SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GAZİANTEP’TE İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

(YEREL: 61saat - nethaber.com - ulusalgundem - habermarmara - yazargazetesi.com - haberumut.com - t4haber.com - turkiyegercekleri.com - gazeterize - malatyasurmanset.com - sondakika-24.com - gazetekonya - haberkriz.com - istiklalgazetesi.net - gazeteekspres.com - nehabergazetesi.com - medyagazete - hatayinternettv.com - gazianteppostasi.com - haberler.com - vimeohaber.com - haberler.com - narkozhaber.com - or6.net - turkulus.com - hastane.com - sagliklimanset.com - ereglininsesi.net - cinarinsesi.com - sozhaber.com - saglikdunyasidergisi.com - haberflash.com - marassonhaber.com - habermerkezi46 - telgraf - maraspusula - havadismaras - gazianteppostasi.com - dogurehberi.com - marasozgurhaber.com - haber7.com -02nethaber.com - haberflash.com - magazillaa.com - haber-e.com - metropolhaber.net - haberyum.com - ogretmenler.net - sgkrehberi.com - binsoz.com - haber-turkiye.com - baskenttekarar.com - gazianteppusula - maraskimlik - ehabers.com - haberhanesi.com - guncelgazete - 46press.com - gaziantepdogus - Adıyaman Yeni Yol - Bugün (Kahramanmaraş) - Gaziantep Güneş Gazetesi - Gaziantep Referans - Gaziantep te Zafer Gazetesi - Gaziantep Time - Güne Bakış - Kahramanmaraş Manşet - Çınarın Sesi - İmaret - .haberolduk.com - kamu3.com - ogretmenler.net - tokatkulis.com - Kanal 5 (Ankara) - Kimlik - marasbugun.com - balkangunlugu.com 

(ULUSAL: Sabah Gazetesi - Habertürk

(AJANS: mygaziantep.com - memohaber.com - İHA - DHA - AA - gaziantepegitimdunyası.com

SURİYELİ YASER ALJADER OĞLUNUN BÖBREĞİ İLE SAĞLIĞINA KAVUŞTU
-BÖBREK NAKİL MERKEZİ SORUMLUSU DOÇ. DR.  YÜKSEL: “DAHA ZOR OLAN ÜÇÜNCÜ BÖBREK NAKİLLERİ TECRÜBE VE DENEYİM İSTİYOR, BAŞARDIK”
-NEFROLOJİ UZMANI DOÇ. DR. AKDOĞAN:
-“HEM NEFROLOJİK HEM DE CERRAHİ AÇIDAN ZOR BİR VAKAYDI”
- YASER ALJADER: “SAĞLIĞIMA KAVUŞTUĞUM İÇİN MUTLUYUM”
-MUHAMMED ALJADER: “EVLAT OLMANIN GEREĞİNİ GETİRDİM”
 
Daha önce başka kentte iki kez böbrek nakli olan ve nakil olan böbreklerini kaybeden Suriyeli Yaser Aljader, SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde oğlu Muhammed Aljader’in verdiği böbrekle yapılan başarılı nakil sonrası sağlığına kavuştu.
 
Yaser Aljader, 2015 yılında amcasının oğlundan gerçekleştirilen ilk nakilde böbreğin taşlı olması dolayısıyla yaşanan olumsuzluklar üzerinde nakledilen böbreği kaybetmiş. Daha sonra eşinden nakledilen böbreğin fonksiyon testlerinde yetersiz olduğu saptanınca SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde üçüncü kez nakil operasyonu geçirdi.
 
SANKO Üniversitesi Hastanesi Böbrek Nakil Merkezi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Yücel Yüksel, üçüncü kez gerçekleştirilen böbrek nakli olması bakımından Gaziantep’te bir ilki gerçekleştirdiklerini, böbrek nakillerinde her zaman daha zor olan üçüncü nakillerin büyük bir tecrübe ve deneyim gerektirdiğini söyledi.
 
Doç. Dr. Yücel Yüksel, SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğr. Üyesi ve Hastanenin Nefroloji Uzmanı olan Doç. Dr. Mehtap Akdoğan ile gerçekleştirdikleri başarılı takip ve tedavi sonucu Yaser Aljader’in (43), oğlu Muhammed Aljader’in (20) bağışladığı böbrekle sağlığına kavuştuğunu kaydetti.
 
ZOR HEMEN YAPILIR, İMKANSIZ ZAMAN ALIR
Yaser Aljader’in daha önce farklı şehirde iki kez böbrek nakli olduğunu ve nakledilen böbrekleri kaybettiğini anımsatan Doç. Dr. Yücel Yüksel, süreçle ilgili şöyle konuştu:
 
“Hastamız 2015 ve 2018 yıllarında iki defa böbrek nakli olmuş, ancak böbreklerini kaybetmiş. Üçüncü böbrek nakli olması gerekiyordu. Yaklaşık bir yıldır hemodiyalize giriyordu, nakil öncesi yapılan tetkiklerde daha önce böbrek nakli olmasından ve takılan böbreğin hala vücutta bulunmasından dolayı PRA pozitifliği (doku antikorları varlığı) vardı. Yaptığımız tetkiklerde PRA pozitifliğinden dolayı böbrek nakli yapılmaz durumdaydı.
 
Nefroloji hocamız Doç. Dr Mehtap Akdoğan ile önce 2018 yılında nakil yapılan böbreğin alınmasına (2015 yılında nakil yapılan böbrek daha önce alınmış) karar verdik.  Nakledilen böbreğin çıkarılması ameliyatı, böbrek naklinden daha zordur, çünkü daha önceden ameliyat yapılan bölgenin ikinci ameliyatları her zaman ilk ameliyattan çok zor olur.
 
Nakil yapılan böbreği çıkardıktan sonra hastamızı beş seans plazmaferez (plazma temizleme) işlemine aldık. Plazmaferezler sonrası yapılan PRA testi negatif olması üzerine oğlundan böbreği laparoskopik (kapalı yöntemle) olarak çıkardık ve başarılı bir nakil gerçekleştirdik. Verici ameliyat sonrası üçüncü günde, alıcı hastamız ise yedinci günde taburcu oldu.”
 
BU GİBİ ZOR AMELİYATLARDA TECRÜBE HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR
Böbreğe bacağa giden atardamar ve toplardamarlarla anastomoz yapıldığını anlatan Doç. Dr. Yüksel, “Böbreğin çıkarma ameliyatında en küçük bir hata hastanın hayatını kaybetmesine neden olabilir. Bu gibi zor ameliyatlarda tecrübe çok önemlidir. Cerrahi ekibimiz bölgenin ve Türkiye’nin en deneyimli ekiplerinden (Sekiz yılda 3 bin 500 böbrek nakli) biridir” bilgisini paylaştı.
 
Üçüncü ve dördüncü böbrek nakillerinin daha zor olduğuna ve büyük bir tecrübe gerektirdiğine vurgu yapan Doç. Dr. Yüksel, söyle devam etti:
 
“Daha önceki nakle bağlı olarak böbreği takacağımız atardamar ve toplardamarın yeri değişmiştir. Oraları bulup ameliyata hazır hale getirmek zor bir süreçti. Ancak, daha önce deneyimimiz olduğu için herhangi bir sorunla karşılaşmadık.
 
Hastanemizde bu hastamız gibi doku ve uyum sorunu olan hastalarımıza da gerekli tedaviler verilerek başarılı şekilde böbrek nakilleri yapılmaktadır. Böbreğin anastomoz yapılacağı damarları bulup onları anastomoza hazır hale getirmek çok büyük tecrübe ve deneyim gerektirir.
 
Bu tür ameliyatlar Türkiye’de sayılı merkezlerde yapılıyor. SANKO Üniversitesi Hastanesi Böbrek Nakil Merkezi Türkiye’nin sayılı merkezleri içindedir. Hastanemizde bir günde iki böbrek nakli rutin olarak yapılmaktadır.”
 
NAKİL SONRASI TAKİP İHMAL EDİLMEMELİ
Böbrek nakli sonrası hastaların tahlil ve tetkiklerini ihmal etmemelerini gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Yüksel, “Nakil hastaları ilaçlarını mutlaka zamanında kullanmalı, doktorlarının söylediği kurallara kesinlikle uymalı. İlaçları çok dikkatli kullanmalılar. Hangi ülkede yapılırsa yapılsın, nakil hastalarının her zaman böbreklerini kaybetme ihtimali var. O nedenle nefroloji takiplerini asla ihmal etmesinler” ifadelerini kullandı.
 
Yaser Aljader ile oğlu Muhammed Aljader’in sağlık durumlarının iyi olduğunu aktaran Doç. Dr. Yüksel, “Bize güvenip ameliyat olmaya karar verdiği için teşekkür ederim” diyerek sözlerini tamamladı.
 
DOÇ. DR. MEHTAP AKDOĞAN
SANKO Üniversitesi Hastanesi Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Mehtap Akdoğan da Yaser Aljader gibi ikinci veya üçüncü kez nakil ihtiyacı olan vakaların zorluğuna işaret ederek, “Hem nefrolojik hem de cerrahi açıdan zor bir vakaydı ama hastamızı tüm hastalıkları ve böbreğin sonraki takibi açısından detaylı değerlendirdik” dedi.
 
Organ naklinin başarıyla gerçekleştiğini ve hastanın böbrek fonksiyon testlerinden kreatin değerlerinin 0,8 civarında olduğunu ifade eden Doç. Dr. Akdoğan, “Sonuçlar çok güzel. Hastamızın herhangi bir sorunu yok. Bağışçımız ve hastamız çok sağlıklı” diyerek mutluluğunu dile getirdi.
 
Bu türlü zorlu vakalarda tecrübenin yanı sıra, yakın ve detaylı hasta takibiyle iyi sonuçlar alınmasının mümkün olduğunu anlatan Doç. Dr. Akdoğan, “İyi bir sonuç için deneyim ve donanımlı hastane altyapısı lazım. Organ nakil merkezimizde bu işlemleri yapabiliyoruz” ifadelerine yer verdi.
 
ZOR GÜNLER GERİDE KALDI
Türkiye’de 19 yıldan beri yaşadığını ve ilk nakil işleminin 2015 yılında yapıldığını bildiren üç çocuk babası Yaser Aljader, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“İlk nakil başka kentte 2015 yılında amcamın oğlunun bağışladığı böbrekle gerçekleştirildi. Fakat ilk kontrolde böbrekte taş olduğu anlaşıldı.  ‘Birkaç tane taş var, altı ay sonra kırarız, sorun olmaz’ dediler. Altı ay sonra taş kırma işlemleri yaptılar ama üçüncü işlemden sonra enfeksiyon oluştuğu için böbreği kaybettim.
 
İkinci nakil ise eşimden yapıldı. O böbreği de kaybettim.  Bu üçüncü nakil. İkinci nakilde kreatin 2’den aşağı inmedi. Hocaya sorduğumda böbreğin zayıf olduğunu söyledi. Şu an kreatin 0,8’i geçmiyor.”
 
Oğlundan aldığı böbrekle hayata yeniden tutunduğunu dile getiren ve oğlunun çok büyük ve anlamlı bir karar sonucu kendisine yeniden hayat verdiğine dikkat çeken Aljadar, kaydetti:
 
“Sağlığıma yeniden kavuştuğum için çok mutluyum. Doç. Dr. Mehtap Akdoğan ve Doç. Dr. Yücel Yüksel hocalarıma ve SANKO Üniversitesi Hastanesi’nin özverili çalışanlarına teşekkür ederim.”
 
BABAMIN ÇEKTİĞİ ACILARA DAYANAMIYORDUM
Babasının çektiği acılar karşısında daha fazla dayanamadığını ve böbreğini verme kararı aldığını bildiren 20 yaşındaki Muhammed Aljadar ise duygularını şöyle dile getirdi:
 
“Babamın çektiği acılara duyarsız kalamazdım. Babalar evlatları için büyük fedakarlıklara katlanıyor. Fedakarlık sırası bende dedim ve böbreğimi verdim. Babamın sağlığına kavuşması ve o zor günlerin geride kalması beni çok mutlu etti.  Evlat olmanın gereğini getirdiğim için ayrıca mutlu oldum.”

Güncelleme Tarihi: 9/17/2021

DİĞER HABERLER
 • “MİDE ÜLSERİ HER YAŞTA GÖRÜLEBİLMEKTEDİR”

 • DOÇ. DR. KARAKUŞ SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE

 • SINAV KAYGISIYLA BAŞA ÇIKABİLME

 • BEL FITIĞI VE TEDAVİSİ

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NE SGK’DAN TEŞEKKÜR BELGESİ

 • PANDEMİ DÖNEMİNDE ÇOCUKLARIN RUH SAĞLIĞI

 • 10 MAYIS DÜNYA İNME ÖNLEME GÜNÜ

 • HEMŞİRELİK HAFTASI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE BAŞPARMAKTAN ANJİYO İŞLEMİ

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE HEMŞİRELİK HAFTASI KUTLANDI

 • DÜNYA ASTIM GÜNÜ

 • ÇOCUKLARDA KULAK NEZLESİ

 • KOMPLEKS BOŞALTICI FİZYOTERAPİ PROGRAMI

 • DÜNYA SEPSİS GÜNÜ

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ VE HASTANESİNDE TIP BAYRAMI KUTLAMALARI

 • KALP YETMEZLİĞİ VE KORONER KALP HASTALIĞINDA EECP TEDAVİSİ

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİNDEN YENİ BİR HİZMET

 • DÜNYA KANSER GÜNÜ

 • COVID-19 DÖNEMİ VE YENİ EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ’NDE AKADEMİK YÜKSELMELER VE ATAMALAR

 • 14 MART TIP BAYRAMI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ’NDE VE ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ’NDE KORONAVİRÜS AŞISI ARAŞTIRMASI

 • 4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI OPR. DR.YAZICIOĞLU HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ'NDE YENİ YIL ETKİNLİĞİ

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ROMATOLOJİ KLİNİĞİ HİZMETE GİRDİ - ROMATOLOJİ UZMANI DOÇ. DR. KISACIK HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • SANKO’DA, “BEYİN ÖLÜMÜ VE ORGAN NAKLİ SEMPOZYUMU” DÜZENLEDİ

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE ATAMA -KALP VE DAMAR CERRAHİSİ UZMANI DOÇ. DR. BÜLENT MEŞE, HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • PSİKOLOG IŞIL AFAT, SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ NÖROLOJİ UZMANI DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE EŞİNE BÖBREĞİNİ BAĞIŞLADI

 • MEVSİM GEÇİŞİNDE BESLENME

 • DÜNYA DİYABET GÜNÜ’NDE UYARI

 • SANKO HASTANESİNDE KEMİK VE YUMUŞAK DOKU TÜMÖRLERİ TEDAVİSİ

 • ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİ

 • 10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ

 • ORGAN BAĞIŞI HAFTASI ETKİNLİKLERİ

 • ORGAN BAĞIŞ HAFTASI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ'NDE CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ’NDE AKADEMİK YÜKSELMELER DEVAM EDİYOR

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ’NDEN DÜNYA MENOPOZ GÜNÜ AÇIKLAMASI

 • MEME KANSERİ FARKINDALIK AYI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE EMZİRME HAFTASI ETKİNLİĞİ

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ORGAN NAKİL MERKEZİ

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GENEL CERRAHİ UZMANI OPR. DR. KENAN DEMİRBAKAN HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • ÇOCUK ENDOKRİNOLOJİSİ KLİNİĞİ HİZMETE ALINDI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ İÇ HASTALIKLARI / TIBBİ ONKOLOJİ UZMANI DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVER HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • FİBROMİYALJİ SENDROMU

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GENEL CERRAHİ UZMANI DOÇ. DR. YÜKSEL HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI PROF. DR. TÜRKÇÜOĞLU HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ GAZİANTEP’TE İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

 • MEME KANSERİ FARKINDALIK AYI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE ANNE SÜTÜ EĞİTİMİ

 • ÖN ÇAPRAZ BAĞ YARALANMASI - SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ FİZYOTERAPİSTİ ATEŞ: - “ÖN ÇAPRAZ BAĞ, DİZDE EN SIK YARALANAN BAĞDIR”

 • BÖBREK NAKLİ SONRASI İKİZ BEBEK MUTLULUĞU YAŞANIYOR

 • SIVI TÜKETİMİNİN ÖNEMİ -SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ BESLENME VE DİYET UZMANI MUMCU: -“SUSAMAYI BEKLEMEYİN. GÜN BOYUNCA SIVI TAKVİYESİ YAPMAK SIVI KAYBININ ÖNÜNE GEÇECEKTİR” -“GÜNLÜK YETERLİ MİKTARDA SU TÜKETİMİ METABOLİZMAYI HIZLANDIRMAKTADIR”

 • TÜP BEBEK UYGULAMALARI

 • SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI DOÇ. DR. GÜZEL HASTA KABULÜNE BAŞLADI

 • "HASTANE AFET VE ACİL DURUM PLANI UYGULAYICI EĞİTİM PROGRAMI”

 • ULUSAL KANSER HAFTASI