Doç.Dr. Erkan  KAYA

Özgeçmiş:

Doç. Dr. Erkan KAYA

1976 yılında İzmir’de doğdu. Ortaokul eğitimini İzmir’de, lise eğitimini Bursa Işıklar Askeri Lisesi'nde tamamladı. 1994 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne başladı. 2000 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olduktan sonra 2004-2009 yılları arasında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’nde Uzmanlık Eğitimi’ni tamamlayarak, 2009 yılına kadar aynı merkezde Eğitim Görevlisi ve Operatör Doktor olarak çalışmaya devam etti.

2015 yılında Gaziantep Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent Doktor olarak çalışmaya başladı. 2017 yılında Doçent Doktor Unvanı aldı. 2015-2017 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Erişkin ve Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Anabilim ve Bilim Dalı’nda öğretim üyeliği, akademi kurul üyeliği ve eğitim-öğretim sorumlusu görevlerini yaptı. Eylül 2017 itibariyle SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak göreve başladı.

Gaziantep Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'ndeki çalışma sürecinde erişkin, pediatrik  kalp cerrahisi ve periferik vasküler girişim vakası gerçekleştirdi. Çok sayıda ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmuş bilimsel bildiriler ve SCİ expanded yerli ve yabancı dergilerde basılmış makalelerinin yanı sıra 1 adet erişkin, 1 adet çocuk kalp cerrahisi kitap yazarlığı mevcuttur. Evli ve 2 çocuk babası olup İngilizce ve Almanca bilmektedir.

İlgi alanları; kalp yetmezliğinde kalp nakli ve yapay kalp cihazlarının yerleştirilmesi, çalışan kalpte kalbi durdurmadan by-pass cerrahisi, kalp kapağı hastalıklarında hastanın kapağını değiştirmeden kapak tamiri, çocuk hastalarda doğumsal kalp hastalıklarının cerrahi tedavisi, aort damar hastalıklarının (balonlaşma veya yırtılması)  cerrahi ve stent ile tedavisi, arter (atardamar) hastalıklarının stent ile veya cerrahi olarak tedavisi, venöz sistem hastalıklarının (varis) kesi yapılmadan yapıştırıcı veya lazer ile tedavisi cerrahi ilgi alanlarını oluşturmaktadır.