KARNE KORKU ARACI OLMASIN -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ PSİKİYATRİ UZMANI DR. BÜLENT ÇEKEM:

-‘’ÇOÇUĞUNUZUN KARNESİ KÖTÜ DE OLSA,

ONA ARKASINDA OLACAĞINIZI HİSSETTİRİN’’

-‘’KARNENİN AYNI ZAMANDA, AİLENİN BİR YILDA

ANA-BABALIĞINI DA GÖSTERDİĞİ BİLİNMELİ’’

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Bülent Çekem, anne-babaların başarıyı karneye endekslemelerine bağlı olarak

yükselen beklentilerinin, karne dönemlerinde istenmeyen ve telafisi mümkün olmayan üzücü gelişmelere yol açtığını söyledi.

Dr. Çekem, anne-babalara, ‘’çocuğunuzun karnesi kötü de olsa, ona arkasında olacağınızı hissettirin’’ çağrısında bulundu.

‘’Okullar kapanıyor. Öğrenciler bir senenin meyvesi olarak gördükleri karnelerini alacaklar’’ diyen Dr. Çekem, şöyle devam etti:

‘’Karne günü bazı öğrenciler için mutluluk kaynağı olurken, bazı öğrenciler için korku kaynağı olabiliyor. Bu önemli gün, intihar, evden kaçma ve benzeri istenmeyen bazı durumlara da meydan verebiliyor. Karne korkusunu, öğrencinin karneyi aldıktan sonra nelerin olacağı konusundaki zihinsel tasarlaması olarak tanımlayabiliriz.

Yani olan değil, ancak öğrencinin olacağını düşündüğü durumlar öğrencinin zihninde problemlerin oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle sert ve baskıcı ailelerin çocukları, zayıf karne korkusunu diğer ailelerin çocuklarına göre daha fazla yaşıyorlar.

Evden kaçma, intihar gibi davranışlar, bu ailelerin çocuklarında daha fazla görülüyor. Çünkü bu ailelerin çocukları zayıf karne ile eve gittiklerinde fiziksel bir cezaya maruz kalacaklarını zihinsel olarak tasarlamaktadırlar.’’

KARNE NEYİN GÖSTERGESİDİR

Aslında karnenin, çocuğun başarısından ziyade derslerinde bazı eksikliklerinin olduğunu göstermek için öğrenciye ve veliye verilen bir uyarı belgesi olduğuna dikkati çeken Dr. Çekem, şu değerlendirmeyi yaptı:

‘’Karne çoğu zaman çocuğun belli bilgileri ne kadar iyi ezberlediğini gösterir. Ne çocuğun zekasını, ne kişisel niteliklerini ne de yeteneklerini ölçmektedir. Çocuğun kapasitesini tümüyle gösteren bir araç değildir. Çocuğun ilgi, yetenek, zeka ve hayat okulundaki başarısının bir göstergesi değildir. Ünlü fizikçi Einstein'ı zeka seviyesi düşük diye okuldan kovmamışlar mıydı?

Karne öğrenciye verildiği gibi aynı zamanda aileye de verilmektedir. Ailenin bir senelik ana-babalığının nasıl olduğunu da göstermektedir bu belge.

Aileler, çocuklarına haçlık vererek; kitap, kalem, defter alarak okul hayatları süresince onların üzerindeki sorumluluktan kurtulduklarını düşünmektedirler. Bu doğru bir düşünce midir?’’

ZAYIF KARNE, ZAYIF ANA-BABALIĞI DA GÖSTERİR

Ailelerin en büyük sorumluluğunun hayatı, insanları ve sorumluluk almayı seven, başarının peşinde koşan, kendini gerçekleştirme basamaklarını hızla çıkan bir çocuk yetiştirmek olduğunu vurgulayan Dr. Çekem, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Bu da onun cebine sadece harçlık koymakla değil, ona, onu sevdiğini hem sözle hem de davranışla göstermekle, ona güvenmekle, onunla sağlıklı iletişim kurmakla, onun kapasitesini kabul edip onu zorlamamakla olur. Çocuğunu, kendisi olduğu için sevmekle, onun ‘o’ olduğunu kabul etmekle gerçekleşir. O, sizlerin zihninizde oluşturduğunuz kişi değildir. O bir bireydir, o kendisidir. Aileler şunu asla unutmamalı: Zayıf karne, zayıf ana babalığın da göstergesidir.’’

NE YAPILMALI

Dr. Çekem, ailelerin çocuklarının karne korkusunu yenmelerini sağlamak ve istenmeyen bazı davranışların oluşmasını önlemek için, şimdiki başarısızlığın ileriki yıllarda başarıya dönüşebilmesi adına, en önemlisi de ‘ana-baba karnesindeki zayıf notlar’dan kurtulabilmek yolunda, çocuklarına karne zamanı şu şekilde yaklaşmalarını öerdi:

* Çocuğunuzun karnesiyle ilgili duygularınızı, çocuğunuzun kişiliğini incitmeden net bir şekilde anlatın. Başarılı olabilmesi için, onun arkasında olduğunuzu kendisine hissettirin.

* Çocuğunuzu kesinlikle suçlayıp yargılamayın.

* Ona "tembel tavuk, geri zekâlı…" gibi isim ve lakaplar takmayın.

* ‘’Seni kaportacıya işçi olarak göndereceğim, okuldan alacağım" gibi tehditler savurmayın.

* Onu eleştirip, emirler yağdırmayın kendisine.

* Çocuğunuzu arkadaşlarıyla, kardeşleriyle, komşularınızla kıyaslamayın. Unutmayın, o herkesten farklı olan ve sadece kendine benzeyen bir bireydir.

* Çocuğunuzu kesinlikle aşağılamayın. Hele arkadaşlarının yanında buna sakın kalkışmayın. Onun kendine olan güven duygusunu zedelemiş olursunuz.

* Çocuğunuza sürekli olarak cezalandırma, bağırma gibi davranışlarla yaklaşmayın.
* Çocuğun kendi karnesiyle ilgili olarak anlattıklarını dinleyin. Onun düşüncelerine önem verin.

* Her ana-babanın çocuklarıyla ilgili bazı beklentileri vardır. Bunları onunla konuşun.
* Çocuğunuzun karnesinde zayıflar olabilir. Ona açık bir kapı bırakın, kendini affettirebilmesi için bir yol gösterin.

* Çocuğunuzun ders başarısızlığının giderilebilmesi için, beraber çözüm yolları arayın.
* Çocuğunuzun zayıfı var diye ona yaz tatilini zehir etmeyin, dinlenmesine fırsat verin. Ancak eksikliklerini gidermek için onunla beraber uygun bir plan yapın ve bunu uygulayın.
* Çocuğunuza, karnesi iyi de olsa kötü de olsa sizin onu seveceğinizi ve onun arkasında olacağınızı hissettirin.

BİRBİRİNİZİ SUÇLAMAYIN

Dr. Çekem, çocuğun karnesi değerlendirilirken sıklıkla yapılan hatalardan birinin de anne – babaların çocukların durumu ve durumun nedenlerini değerlendirmek yerine, birbirlerini suçlamaları olduğunu bildirdi.

Babalar anneleri evdeki öğretmen, anneler de babaları okul müdürü gibi görebildiklerini kaydeden Dr. Çekem, sözlerini şöyle tamamladı:

‘’Baba anneye çocuğa dersi öğretmediği, anne de babayı çocuğu yeterince kontrol edemediği için suçlayabilmekte. Anne babaların bu işe kendi çocuklarından başlayıp, daha geniş bir çerçeveden bakmaları ve kendileri hakkındaki farkındalıklarını artırmaları gerekmektedir. Acaba karne kaygısı altında yatan şey kendi güvensizlikleri mi, kendi mükemmeliyetçilikleri mi yoksa kendi hırsları mıdır?

Çocuğu olduğu gibi kabul edip, ona karşılaştığı bu zorluk karşısında destek olmaktan ziyade, ona ceza vermeye iten şey mutlaka kendileriyle ilgili bir sorunu akla getiriyor. Bu sorunun ne olduğunu anlamaktaki sorumluluk kendilerine aittir. Ama bunu anlamakta kendilerine yardımcı olması için bir uzmanla görüşmeleri kesinlikle doğru olacaktır.   

Çocuktan başarı beklerken, onun kapasitesini de bilmek gerekir. Yersiz kıyaslamalar, olumsuz sonuçlar doğurabilir. Her karne döneminde başarısızlık sorunu nedeniyle psikiyatriste başvuran öğrenci sayısı artmaktadır. Bu çocukların başarısızlık nedenleri araştırıldığında, ailedeki iletişim bozuklukları, ana-babanın çocuğun kapasitesinin üstünde beklentilere sahip olması ve psikiyatrik rahatsızlıklar ön plana çıkıyor.’’

 

Güncelleme Tarihi: 6/11/2009

DİĞER HABERLER
 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ'NDE “DOMUZ GRİBİ” ANLATILACAK…

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE İLERİ LAPAROSKOPİK CERRAHİDE BİR YENİLİK DAHA

 • KURBAN BAYRAMINDA BESLENME -BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: -‘’KRONİK HASTALIĞI OLANLAR, AŞIRI ET TÜKETİMİNDEN ÖZELLİKLE KAÇINMALI’’

 • KAZAKİSTAN’DAN ŞİFA ARAMAK İÇİN GAZİANTEP’E GELDİ -KAZAKİSTANLI ORLİCHENCO: ‘’ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BEKLENTİLERİMİN ÜSTÜNDE ÇIKTI’’

 • ANNE-BABALARA KARNE UYARISI -SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ PSİKİYATRİ UZM. DR. ÇEKEM: -“ÇOCUĞUNUZUN KARNESİ KÖTÜ DE OLSA ONUN ARKASINDA OLACAĞINIZI HİSSETTİRİN”

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “HEPATİTLER” KONULU KONFERANS VERİLDİ

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ'NDE “SINAV KAYGISI” ANLATILACAK

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE, “UYKU APNE SENDROMU VE HORLAMA” ANLATILACAK…

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “HEPATİTLER” KONULU KONFERANS VERİLECEK

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ'NDE “VARİS VE TEDAVİSİ” ANLATILACAK

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ… -KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI OPR. DR. Ş. ESRA ÖZKAPLAN GÖREVE BAŞLADI

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE, ELLERDE AŞIRI TERLEME VE ÜŞÜME ANLATILACAK

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “ÇOCUKLARDA FITIK” KONUSU ANLATILDI -OPR. DR. UÇANER: “DOĞAN HER 100 ÇOCUKTAN 2 – 3’ÜNDE KASIK FITIĞI GÖRÜLMEKTEDİR”

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ'NDE “DOMUZ GRİBİ” ANLATILDI… - DOÇ. DR. ATEŞ: “DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMADA KİŞİSEL HİJYEN, MASKE KULLANIMI VE RİSK GRUBUNDAKİ KİŞİLERİN AŞI YAPTIRMALARI ÖNEM TAŞIYOR”

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE, DEPRESYON ANLATILACAK

 • POLİS ADAYLARINA DOMUZ GRİBİ KONFERANSI -DOÇ. DR. ATEŞ, GAZİANTEP POLİS MYO ÖĞRENCİLERİNE, DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMA YÖNTEMLERİNİ ANLATTI

 • DR. YUSUF ZİYA YILDIRIM SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE -DR. YILDIRIM, GENEL MÜDÜR YARDIMCISI VE MEDİKAL DİREKTÖR OLARAK GÖREVE BAŞLADI

 • 14 MART TIP BAYRAMI -ANADOLU SAĞLIK İŞLETMELERİ DERNEĞİ BAŞKANI GÜRKAN TURAL: -‘’SAĞLIK SEKTÖRÜNDE ÇALIŞMAK, HERKESİN ÜSTLENEMEYECEĞİ KADAR AĞIR BİR YÜKTÜR’’

 • HASTANE YÖNETİCİLERİ VE ÇALIŞANLARINA EĞİTİM -“MEDULA 3 VE ANLAŞMALI KURUMLAR EĞİTİMİ” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “ALZHEİMER HASTALIĞI” ANLATILDI… -DR. ÇAKMAK: “ALZHEİMER HASTALIĞI DAHA ÇOK YAŞLILARIN HASTALIĞI OLARAK DÜŞÜNÜLMEMELİ”

 • SANKO ŞİRKETLERİ IRAK FUARI'NDA

 • SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI KUTLANIYOR -SOSYAL GÜVENLİK KURUMU (SGK) İL MÜDÜRÜ AHMET YETİM ANADOLU SAĞLIK İŞLETMELERİ DERNEĞİ’Nİ ZİYARET ETTİ

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ'NDE “ŞİZOFRENİ” ANLATILACAK

 • RAMAZAN AYINDA BESLENME -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: -‘’SAĞLIKLI, YETERLİ VE DENGELİ BESLENMEYE ÖZEN GÖSTERİLMELİ’’ -‘’SAHUR ÖĞÜNÜ KESİNLİKLE ATLANMAMALI’’

 • KARNE KORKU ARACI OLMASIN -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ PSİKİYATRİ UZMANI DR. BÜLENT ÇEKEM:

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -“UYKU APNE SENDROMU VE HORLAMA” KONUSU ANLATILDI

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “ŞİZOFRENİ” KONULU KONFERANS VERİLDİ

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “ŞEKER HASTALIĞI VE GÖZ” KONULU KONFERANS VERİLDİ... -OPR. DR. ÖZTÜRKMEN “ŞEKER HASTALARI DÜZENLİ ARALIKLARLA GÖZ DOKTORUNA DA MUAYENE OLMALIDIR”

 • BESLENMENİN SINAV BAŞARISINA ETKİSİ -SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI GÜLEN ALPAYDIN:

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “ALZHEİMER HASTALIĞI” KONULU HALKA AÇIK KONFERANS VERİLECEK…

 • RAMAZAN AYINDA SAĞLIK -SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ İÇ HASTALIKLARI UZMANI DOÇ. DR. MEHMET BAŞTEMİR:

 • HALKA AÇIK KONFERANS… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “DİYABET” KONULU KONFERANS VERİLDİ -DOÇ. DR. BAŞTEMİR: “DİYABET 40’LI YAŞLARDAN ÇOCUKLUK ÇAĞLARINA KADAR İNEN BİR HASTALIKTIR”

 • SAĞLIKTA KALİTE… -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ, KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİNİ TS - EN ISO 9001:2008 VERSİYONUNA GÖRE YENİLEDİ

 • SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS -OPR. DR. PALAZ: “MENOPOZ HASTALIK DEĞİL, DOĞAL BİR SÜREÇTİR”

 • RAMAZAN BAYRAMI BESLENMESİ -BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN: -‘’BAYRAMDA İKRAM EDİLEN HER BESİNİ ÖLÇÜSÜZCE TÜKETMEK, SAĞLIKLI BİREYLER İÇİN DAHİ RİSKTİR’’

 • YANGINDAN KORUNMA EĞİTİMİ… -İTFAİYE EĞİTİM AMİRİ MUSTAFA KOLDAR: -“YANGINDA İLK 3 DAKİKANIN ÖNEMİ BÜYÜK”

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GENİŞLETİYOR… -OPR. DR. SEVER VE DR. İKİDAĞ HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ HEKİM KADROSUNU GENİŞLETİYOR -PROF. DR. BEHYAN VE OPR. DR. BOSTANCI GÖREVE BAŞLADI

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “KOLESTEROL” KONUSU ANLATILACAK

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “ŞEKER HASTALIĞI VE GÖZ” KONUSU ANLATILACAK -OPR. DR. ÖZTÜRKMEN: “ŞEKER HASTALIĞI GÖZDE BİRÇOK SORUNA NEDEN OLMAKTADIR.”

 • HALKA AÇIK KONFERANS -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “ÇOCUKLARDA FITIK” KONUSU ANLATILACAK -OPR. DR. UÇANER “ÇOCUK CERRAHİSİNİ EN ÇOK MEŞGUL EDEN HASTALIK KASIK FITIĞIDIR”

 • YILBAŞI AKŞAMI BESLENMESİ -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI ALPAYDIN “NE KADAR YENİLDİĞİ KADAR, NELERİN YENİLDİĞİ DE ÇOK ÖNEMLİDİR’’

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS -DR. ÇEKEM: “DEPRESYON TIBBÎ BİR DURUMDUR”

 • DOÇ. DR. YILDIRIM, ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE

 • ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “DİYABET” KONULU KONFERANS VERİLECEK - DOÇ. DR. BAŞTEMİR: “DİYABET, DÜNYANIN 21’İNCİ YÜZYILDA KARŞI KARŞIYA OLDUĞU ÖNEMLİ HALK SAĞLIĞI SORUNLARINDAN BİRİDİR”

 • UYKU APNE SENDROMU -ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANI DR. DEMET ÇETİN: -‘’TEDAVİ EDİLMEYEN UYKU APNE SENDROMU SAĞLIĞI TEHDİT EDER, YAŞAM KALİTESİNİ DÜŞÜRÜR’’