Hasta Refakatçi Kuralları


DEĞERLİ MİSAFİRLERİMİZ,

  Hastanız bizim için kıymetli olup hastanemizde tedavi olmak amacı ile yatmaktadır. Tüm personelimizle, hastalarımızın ve sizin daha huzurlu bir ortamda sağlık hizmeti alması için çalışıyoruz.

Lütfen bunun için “Refakatçi Kuralları”na uyunuz.

- Refakatçi gereksinimine hastanın doktoru tarafından karar verilmektedir.

- Refakatçiler hastaya bakabilecek yeterlilikte olmalıdır.  Hastanızın tedavi ve bakımından sorumlu sağlık personelinin önerisi doğrultusunda hastaya bakabilecek yeterlilikte olmayan refakatçilerin değiştirilmesi istenir.

- Refakatçi değişimlerinde kat danışmanına sistem kaydı için bilgi verilmelidir.

- Yoğun bakım ünitelerinde refakatçi bulundurulamaz.

- Refakatçiler ilgili hekim ya da hemşire istemi dışında, hastalarını servis dışına çıkarmamalı veya yatağını değiştirmemelidir.

- Refakatçiler hastaya hekim ve hemşirenin bilgisi dışında herhangi bir uygulama yapmamalıdır.

- Refakatçiler hastane kurallarına uymalıdırlar. İhlali halinde, ilgili kişinin refakat durumu kabul edilmeyecektir.

- Refakatçiler hastaneye ait eşya-malzemeleri düzenli ve temiz tutmalıdır. Hastane malına zarar veren refakatçi, zararı karşılamalıdır.

- Refakatçiler istirahat edebilmek için hasta odalarında bulunan refakatçi koltuklarını kullanmalıdır.

- Refakatçiler hastanede tütün, sigara ve alkollü madde kullanmamalıdır.

- Refakatçiler hastaları ile ilgili herhangi bir sorun olduğu zaman servis hemşiresine haber vermelidir.

- Refakatçilerin, gerekli hallerde (vizite saatlerinde, hastaya girişimsel bir işlem yapılacağı zaman vs.) hasta odalarından çıkmaları gerekmektedir.

- Hastane enfeksiyonlarının önlenmesinde refakatçilere de görev düşmektedir. Refakatçiler, hasta ve çevresindeki eşyalara (yatak, yastık, vb.) dokunmadan önce ve sonra ellerini yıkamalıdır.

- Refakatçiler odada ve lavaboda hastayı tek başına bırakmamalıdır.

- Acil durumlarda tahliye amacıyla gidilecek alanlar her kapının arkasında yer alan “Acil Durum ve Tahliye Planı”  üzerinde belirtilmiştir.

- Öneri, teşekkür ve şikayetlerinizi Hastanemiz B Blok poliklinik katında yer alan “Hasta Hakları Birimi” ile yüz yüze görüşerek, 0 537 367 07 67 numaralı WhatsApp öneri hattı ile, web sitemiz info mesaj bildirim kanalı ile, her katta yer alan dilek öneri kutuları yanında bulunan “Hasta Memnuniyet Anketi”ni doldurarak yapabilirisiniz.                                                              

Hastalarımıza huzurlu bir ortam sağlanması için;

Hasta ve yakınlarının, hasta odası ve servis koridorlarında yüksek sesle konuşmaması, çalışanları ve diğer hastaları rahatsız etmemesi beklenir. Ayrıca odalarınızda bulunan televizyonların başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanılması, gürültü yapılmaması rica olunur.

GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİZLE...

HASTANE KURALLARINA UYDUĞUNUZ İÇİN

TEŞEKKÜR EDERİZ.


Güncelleme Tarihi: 6/14/2022 11:16:24 AM