAŞARILI ORTOPEDİ AMELİYATIYLA SAĞLIĞINA KAVUŞTU

 • KIZINA İKİNCİ KEZ HAYAT VERDİ -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLEN BAŞARILI BİR OPERASYONLA, 78 YAŞINDAKİ FELEKNAZ ARI, 3 ÇOCUK SAHİBİ KIZINA BÖBREĞİNİ VERDİ

 • TIP BAYRAMI -ASİD BAŞKANI DR. YILDIRIM, ‘’14 MART TIP BAYRAMI’’NI KUTLADI

 • 14 MART TIP BAYRAMI GÜLLERLE KUTLANDI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GENEL MÜDÜRÜ DR. YILDIRIM: -‘’HEKİMLERİMİZİN TIP BAYRAMI KUTLU OLSUN”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ORGAN NAKLİYLE YÜZÜ GÜLDÜ -BÖBREK HASTASI 34 YAŞINDAKİ HABİBE FISTIK, YAPILAN BAŞARILI NAKİLLE SAĞLIĞINA KAVUŞTU -HASTANE GENEL MÜDÜRÜ DR. YILDIRIM: -‘’BAŞARILI NAKİLLERLE SEVİNCİMİZ VE GURURUMUZ ARTIYOR”

 • HEMŞİRELİK HAFTASI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BAŞHEMŞİRESİ ÖZYILMAZ: -“HEMŞİRELİK, İNSAN SEVGİSİ, ŞEFKAT VE SABIRLA YAPILAN MESLEKTİR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ ORGAN NAKLİYLE HAYATA BAĞLADI -İKİ GENÇ YAKINLARININ BAĞIŞLADIĞI ORGANLARLA SAĞLIKLARINA YENİDEN KAVUŞTU

 • KALP SAĞLIĞI İÇİN SİGARAYI BIRAKIN - ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ KARDİYOLOJİ UZMANI DR. SERÇELİK: -‘’ÜLKEMİZDE KALP DAMAR HASTALIKLARI, ÖLÜM NEDENLERİNİN BAŞINDA GELİYOR”

 • SANKO HOLDİNG, 23 NİSAN ÇOÇUKLARINI AĞIRLIYOR

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDA 4 ORGAN NAKLİ

 • ORGAN NAKLİ HAYAT KURTARIYOR -EŞİNİN BÖBREĞİ İLE SAĞLIĞINA KAVUŞAN HATİCE KORKMAZ: -“EŞİM BÖBREĞİMİ VERİRİM DEDİĞİNDE BENİ ÇOK SEVDİĞİNİ ANLADIM”

 • HEMŞİRELİK HAFTASI -ANADOLU SAĞLIK İŞLETMELERİ DERNEĞİ BAŞKANI DR. YILDIRIM: “HEMŞİRELİK TÜM İNSANLARIN SAYGI DUYMASI GEREKEN ONURLU BİR MESLEKTİR”

 • KIZINA İKİNCİ KEZ CAN VERDİ -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİNDE YAPILAN BAŞARILI OPERASYONLA 57 YAŞINDAKİ ANNE, DİYALİZE GİREN EVLİ KIZINA BÖBREĞİNİ VERDİ

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ ORGAN NAKLİ MERKEZİ UMUT OLMAYA DEVAM EDİYOR