Tedavi

A. Genel Önlemler:
Kilo verme: Zayıflama ile uykudaki solunum düzelecek, uyku daha dinlendirici olacak ve gündüz uykululuğu azalacaktır.

Alkol ve uyku ilaçlarından kaçınma:
Yatmadan önceki saatlerde alınan alkolün uykuda apnelerin daha sık ve uzun süreli olarak ortaya çıkmasına neden olduğu bilinmektedir. Alkol bu hastalarda uykuda ani ölümlere sebep olabildiğinden akşam saatlerinde alınmamalıdır. Uyku ilaçları ve kas gevşetici gibi ilaçlar, üst solunum yolu kaslarında gevşemeye yol açıp havayolu tıkanmasına neden olabilirler. Uyku ilacı kullanmak gerekiyorsa, solunumu etkilemeyen ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Sigarayı bırakma:
Sigaranın neden olduğu tahrişin, horlama ve apne ağırlığını artırdığı düşünülmektedir. Bırakılması uykuda solunumun düzelmesinde çok yardımcıdır.

Sırtüstü yatmayı engellemek:
Sırt üstü yatma; boyun ve boğazdaki yumuşak dokuların arkaya doğru kaymasına ve bunun sonucu olarak da hava yolunun daralmasına ya da tam tıkanmasına yol açmaktadır. Uyku apne sendromlu hastaların uykudaki solunum sorunları genellikle sırt üstü yatışta artar. Bu hastalarda sırta konulan yastıklar ya da pijamaya yerleştirilen tenis topu hastanın sırtüstü yatmasını engelleyebilmekte ve uykuda solunum problemlerini çözebilmektedir.

Burun tıkanıklıkları:
Burun tıkanıklığına sebep olan bozukluklar horlamayı %10–15 oranında artırmaktadır. Bu tıkanıklıklara yönelik tedaviler horlama ve uykuda solunum düzensizliklerini bir oranda azaltacaktır.

B. Özgün Tedaviler:

Devamlı Pozitif Havayolu Basıncı (CPAP): Uyku apne sendromunun en etkili ve kesin tedavi yöntemidir. Bu tedavi ile horlama, uykuda solunum durmaları ve bunların sebep olduğu kısa ve uzun süreli problemler tamamen ortadan kalkmaktadır.
Uyku boyunca burun etrafına bir maske yerleştirilir. CPAP cihazından çıkan basınçlı hava; uyku sırasında havayolunun tıkanmasına engel olur, normal uyku ve solunumu sağlar.

Bazı cihazlar alınan ve verilen nefeslerde basıncı farklı vermektedir (iki seviyeli pozitif havayolu basıncı=BİPAP). Bazı cihazlarda ise sabit bir basınç yoktur. Horlama ya da havayolunda belirgin daralma olduğunda basınç yükselir (otomatik CPAP). Hangi hastaya hangi tür cihazın uygun olduğuna uzman doktor karar verir.

Ağız İçi Cihazlar:
Dili ya da alt çeneyi öne çeken cihazlar, uyku apne sendromlu hastalarda havayolunun açık tutulmasına yardımcı olabilir. Hafif ya da orta dereceli uyku apne sendromlu hastalar fayda görebilirler. Ancak ağır hastalarda, bu tedavi çok iyi sonuç vermemektedir.

C.
Cerrahi Tedavi:
Uyku sırasında solunum bozukluğuna yol açan bazı fiziksel problemler cerrahi lie düzeltilebilir. Bu problemler; büyük bademcikler ya da geniz eti, burun polipleri, eğri burun (septum deviasyonu), bozuk çene yapısı ya da yumuşak damak sorunları olabilir.

D. İlaç Tedavisi:
Uyku apne sendromlu hastalarda, ilaç tedavisinden yarar sağlanamamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 4/10/2013 5:06:21 PM