Prof.Dr. Gökhan  GÖKASLAN

Özgeçmiş:

Prof. Dr. Gökhan GÖKASLAN

1974 yılında Isparta' da doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini Isparta Anadolu Lisesi'nde tamamladı. 1991 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitime başladı. 1997 yılında tıp doktoru olarak mezun olduktan sonra, 1998-2004 yılları arasında Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’nde Uzmanlık Eğitimi’ni tamamlayarak, 2008 yılına kadar aynı merkezde eğitim görevlisi ve operatör doktor olarak görev yaptı. Bu süreçte Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalında Kalp ve Dolaşım Fizyolojisi üzerine Doktora Eğitimi aldı.

2004 yılında Ankara’da ilk, Türkiye genelinde ise ikinci kez ekibi ile birlikte “varisli hastalarda lazer ile endovenöz ablasyon cerrahisi işlemi”ni gerçekleştirdi.

2005 yılında ilk 50 vakanın sonuçlarını Ulusal Damar Cerrahisi Kongresi’nde sunarak, ülkemizde de lazer ile kesi yapılmadan varis hastalıklarının tedavisinin yapılabileceğini gösterdi ve bu tedavi yönteminin ülkemizde yaygınlaşmasında Opr. Dr. Tolga Soyal ile birlikte öncü oldu.

2008 – 2011 yılları arasında özel sağlık kuruluşlarında görev yaptı. 2011 yılında Gaziantep Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent Doktor olarak çalışmaya başladı. 2014 yılında Doçent Doktor Unvanı aldı. 2012-2017 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Erişkin ve Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Anabilim ve Bilim Dallarının Başkanlığını yaptı. Eylül 2017 itibariyle SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı olarak göreve başladı.

Gaziantep Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'ndeki çalışma sürecinde çok sayıda “erişkin ve pediatrik  kalp cerrahisi vakası” gerçekleştirdi. Ayrıca Prof. Dr. Haşim Üstünsoy başkanlığında 6 kalp nakli, yaklaşık 40 yapay kalp yerleştirilmesi operasyonunda yer aldı ve ekibi dünyada en iyi yapay kalp  implantasyonu başlangıcı yapan merkez (FAST START AWARD) ödülünü aldı.

Çok sayıda ulusal ve uluslararası kongrede sunulmuş bilimsel bildiriler ve SCİ expanded yerli ve yabancı dergilerde basılmış makalelerinin yanı sıra  bir adet erişkin, bir adet çocuk kalp cerrahisi kitap yazarlığı ve editörlüğü mevcuttur.

İlgi alanları; kalp yetmezliğinde kalp nakli ve yapay kalp cihazlarının yerleştirilmesi, çalışan kalpte kalbi durdurmadan by-pass cerrahisi, kalp kapağı hastalıklarında hastanın kapağını değiştirmeden kapak tamiri, çocuk hastalarda doğumsal kalp hastalıklarının cerrahi tedavisi, aort damar hastalıklarının (balonlaşma veya yılması)  cerrahi ve stent ile tedavisi, arter (atardamar) hastalıklarının stent ile veya cerrahi olarak tedavisi, venöz sistem hastalıklarının (varis) kesi yapılmadan yapıştırıcı veya lazer ile tedavisi cerrahi ilgi alanlarını oluşturmaktadır.