SONBAHARDA CİLT BAKIMI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ CİLT HASTALIKLARI UZMANI DR. YILDIRIM: -“SONBAHAR VE KIŞLA BİRLİKTE CİLTE YOĞUN BİR KURUMA OLUYOR”

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Cilt Hasatlıkları Uzmanı Dr. Fatma Elif Yıldırım, mevsim değişikliklerinin cildi etkilediğini belirterek, “Sonbahar ve kışla birlikte ciltte yoğun bir kuruma oluyor” dedi.

Dr. Yıldırım, yaz aylarının sona ermesiyle birlikte güneşin kazandırdığı canlı bronz tenlerin, yavaş yavaş rengini kaybetmeye, donuk bir hale gelmeye başladığını söyledi.

“Özellikle güneş yani ultraviyole radyasyonu cilt yaşlanmasının en önemli nedenleri arasındadır” diyen Dr. Yıldırım, şöyle devam etti:

“Güneş ışığıyla solaryum; ciltte kuruluk, derin kırışıklık, sarkma, esneklik kaybı, renk değişimleri ve deri yüzeyindeki damarlarda genişlemeye yol açıyor. Özellikle yaşlılarda cilt kuruluğu daha sık gözleniyor. Sonbahar ve kışla birlikte ciltte yoğun bir kuruma oluyor.

Bu kuruma hastayı doktora başvuracak kaşıntı şeklinde rahatsız eder. Düzenli nemlendirilmediği sürece geçmeyen bu kaşıntılar, ciltte kepeklenme hatta kaşınmaya bağlı yaralar tarzında da görülebilir. Hasta cildini nemlendirdiğinde, cilt kuruluğundan kurtulduğunda bu şikâyetleri de düzelmektedir.”

SAÇ DÖKÜLMESİ

Sonbaharda saç dökülmesinin de sık rastlanan bir durum olduğunu dile getiren Dr. Yıldırım, “Yaşam gibi saçların da bir ömrü var. Büyüme, bekleme, dingin dönem ve arkasından da dökülme. Saç dökülmesi diğer aylarda da oluyor ama sonbaharda artıyor” diye konuştu.

Günlük 100 tele kadar olan dökülmenin normal olduğuna dikkati çeken Dr. Yıldırım, “Kış geçtikten sonra saçlar tekrar baharla birlikte canlanmaya başlar. Ancak bu dönemde saçlar çok yoğun olarak döküldüğünde ve 100 teli geçtiğinde hastanın tedaviye ihtiyacı var demektir” dedi.

SİVİLCE UYARISI

Sivilcelerdeki artışın da sonbahar dönemine denk geldiğini anımsatan Dr. Yıldırım, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Buna, mevsimden çok okulların açılmasının getirdiği stres etki ediyor. Okulların açılması ile birlikte yoğun bir şekilde ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri akne problemleri ile geliyor. Bu dönemde stresin azaltılması ile ilgili aileler de uyarılabilir.”

Ayrıca sonbaharda enfeksiyon hastalıkları arttığı için bazı enfeksiyon hastalıklarına bağlı oluşabilecek cilt rahatsızlıklarında artış gözlenebileceğini belirten Dr. Yıldırım,  özellikle sık geçirilen enfeksiyonlardan sonra vücutta madalyon tarzında kızarıklıklarla seyreden gül hastalığı ortaya çıkabileceğine değinerek şu bilgileri verdi: “Gül hastalığı sıklıkla kendiliğinden iyileşme özelliği gösteren bir tablo sergiler. Tekrar eden bir hastalık değildir. Enfeksiyon hastalıklarından sonra boğaz enfeksiyonlarında vücutta kızarıklık, kaşıntı özellikle gövde, sırt ve kollarda görülüyor. Bunlara viral bakteriyel enfeksiyonlardan sonra geliştiği için enfeksiyoz döküntüler diyoruz. Yine vücut direncinin düşmesine bağlı uçuklar, ağız içi yaralarda artış gözlenebilmektedir.”

ÖNERİLER

Cilt sağlığını korumak için, cilde sonbaharda her zamankinden daha fazla özen gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Yıldırım, soğuk ve neme, bir de hava kirliliğinin eklenmesinin ciltte kızarıklıklara, egzemaya, yağ üretiminde artışa ve uzun vadede yağlı bir cilt tipinin ortaya çıkmasına neden olduğunu ifade etti.  

Bu olumsuzluklarla mücadelede, tıbbi desteğin yanında, kozmetikler, evde uygulanabilecek basit çözümler gibi çeşitli seçenekler de bulunduğunu anlatan Dr. Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Örneğin hangi mevsim olursa olsun su içmek çok önemlidir. Su cildin nemini korumak için gereklidir. Cildin mevsim değişiminin getirdiği kuruluğunu önlemek için bol su içmek iyi bir başlangıç olacaktır. Cilt temizliğinin doğru ürünlerle, bilinçli bir şekilde yapılması gerekir. Gereğinden fazla agresif davranıldığında, dış etkenlere karşı korumasız kalan cilt, koruyucu yağ tabakasını yitirir.

Temizliğin çok yüzeysel yapılması halinde ise ciltte irritasyonlara sebep olan çok sayıda bakteri için uygun bir ortam oluşabilir. Eğer cilt çok yağlı ve akneye yatkın değilse sabun tarzı temizleyiciler cildi kurutabileceğinden hassas ciltler için geliştirilmiş krem ve jel tarzı temizleyiciler tercih edilmeli. Haftada bir kez retinoik asit türevleri, kimyasal peeling ürünleri ve mikrodermabrazyon ile soyma işlemi hassas olmayan, kalınlaşmış ciltlerde tercih edilebilir.”

NEMLENDİRİCİLER

Sonbaharda cilt daha kuru olabileceğinden yazın kullanılan nemlendiriciden daha yoğun bir ürün tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Yıldırım, nemlendiricilerle ilgili şu bilgileri verdi

“Cilt gerginleşmeye başladıysa ciddi bir kuruma söz konusudur. Ayrıca cildiniz parlaklığını kaybettiyse seramitli nemlendiriciler cildin parlaklığını geri kazandırmaya yardımcı olmaktadır. Ancak nemlendiricilerin de cilt tipine uygun seçilmesi gerekir. Yağlı ve akneye eğilimli ciltlerde yağsız bir nemlendirici krem tercih edilmelidir.

Cilt yaşlanması, lekeler ve kırışıklıkların en önemli nedeni güneştir. Cildi sadece yazın değil sonbaharda da güneşten korumak gerekir. Yine güneş koruyucu seçiminde akneye eğilimli ciltler için yağlı olmayan ürünleri tercih etmek gerekmektedir. Kızarıklık ve hassasiyet problemi olan ciltler için geliştirilmiş ürünler bulunmaktadır. Güneş koruyucu seçiminde cilt hekiminin önerileri dikkate alınmalıdır.”

Dr. Yıldırım, halk arasında ‘damar çatlaması’ olarak bilinen telenjiektaziler için yapılan özel lazer tedavileri bulunduğunu, bu lekelerin lazerle giderilmesi mümkün olduğunu, son yıllarda geliştirilen lazer tedavilerinin güvenli ve yüz güldüren sonuçlar verdiğini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 10/5/2012

DİĞER HABERLER
 • SONBAHARDA CİLT BAKIMI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ CİLT HASTALIKLARI UZMANI DR. YILDIRIM: -“SONBAHAR VE KIŞLA BİRLİKTE CİLTE YOĞUN BİR KURUMA OLUYOR”

 • TRIKONFEX FUARI AÇILDI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ FUARDA STANT AÇTI

 • AİLE HEKİMLERİNE E – REÇETE UYGULAMASI ANLATILDI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE YENİ BİRİM -YARA BAKIM MERKEZİ HİZMETE SUNULDU

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GAPSHOES FUARI’NDA STANT AÇTI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ATAMA -CİLT HASTALIKLARI UZMANI DR. YILDIRIM HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • RAMAZAN BAYRAMI’NDA BESLENME -BESLENME VE DİYET UZMANI AYALP: -“RAMAZAN BAYRAMI’NDA AZ VE SIK BESLENİLMELİ”

 • OKULLAR AÇILIRKEN -PSİKOLOG PELİN ÖZUFACIK: “İLKOKULA BAŞLAYACAK OLAN ÇOCUK BAZI ENDİŞELERE SAHİPTİR”

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS -OPR. DR. GÜRER: -‘’SAFRA KESESİ VE PANKREAS HASTALIKLARI TOPLUMUN GENELİNİ ETKİLER”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ -FİZİK TEDAVİ VE REHABİLTASYON UZMANI DR. KARAYOL HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • AİLELER KARNE VE TATİL UYARISI -PSİKOLOG PELİN ÖZUFACIK: “BAŞARIDA ANNE-BABA TUTUMUNUN DA ETKEN OLDUĞU UNUTULMAMALI” -“İYİ DEĞERLENDİRİLEN TATİL, SONRAKİ DÖNEM İÇİN DE OLUMLU SONUÇLAR VERECEKTİR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE YANGIN TATBİKATI

 • HALKA AÇIK SAĞLIK KONFERANSI -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “CİLT KANSERİ VE BENLER” ANLATILDI -DR. YILDIRIM: “CİLT KANSERİ EN SIK GÖRÜLEN KANSERLERDEN BİRİDİR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GÜÇLENDİRİYOR -İÇ HASTALIKLARI UZMANI DR. DİLEK SARSU HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ -GENEL CERRAHİ UZMANI OPR. DR. BAŞAR AKSOY HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE ATAMA -KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI OPR. DR. GÖYMEN, HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • 8. ULUSAL SİNİR SİSTEMİ CERRAHİSİ KONGRESİ

 • DİZ KIKIRDAK HASTALIKLARI VE GÜNCEL TEDAVİSİ -PROF. DR. DORAL: “GÜNÜMÜZDE DİZ KIKIRDAK HASTALIKLARINDA PEKÇOK YÖNTEM UYGULANIYOR. ANCAK ASIL MESELE İNSANIN KENDİNE İYİ BAKMASI. DİZLERİNİZE İYİ DAVRANIN”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ 16. GAPSHOES FUARI’NDA STANT AÇTI

 • OKUL VE BESLENME -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI AYALP: -“SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENEN ÇOCUKLAR YAŞITLARINA GÖRE DAHA ZEKİ OLUYORLAR”

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE GLOKOM ANLATILDI -OPR. DR. EVİŞEN: “GLOKOM BELİRTİ VERMEYEN, SİNSİ BİR HASTALIK GRUBUDUR”

 • İLKYARDIM VE TEMEL YAŞAM DESTEĞİ -DR. SÖNMEZ: “İLKYARDIM DOĞRU VE BİLİNÇLİ YAPILDIĞINDA HAYAT KURTARIR”

 • SÖMESTR TATİLİ UYARISI -PSİKOLOG PELİN ÖZUFACIK: -“KARNE NOTU NE OLURSA OLSUN, O GÜN, TATİLİN BAŞLANGIÇ GÜNÜDÜR”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE YENİ BİRİM -SAÇ EKİM MERKEZİ HİZMETE SUNULDU

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “PROSTAT HASTALIKLARI VE TEDAVİSİ” ANLATILDI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ -KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI OPR. DR. ÖZDURAK HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “SİGARA VE AKCİĞER KANSERİ” ANLATILDI -OPR. DR. NACAK “AKCİĞER KANSERİ SİGARAYA BAĞLI EN SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRÜDÜR” -“TÜRKİYE, DÜNYADA SİGARA İÇİMİNİN EN ÇOK ARTTIĞI İKİNCİ ÜLKE”

 • 14 MART TIP BAYRAMI

 • SINAV KAYGISIYLA BAŞETME -PSİKOLOG PELİN ÖZUFACIK: -“SINAV KAYGISI, SINAVDA GÖSTERİLECEK PERFORMANSI ETKİLEYECEK EN ÖNEMLİ SORUNDUR” -“HEDEFİNİZ DAİMA ZİHNİNİZDE OLSUN. GÖZLERİNİZ HEDEFİNİZDE DEĞİLSE, ENGELLERE TAKILMAYA BAŞLARSINIZ”

 • ASİD BİLİŞİM TOPLANTISI DÜZENLEDİ -“HASTANE BiLGi YÖNETiMi SiSTEMLERi VE AVUÇiÇi DAMAR TANIMA” ANLATILDI

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “KRONİK HEPATİT B VE KRONİK HEPATİT C (SARILIK)” ANLATILDI -DR. HARMAN “400 MİLYON KİŞİDE KRONİK HEPATİT B VAR”

 • SGK’DAN EĞİTİM TOPLANTISI -SAĞLIK HİZMET SUNUCULARINA YÖNELİK EĞİTİM DÜZENLENDİ

 • HALKA AÇIK KONFERANS - ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “MEME VE YUMURTALIK KANSERLERİ” ANLATILDI

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “KALIN BAĞIRSAK VE REKTUM KANSERİ” ANLATILDI

 • SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI KUTLANIYOR

 • HEMŞİRELİK HAFTASI KUTLANIYOR

 • SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI KUTLAMALARI DEVAM EDİYOR

 • SANKO’YA PRİM PLAKETİ -GAZİANTEP SGK İL MÜDÜRLÜĞÜ, SANKO ŞİRKETLERİNE “EN ÇOK VE EKSİKSİZ PRİM ÖDEDİĞİ İÇİN” PLAKET VERDİ

 • “13. ULUSAL EL CERRAHİSİ VE ÜST EKSTREMİTE CERRAHİSİ KONGRESİ’

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ -DİYETİSYEN AYŞE CEREN AKMURAT GÖREVE BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE BAŞARILI OPERASYON