RAMAZAN AYINDA SAĞLIK -SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ İÇ HASTALIKLARI UZMANI DOÇ. DR. MEHMET BAŞTEMİR:

-‘’RAMAZAN AYINDA YEMEKLER YAVAŞ YENİLMELİ,

İYİ ÇİĞNENMELİ, BOL SU İÇİLMELİ, POSALI BESİNLER

TERCİH EDİLMELİ’’

-‘’ORUÇ TUTMAK SAĞLIKLI İNSANLAR İÇİN ÇOK YARARLI’’

-‘’İFTAR VE SAHURDAN SONRA FAZLA VE SIK ARALIKLARLA

İÇİLEN SİGARA, KANDAKİ OKSİJEN ORANINI DÜŞÜRÜR’’

Gaziantep Sani Konukoğlu Hastanesi İç Hastalıkları (Endokrinoloji ve Metabolizma) Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Baştemir, Ramazan ayında yemeklerin yavaş yenilmesi, iyi çiğnenmesi, bol su içilmesi ve posalı besinlerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Doç. Dr. Baştemir, oruç tutmanın sağlıklı insanlar için çok yarar sağlarken, sağlık sorunu bulunan kişilerin dikkatli olması gerektiğini belirterek, ‘’Ramazan ayında yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Oruç tutarken ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınılması, yemeğin iftarda yavaş ve az miktarda yenilip birkaç saat sonra öğün takviyesi yapılması gereklidir’’ dedi.

‘’Ramazanda orucun ardından iftar sofrasında kontrolsüz ve aşırı miktarda beslenme, organizmanın anormalleşmesine neden olur’’ diyen Doç. Dr. Baştemir, şişman insanların orucu kilo verme fırsatı olarak algılamalarının yanlış bir yaklaşım olacağını, eğer dikkat edilmezse orucun kilo aldıracağını bildirdi.

SIVI BESİNLER TERCİH EDİLMELİ

Ramazan ayı süresince kızarmış, aşırı baharatlı, ağır ve yağlı gıdalardan uzak durulmasında yarar olduğunu anlatan Doç. Dr. Baştemir, şöyle devam etti:

‘’Orucun sıvı gıdayla açılmasında yarar vardır. Sıvı gıda olarak çorba, hoşaf ve komposto seçilebilir. Özellikle çorba, hazım sistemini düzene sokması açısından idealdir. Bununla birlikte hafif bir öğün olarak reçel, peynir ve 1 - 2 dilim ekmekten oluşan menü tercih edilebilir.

Orucu hafif öğünle açtıktan sonra sofradan kalkarak hareket edilmeli. İftardan yaklaşık 2 saat sonra da etli sebze yemeği veya kuru baklagiller yenebilir. Meyve veya tatlı ise yemekten bir kaç sonra tüketilmelidir. Sahura mutlaka kalkılmalı ve kahvaltılıklar tercih edilmelidir. Yemeğin ardından hemen yatılmamalıdır. Sahurda aşırı yemek de çabuk kilo alımına neden olur.’’

SAĞLIKLI KİŞİLER ORUÇ TUTABİLİR

Koroner kalp hastalığı tedavi edilmemiş kişiler için orucun riskli olabileceğini kaydeden Doç. Dr. Baştemir, ‘’Bu kişilerin, özellikle bol yağlı, kalorili ve hızlı yenen iftar yemeklerinden sonra kalp krizi geçirmeleri riski yüksektir’’ diye konuştu.

Myokard İnfarktüsü geçiren, yüksek tansiyonu ve kalp yetersizliği olan hastalarda, hastalık ilaçlarla kontrol altına alınmış bile olsa oruç tutulmasının riskli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Baştemir, şu uyarılarda bulundu:

‘’Kalp yetersizliği olan kişiler genellikle kalp yetersizliği sonucu vücutta artan tuz ve suyu azaltmak için idrar söktürücü ilaçlar kullanırlar. Bu ilaçların etkisi nedeniyle oruç zamanı aşırı tuz ve su kayıpları olur, bu da bayılmalara hatta şoklara neden olabilir. İftarda ise vücutta aşırı su ve tuz yüklenmesi ve zaten pompalama gücü sınırda olan kalbi aşırı çalışmaya zorlar. Bir de hızlı ve bol yemek sonrası sindirim sisteminin kan dolaşımı artar. Bu kalbe ilave yük getirir ve aşırı yük kalp yetersizliğine yol açar.

Ramazan ayında diyabetlilerin oruç tutması risklidir. Özellikle insülin kullanan, hamile olan, sık kan şekeri düşüklüğü bulunan ve 65 yaşın üzerindeki şeker hastalarının oruç tutmaları çok risklidir. Ramazan öncesi şeker hastalarının tam bir muayeneden geçmesi gereklidir. Kan şekerleri kontrol altında olan ve insülin kullanmayan tip 2 şeker hastaları oruç tutmak isterlerse mutlaka doktorlarına başvurmalıdırlar.

Ramazanda kandaki şeker düzeyi ilk günlerde düşebilir ancak, ikinci haftadan sonra kan şekerinde yükselmeler olabilir. İftarda tüketilen yiyeceklerin hem kalorisi çoktur, hem de miktarı fazla çeşitten dolayı artmıştır. Bu durum kilo artışına neden olur. İftarda fazla yemek, pankreasın yükünü arttırır. Pankreas yorulur ve kan şekeri artar. Bu sorunlar nedeniyle şeker hastaları, Ramazan öncesi mutlaka kan şekerlerini ölçtürüp sağlık kontrollerini yaptırmalıdırlar.’’

BÖBREK HASTALARININ DURUMU

Böbrek hastalarının kesinlikle oruç tutmaması gerektiğine dikkati çeken Doç. Dr. Baştemir, ‘’Böbrek yetersizliği olanların oruç tutmaları halinde rahatsızlık ilerleyebilir. Ramazan ayında böbrek hastaları, iftar ile sahur arasındaki dönemde de su açıklarını kapatamama sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle hastalığının farkında olmayan birçok kişide Ramazan sonrası böbrek yetersizliği gelişebilir’’ dedi.

Ramazan boyunca yüksek tansiyonu olanların da beslenme alışkanlıklarını bozduklarının gözlendiğini ifade eden Doç. Dr. Baştemir, bu hastalarda özellikle iftarda tek ve büyük öğün yediklerinde tansiyonlarının kontrol edilemez hale gelebileceğini kaydetti.

Ramazan ayında, hastanelerin acil servislerine yüksek tansiyon ve kalbe aşırı yüklenme nedeniyle başvuran hasta sayısında artış gözlendiğini anlatan Doç. Dr. Baştemir, ‘’Hipertansiyonu olan hastalar, oruçlarını açtıklarında özellikle tuzsuz perhizlerine sadık kalmalıdır. İftardan sonra beslenmelerini iki küçük öğüne yaymalarında yarar var’’ diye konuştu.

REFLÜYE DİKKAT

Açlık ve aşırı yemeden kaynaklanan en önemli hastalıklardan birinin de, mide asidinin yemek borusuna geri kaçtığı ''reflü'' hastalığı olduğunu anımsatan Doç. Dr. Baştemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Bu nedenle yemek borusunun altında yaralar meydana gelebilir. Bunun sonucunda ise göğüs kemiğinin arkasında yanma, ağza acı su gelmesi, bulantı ve kusma gibi bulgular ortaya çıkabilir. Reflü hastalarına ilaç tedavisiyle birlikte sık ve az yemelerini öneriyoruz. Ramazan ayında, sahurdan sonra hemen yatılması reflüye bağlı yakınmaları artırabilir. Reflü hastası oruç tutmak istiyorsa sahuru kesinlikle atlamamalı, sahurda da hemen yemek yiyerek yatmamalı, yatma saatinden en az bir saat önce yemeğini bitirmiş olmalıdır. Ayrıca iftardan sahura kadar geçen süre içerisinde aşırı çay, kahve tüketiminden, hamur işi ve ağır tatlı gıdalardan kaçınılmalıdır.

Mide veya onikiparmak bağırsağı ülseri olan hastalar için de oruç risk oluşturabilir. Uzun süre aç kalınmasından dolayı midede aşırı derecede asit birikebilir ve bu nedenle aktif ülser hastaları için oruç tutmak çok uygun değildir. Spastik kolon hastalarının da bol miktarda sıvı almaları ve sebze - meyve ağırlıklı beslenmelerinde yarar vardır. Sıraladığımız rahatsızlıkları olup da oruç tutmak isteyenlerin mutlaka doktorlarına başvurmaları ve ilaçlarını sahur ile iftara yayarak almaları gerekir.’’

Kabızlık sorunu bulunanların iftarda ve sahurda kepekli yiyecekler yemelerinde, bol sıvı almalarında, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmelerinde yarar olduğunu belirten Doç. Dr. Baştemir, iftar ve sahurdan sonra fazla ve sık aralıklarla içilen sigaranın, kandaki oksijen oranını düşürdüğünü de sözlerine ekledi

Güncelleme Tarihi: 8/18/2009

DİĞER HABERLER
 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ'NDE “DOMUZ GRİBİ” ANLATILACAK…

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE İLERİ LAPAROSKOPİK CERRAHİDE BİR YENİLİK DAHA

 • KURBAN BAYRAMINDA BESLENME -BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: -‘’KRONİK HASTALIĞI OLANLAR, AŞIRI ET TÜKETİMİNDEN ÖZELLİKLE KAÇINMALI’’

 • KAZAKİSTAN’DAN ŞİFA ARAMAK İÇİN GAZİANTEP’E GELDİ -KAZAKİSTANLI ORLİCHENCO: ‘’ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BEKLENTİLERİMİN ÜSTÜNDE ÇIKTI’’

 • ANNE-BABALARA KARNE UYARISI -SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ PSİKİYATRİ UZM. DR. ÇEKEM: -“ÇOCUĞUNUZUN KARNESİ KÖTÜ DE OLSA ONUN ARKASINDA OLACAĞINIZI HİSSETTİRİN”

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “HEPATİTLER” KONULU KONFERANS VERİLDİ

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ'NDE “SINAV KAYGISI” ANLATILACAK

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE, “UYKU APNE SENDROMU VE HORLAMA” ANLATILACAK…

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “HEPATİTLER” KONULU KONFERANS VERİLECEK

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ'NDE “VARİS VE TEDAVİSİ” ANLATILACAK

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ… -KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI OPR. DR. Ş. ESRA ÖZKAPLAN GÖREVE BAŞLADI

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE, ELLERDE AŞIRI TERLEME VE ÜŞÜME ANLATILACAK

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “ÇOCUKLARDA FITIK” KONUSU ANLATILDI -OPR. DR. UÇANER: “DOĞAN HER 100 ÇOCUKTAN 2 – 3’ÜNDE KASIK FITIĞI GÖRÜLMEKTEDİR”

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ'NDE “DOMUZ GRİBİ” ANLATILDI… - DOÇ. DR. ATEŞ: “DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMADA KİŞİSEL HİJYEN, MASKE KULLANIMI VE RİSK GRUBUNDAKİ KİŞİLERİN AŞI YAPTIRMALARI ÖNEM TAŞIYOR”

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE, DEPRESYON ANLATILACAK

 • POLİS ADAYLARINA DOMUZ GRİBİ KONFERANSI -DOÇ. DR. ATEŞ, GAZİANTEP POLİS MYO ÖĞRENCİLERİNE, DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMA YÖNTEMLERİNİ ANLATTI

 • DR. YUSUF ZİYA YILDIRIM SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE -DR. YILDIRIM, GENEL MÜDÜR YARDIMCISI VE MEDİKAL DİREKTÖR OLARAK GÖREVE BAŞLADI

 • 14 MART TIP BAYRAMI -ANADOLU SAĞLIK İŞLETMELERİ DERNEĞİ BAŞKANI GÜRKAN TURAL: -‘’SAĞLIK SEKTÖRÜNDE ÇALIŞMAK, HERKESİN ÜSTLENEMEYECEĞİ KADAR AĞIR BİR YÜKTÜR’’

 • HASTANE YÖNETİCİLERİ VE ÇALIŞANLARINA EĞİTİM -“MEDULA 3 VE ANLAŞMALI KURUMLAR EĞİTİMİ” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “ALZHEİMER HASTALIĞI” ANLATILDI… -DR. ÇAKMAK: “ALZHEİMER HASTALIĞI DAHA ÇOK YAŞLILARIN HASTALIĞI OLARAK DÜŞÜNÜLMEMELİ”

 • SANKO ŞİRKETLERİ IRAK FUARI'NDA

 • SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI KUTLANIYOR -SOSYAL GÜVENLİK KURUMU (SGK) İL MÜDÜRÜ AHMET YETİM ANADOLU SAĞLIK İŞLETMELERİ DERNEĞİ’Nİ ZİYARET ETTİ

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ'NDE “ŞİZOFRENİ” ANLATILACAK

 • RAMAZAN AYINDA BESLENME -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: -‘’SAĞLIKLI, YETERLİ VE DENGELİ BESLENMEYE ÖZEN GÖSTERİLMELİ’’ -‘’SAHUR ÖĞÜNÜ KESİNLİKLE ATLANMAMALI’’

 • KARNE KORKU ARACI OLMASIN -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ PSİKİYATRİ UZMANI DR. BÜLENT ÇEKEM:

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -“UYKU APNE SENDROMU VE HORLAMA” KONUSU ANLATILDI

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “ŞİZOFRENİ” KONULU KONFERANS VERİLDİ

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “ŞEKER HASTALIĞI VE GÖZ” KONULU KONFERANS VERİLDİ... -OPR. DR. ÖZTÜRKMEN “ŞEKER HASTALARI DÜZENLİ ARALIKLARLA GÖZ DOKTORUNA DA MUAYENE OLMALIDIR”

 • BESLENMENİN SINAV BAŞARISINA ETKİSİ -SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI GÜLEN ALPAYDIN:

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “ALZHEİMER HASTALIĞI” KONULU HALKA AÇIK KONFERANS VERİLECEK…

 • RAMAZAN AYINDA SAĞLIK -SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ İÇ HASTALIKLARI UZMANI DOÇ. DR. MEHMET BAŞTEMİR:

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “DİYABET” KONULU KONFERANS VERİLDİ -DOÇ. DR. BAŞTEMİR: “DİYABET 40’LI YAŞLARDAN ÇOCUKLUK ÇAĞLARINA KADAR İNEN BİR HASTALIKTIR”

 • SAĞLIKTA KALİTE… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ, KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİNİ TS - EN ISO 9001:2008 VERSİYONUNA GÖRE YENİLEDİ

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS -OPR. DR. PALAZ: “MENOPOZ HASTALIK DEĞİL, DOĞAL BİR SÜREÇTİR”

 • RAMAZAN BAYRAMI BESLENMESİ -BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: -‘’BAYRAMDA İKRAM EDİLEN HER BESİNİ ÖLÇÜSÜZCE TÜKETMEK, SAĞLIKLI BİREYLER İÇİN DAHİ RİSKTİR’’

 • YANGINDAN KORUNMA EĞİTİMİ… -İTFAİYE EĞİTİM AMİRİ MUSTAFA KOLDAR: -“YANGINDA İLK 3 DAKİKANIN ÖNEMİ BÜYÜK”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GENİŞLETİYOR… -OPR. DR. SEVER VE DR. İKİDAĞ HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GENİŞLETİYOR -PROF. DR. BEHYAN VE OPR. DR. BOSTANCI GÖREVE BAŞLADI

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “KOLESTEROL” KONUSU ANLATILACAK

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “ŞEKER HASTALIĞI VE GÖZ” KONUSU ANLATILACAK -OPR. DR. ÖZTÜRKMEN: “ŞEKER HASTALIĞI GÖZDE BİRÇOK SORUNA NEDEN OLMAKTADIR.”

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “ÇOCUKLARDA FITIK” KONUSU ANLATILACAK -OPR. DR. UÇANER “ÇOCUK CERRAHİSİNİ EN ÇOK MEŞGUL EDEN HASTALIK KASIK FITIĞIDIR”

 • YILBAŞI AKŞAMI BESLENMESİ -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN “NE KADAR YENİLDİĞİ KADAR, NELERİN YENİLDİĞİ DE ÇOK ÖNEMLİDİR’’

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS -DR. ÇEKEM: “DEPRESYON TIBBÎ BİR DURUMDUR”

 • DOÇ. DR. YILDIRIM, ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “DİYABET” KONULU KONFERANS VERİLECEK - DOÇ. DR. BAŞTEMİR: “DİYABET, DÜNYANIN 21’İNCİ YÜZYILDA KARŞI KARŞIYA OLDUĞU ÖNEMLİ HALK SAĞLIĞI SORUNLARINDAN BİRİDİR”

 • UYKU APNE SENDROMU -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANI DR. DEMET ÇETİN: -‘’TEDAVİ EDİLMEYEN UYKU APNE SENDROMU SAĞLIĞI TEHDİT EDER, YAŞAM KALİTESİNİ DÜŞÜRÜR’’